Anadolu'nun en uzun soluklu müzik festivali olma özelliğini taşıyan Afyonkarahisar Caz Festivali, 1-5 Mayıs tarihleri arasında, NG Afyon Otel’de gerçekleşecek. Bu sene 19.kez düzenlenecek festivalde birbirinden değerli sanatçılar festivalde yer alacak...

Genel sanat yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, Bigband Caz Orkestrası Şef Kemal Günüç ile 1 Mayıs’ta açılış konseriyle başlayacak. Caz Festivali, 5 Mayıs’ta Peygamberler Şehri’ Göbeklitepe’ye dikkat çekmek amacıyla Şef Kemal Günüç tarafından sahnelenecek görsel ve müzikal yolcukla son bulacak.

Festivalde neler olacak?

NG Afyon Otel’de 5 gün sürecek Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir programla müzik severlerin karşısında... Afyonkarahisar Caz Festivali’nin açılışını, Ankara Büyükşehir Big Band Kent Orkestrası Şef Kemal Günüç eşliğinde, solist Çekya BARBORA SEDIVA gerçekleştirecek. Ankara Büyükşehir Big Band Kent Orkestrası, çağdaş çok sesli müzik yapıtları ile pop ve caz türlerine ait özgün örnekleri de konserlerinde seslendiriyor.

ASPM, Prague Big Band, Kontraband ve Los Quemados gibi önemli gruplar ile beraber Avrupa’nın birçok yerinde konserler veren Bas Gitarist Filip Spaleny ile piyanist Jan Uvira tarafından kurulan Taş Han ile caz festivalinin ikinci günü başlayacak.Eylem Çalı ve Big Band orkestrası ‘Sucuk Ekmek Caz’ diyerek hız kesmeden ikinci günü doruklara taşıyacak.

Çek Cumhuriyeti’nin aktris ve önemli sanatçılarından olan BARBORA SEDIVA ve popüler The Gray Band orkestrası, festival programında funk, pop ve caz eserleri seslendirecek.

Festivalin dördüncü gününde klasikten caza uzanan bir yolculuğa çıkılacak… Önemli Tambur sanatçısı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel sanatlar Genel Müdürü sayın Murat Salim Tokaç ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana Devlet Senfoni Orkestrası şefi sayın Orhan Şallıel aynı sahneyi paylaşacak.

Kapanış gününde Peygamberler Şehri’ Göbeklitepe’ye dikkat çekmek amacıyla Şef Kemal Günüç tarafından sahnelenecek görsel ve müzikal yolcukla festival son bulacak.

 

Festivalin sürpriz isimleri Afyonlu çocuklarla buluşuyor

Afyonkarahisar Caz Festivali, müzik ziyafetinin dışında önemli isimler yer aldığı söyleşilere de imza atacak. Aralarında Hülya Tunçağ, Metin Celal, Orhan Cem Çetin, Hasan Uçarsu, Faruk Şuyun, Yalvaç Ural, Ali Yılmaz, Regaip Minareci, Ahmet Örs, Dudu Kırdı İncedere, Nadir Ede, Orhan Şallıel, Murat Beşer ve Levent Öget gibi ünlü sanatçı, yazar ve gazetecilerden oluşan bir grup,Afyonkarahisar’da ilköğretim okullarını ziyaret ederek öğrencilerle biraraya gelecek. Müzik, sinema, edebiyat, resim ve fotoğraf gibi sanatın her dalı üzerine söyleşiler gerçekleştirecekler…