MacKenzie Childs ile Evinize Değer Katın

Türkiye temsilciliğini yaptığı MacKenzie – Childs ile Türkiye pazarında başarılı adımlarla ilerleyen Berrin Ak ile distiribitörü olduğu marka ve Zorlu’da açılacak yeni mağazası hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 

Berrin Hanım kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

26 Eylül 1982 İstanbul doğumlu ve iki çocuk annesiyim. Mimarlık okumamış olmama rağmen tasarıma, dekorasyona, sofra düzenine hep ilgi duymuşumdur. Yıllarla beraber estetik bakışımın da bu yönde geliştiğine inanıyorum; insanı gelişime açan şeylere ilgim var.

İş hayatına nasıl başladınız? MacKenzie - Childs ile buluşmanızdan bahseder misiniz?

Aslına bakarsanız iş hayatına daha üniversite yıllarında staj yapmak için girdiğim bir tekstil firmasında, henüz okurken tam zamanlı çalışmaya başlayarak başladım. Sanırım yeni birşeyler öğrenme ve başarma isteği hep çalışıyor olmamı ve bundan keyif almamı sağladı.

Türkiye distribitörü olduğunuz MacKenzie – Childs Türkiye hakkında bilgi alabilir miyiz?

MacKenzie Childs markası ile birlikte 7 yıldan fazla bir süredir Türkiye pazarındayız. Sıradışı, sınırsız ve farklı bir marka olması nedeniyle tedirgin başladığımız bu pazar kısa sürede yoğun ilgisiyle bizi de şaşırttı. Bundan sonra; markaya daha farklı yatırımlar yaparak, markanın sınır tanımayan, eğlenceli hayal gücünü  daha geniş kitlelere ulaştırmak yeni hedefimiz.

Zorlu’da yeni Mağaza açmak üzeresiniz. Nişantaşı’n dan sonra ikinci mağaza hazırlıklarından bahseder misiniz?

Zorlu da ki mağazamız bir mono brand mağaza şeklinde değil; içinde birkaç markayı barındıran farklı bir concept store şeklinde olacak. Açıkçası dünyadaki ilk mağaza özelliğini taşıyan Nişantaşı mağazasının bu özelliğini uzun bir süre devam ettirmek istiyoruz. Yeni girişimlerimizi de hep bu özelliği geride bırakmayacak şekilde tasarlamayı planlıyoruz.

Markanızın konseptini anlatabilir misiniz?

40 yıla yakın geçmişi olan markayı, ilk günkü heyecanını yitirmeyen enerjisiyle; renkli, eğlenceli, sınır tanımayan, küstah ve zamansız tasarımları ile tanımlayabiliriz.

Ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürünleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

MacKenzie Childs markası bir evi ve bahçesini dekore edebileceğiniz oldukça geniş ürün yelpazesine sahiptir. Genel olarak tamamı el yapımı seramik ürünleri, birçok desen alternatifli emaye ürünleri, cam ürün koleksiyonu, mobilya, aydınlatma olarak birçok kategoride evinizin eğlenceli ve keyifli bir parçası olmak için dizayn edilmiştir. Markanın klasik olarak her sezon üretimi devam eden devamlı ürünlerinin yanısıra, İlkbahar/yaz, sonbahar/kış olmak üzere her sene çalıştığı koleksiyon ürünleri de mevcut. Biz ilk olarak TR pazarında devam eden ürünlere öncelik vermiş olsakda bundan sonra, açılacak Mackenzie Childs mağazasında birçok yeni koleksiyon ürününü de taşımayı planlıyoruz. Bu zamana kadar Türkiye pazarında yer alan ürün çeşitliliğinde satışlar doğrultusunda da sıkıntı yaşamamış olmamız, ürün detayı olarak yaptığımız seçimlerin doğruluğunu pekiştirmiş oldu. Tabi ki zamanla müşteri kitlesi de bu bilinci arttırmakta.

Sofralarınızı hazırlarken sunum için nelerden ilham alıyorsunuz?

Ben gerek evimin dekorasyonunda, gerek sofra hazırlarken hep tek bir noktadan başlamayı uygun görüyorum. Daha sonra konsept bu ilk odak noktasının etrafında şekilleniyor. Bu bir masa örtüsü, bir peçete detayı, bir tabak, bir renk, bir obje de olabilir. Size ilham veren herşey olabilir.

Bir sofranın olmazsa olmazı nedir?

Masa örtüsü kullanılacak ise kat izi olmamasına ayrıca özen gösteririm. Simetri ve hizalama bir sofrayı hazırlarken en dikkat ettiğim noktalar. Görselliği tamamlayan centerpiece; ister canlı bir çiçek, ister bir obje olsun benim sofralarımda olmazsa olmazlarım; sanki hikaye onlarsız eksik kalıyor.

Nişantaşı’nda ki mağazanın konseptinden bahseder misiniz?

Teşvikiye’deki Narmanlı apartmanının, gerek tarihi, gerek mimarisi gerek de konumu ile markaya yakışan bir seçim olduğuna inanıyorum. Bu mağazanın özelliği dünyada Amerika dışında açılan ilk Mackenzie Childs mağazası olmasının yanısıra, Türkiye’ de de, içinde yaratılan farklı alanlarla, interaktifliği yakalayan mağaza olarak öncü olması.  

Müşteri profiliniz ve hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Müşteri profilimizi henüz yeni doğmuş bir bebeği annesinin seçimiyle çok ufak yaşlardan başlayarak; hayat boyu ona eşlik edecek geniş bir yaş aralığıyla, kadın ağırlıklı olarak düşünmek mümkün. Farklı olmayı seven, sıradışı ve zevk sahibi; lüks ürünleri tercih eden kesim olarak tanımlayabiliriz. Hedefimiz bu masalsı dünyayı yaşatarak, bir hayat tarzı haline getirmek. Her yaştan kadının hayatının bir parçası olurken, yüzünde tebessüm olabilmek.

2019 yılı sizin için nasıl geçti?

Açıkçası 2019 benim için çok büyük değişiklikerle geçen bir yıl olmadı; hayatın getirdiği iniş ve çıkışlarla; yine de sağlık olduğu için şükür dolu bir yıl oldu diyebilirim

2020 yılı için dilekleriniz nelerdir?

2020 için ise içimde çok büyük bir heyecan var... Umut dolu karşılıyorum... Süprizlerle dolu bir yıl olsun herkes için... Yine de her zaman ilk önceliğim sağlık; ağrısız sızısız nefes alabildiğimiz her vakit herşeyden değerli ve önemli.

2020 yılında ülkemizi nerede görmek istersiniz?

2019 ekonomi anlamında Türkiyenin zor dönemlerden geçtiği bir yıl oldu. Hepimiz ekonomideki bu yavaşlığı ve daralmayı hissettik. Umarım 2020 daha stabil ve dengeli bir ekonomide; refah düzeyinin çok daha arttığı bir şekilde ilerler.
Yeni girişimlerin de bu anlamda artmasını diliyorum. Bu girişimler biliyorum ki birçok kişiye umut oluyor.