YENİ AÇILACAK MOSKOVA HERMITAGE ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ (HMCM) İÇİN DÜNYADAKİ EN BÜYÜK HEYKELLERDEN BİRİNİ YAPAN

SANATÇI ARIK LEVY İSTANBUL’DA!


 

28 Mart – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında, dünyaca ünlü multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin “Varoluş Kavşağı” başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisi PİLEVNELİ Dolapdere’de.

Galerinin beş katına yayılacak olan sergi Arik Levy’nin heykelleri, duvar heykelleri, çizimleri ve resimlerinden oluşuyor. Arik Levy, her katı bir başlık altında ele alıyor: Tarih Öncesi, Evrim, Yeniden Oluşum, İllüzyon ve Bağımlılık.

 

ARIK LEVY HAKKINDA;

Multi-disipliner sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve video sanatçısı Arik Levy, dünyanın en prestijli sanat galerileri ve müzelerinde sergilenen heykelleri, enstalasyonları, sınırlı sayıda üretilmiş edisyonları ve tasarımlarıyla tanınmaktadır. Levy, buna rağ-men “dünya insanlarla ilgili, nesnelerle değil,” der. İsviçre’de Art Center Europe’da edindiği eğitimin ardından 1991 senesinde, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nü dereceyle tamamlayan Levy bir süre Japonya’da bulunmuş; o dönemde ürün ve eser sergilemek üzerine fikirlerini pekiştirdikten sonra Avrupa’ya dönmüştür. Levy, bu dönemde çağdaş dans ve operaların sahne tasarımına ilgi duymaya başlar. Son zamanlarda kendini daha çok “hisseden sanatçı” olarak tanımlayan Arik Levy’e göre “Hayat işaretler ve sembollerden oluşan bir sistemtir ve hiçbir şey göründüğü gibi değildir.”

2019 yılının ilkbaharında Moskova’da açılacak olan Hermitage Contemporary Moscow (Hermitage Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin) ön cephesinde yer alacak 140 ton ağır- lığında 20x20x25 metre ölçülerinde anıtsal bir heykel üretme hazırlığı içinde olan Levy 1963 yılında Tel Aviv, İsrail’de doğmuştur.

Arik Levy, Paris, Fransa’da yaşamakta ve çalışmaktadır.