‘Hem can hem sırdaş hem de en iyi arkadaş’
 
VipTurkey dergisi olarak cemiyet hayatının ünlü isimlerinden Çimen Aka ve biricik kızı Dilara Aka ile anneler gününe özel keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Anne-kız, evlerinde geçirdikleri koronavirüs sürecinde neler yaptıklarını da okuyucularımızla paylaşmayı ihmal etmedi.

Çimen hanım, sizce anne olmanın en güzel yanı nedir?
Anne olmak o kadar güzel bir duygu ki... Senin bir parçan; hem canın, sırdaşın hem de en iyi arkadaşın oluyor.

Kızınızı kucağınıza aldığınız ilk an hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Benim iki kızım var; Şelale ve Dilara. Şelale doğduğu zaman ben 20 yaşındaydım. Çok heyecanlı ve bir yandan da şaşkın bir şekilde, ‘Bu küçücük bir bebek ve senin… Nasıl büyüteceksin onu?’ endişesi yaşamıştım. Dilara doğduğu zaman ise artık büyümüştüm, Şelale’de olduğu gibi bir şaşkınlık yaşamadım ama yine de heyecanım anlatılamazdı…

Dilara hanım, anneniz ile ilişkiniz nasıl? Annenizin size verdiği en önemli nasihat nedir?
Annem, benim en yakın arkadaşım, en büyük destekçim ve tabii ki en kıymetlim. Annem bana her zaman iyi bir insan olmayı, yardımsever ve mütevazi biri olmam gerektiğini öğretti ve gösterdi. Nasihat olarak okula başladığım ilk gün, 1.sınıfta söylediği ve asla unutmadığım bir sözü var; “Kendinden büyüklerine asla saygısızlık etme ama haklıysan da kendini hiç kimseye karşı ezdirme.”

Peki, ailecek evde olduğunuz bu günlerde Koronavirüs sürecini nasıl geçiriyorsunuz?
Karantina sürecimiz eğlenceli geçiyor aslında. Yemek yapıyoruz, kitap okuyoruz, film izliyoruz, resim çiziyoruz ve kendimizi dinliyoruz. Bahçedeki güllerimizden krem ve gül suyu yapıyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz.

Anne-kız olarak neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Bizim anne-kız olarak en sevdiğimz şey seyahat etmek, en iyi tatil arkadaşı ikimiziz. Asla sıkılmayız, uyumluyuz. Umarım bu günler çabuk geçer ve biz de seyahet etmeye devam edebiliriz.

Bir bakıma öze döndüğümüze inanılıyor. Sizin içsel yolculuğunuzda neleri fark ettirdi korona?
Tabii ki, değişik günlerden geçiyoruz ve bu yaşadığımz hayatta sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu ve yaşadığımız her anın kıymetini daha çok bilmeyi öğrendik.