Hayatın renklerinden tualime yansıyanları

paylaşıyorum, bu da beni yaşama dair umutlandırıyor


 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1967 Kayseri doğumluyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi TED Kayseri Koleji’nde tamamladım. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat bölümünü bitirdim. Evliyim ve 2 erkek evlat annesiyim. Tahsil hayatım boyunca aldığım klasik piyano eğitiminin etkisiyle, müziğin büyülü ve eşsiz tınılarını fırçamla tuvalime yansıtmaktayım. 11 sene boyunca resim çalışmalarımı, konusunda profesyonel eğitim veren Ülfet Verda Terazi ve Hülya Pontais’den yağlıboya dersler alıp, postempressionist sanat akımının etkileri üzerine yoğunlaştırdım. Son 2 yıl boyunca Javad Soleimanpour‘dan pastel sanat öğretilerini alarak pastel çalışmalarına devam etmekteyim. Halen uluslararası pastel derneği üyesiyim.

Resim yapma yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?

Resim serüvenim, değerli sanat tarihçimiz Arşo Gasparyan’dan aldığım ve esinlendiğim sanat akımları, resim teknikleri, ünlü ressamların ilginç hayat öyküleri ve hocanın eşsiz resim arşivinin slaytlarıyla başladı. Sonrasında resim sergilerini ziyaret ederek sanata olan bu ilgimin çoğaldığını fark ettim. İlk çalışmalarım reprodiksüyonlarla başladı daha sonra kendi çektiğim fotoğrafların resimlerini çizerek tekniğimi geliştirdim

Hangi resim türü daha çok ilginizi çekiyor?

Yağlıboya ile başladığım resim sanatına 2 senedir kuru pastel çalışmaları ile de devam ediyorum. Arzum her iki akımı da sanatsal deneyimlerim arasına katarak çalışmalarıma devam etmek.

Şimdiye kadar kaç tablo çalışması yaptınız ve kaç sergi açtınız?

Bugüne kadar küçüklü büyüklü 100 civarında resim çalışmam oldu. Çalışmalarım ile birçok karma sergiye katıldım. Resim çalışmalarıma devam ettiğim “ Seven Sanat Galerisi’nde “ yıl sonu sergilerine katılıyorum. Büyük Kulüp bünyesindeki, ‘’Kulüp Ressamları’’ karma sergisine her yıl katılıyorum. 1-14 Ekim tarihleri arasında Büyük Kulüp’te kişisel sergi açıyorum

Sanat çok emek ve zaman ister daha çok ilgi uyandırmak için farklı olmak gerek. Sizi diğer sanatçılardan farklı kılan başarımın nedeni budur dediğiniz şey nedir?

Evet çok doğru bir saptama. Resim de olduğu gibi sanatın her kolunda emek, zaman ve sabır çok önemli. Şövalenin karşısına geçtiğimde kafamda az çok ne resmedeceğim şekillenmiş olur. Mutlaka bir ön çalışma yaparım. Çok farklı şeylerden etkilenebiliyorum ruhumu beslemek için çok fazla okurum, seyahat ederim, sanatın her kolu ile yakından ilgilenirim. Sevmek başarmanın yarısıdır derler. Ben de sevdiğim bir hobiyi daha profesyonelce geliştirmeye odaklandım, bu da başarıyı getirecek diye düşünüyorum.

Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ve çalışmalarınızda bu tarzla ne mesaj vermek istiyorsunuz?

Tarzımın post-empressronist olduğunu söylemeliyim. Çalışmalarımda mesaj olarak; hayata, doğaya ve insana saygı temel prensibim. Ana temaya sadık kalarak, renklere hislerimi geçirip tuvale minik tuşlarla dokunuyorum. Son 2 senedir pastel çalışmalarımda, dünya çocuklarının portrelerine ağırlık verdim. STK’ların toplum için çok önemli olduğunun bilincindeyim. Bundan dolayıdır ki, gönüllüsü olduğum TOÇEV Vakfı’na maddi ve manevi desteğimi, çocukları resmederek ve toplumun çocuklara ilgisini çekerek bir sosyal mesaj niteliğinde vermek istiyorum. Bu yüzden sergimin gelirinin bir kısmını sosyal paylaşım farkındalığı yaratmak için TOÇEV’e bağışlıyorum.

Etkilendiğiniz veya örnek aldığınız sanatçılar var mı? En çok beğendiğiniz sanatçılar kimler? Neden?

Özgün çalışmaları ve toplumsal mesaj vermeleri sebebiyle dünyada ve ülkem de etkilendiğim ve örnek aldığım eşsiz sanatçılar var. İsim vermem gerekirse; Reonair, Monet, Van Gogh, Matisse, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem, Fahrelnisa Zeyd, Ömer Uluç, Mehmet Güleryüz, Ahmet Günestekin’dir

Bir sanatçı için ilham almak önemlidir, sizin de ilham kaynaklarınız var mı?

Ruhumu beslemem benim için çok önemli. Doğayla bütünleşmek, seyahat etmek, kitap okumak, piyano çalmak , sanatın her kolu ile yakından ilgilenmek benim için önemli ilham kaynağı. Yaşamın her anının bir tabloya dönüşmesi ve ölümsüzleşmesi benim gözümden tuvale yansımasıdır.

Son birkaç cümle rica etsem

Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücü olduğuna inanıyorum ve bunu herkesle paylaşmak istiyorum. Sanat hayatım boyunca öğretileri, destekleri ve güzel yürekleri ile bana ve sanatıma değer katan hocalarıma şükran borçluyum

Çok teşekkür ederim