“MEME ESTETİĞİ HASTANIN YÜRÜYÜŞÜNÜ BİLE DEĞİŞTİRİR”

 

Doğal, zarif, uyumlu ve oldukça estetik… Neyden mi bahsediyorum elbette bir kadının vücudunda hem estetik hem sağlık açısından olmazsa olmaz olan göğüslerden. Meme estetiği konusunda oldukça başarılı ameliyatlara imza atan Plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Deniz Küçükkaya ile meme estetiği üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Meme yokluğunun bir sorun olması gibi büyük olmasının da önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğinin altını çizen Deniz bey, “İki memeden toplam 4 kg doku çıkardığımız oluyor, böyle operasyonlardan sonra hastanın yürüyüşü bile değişiyor” diyor…

 

Ben sizin birçok konuda çok başarılı ameliyatlar gerçekleştirdiğinizi biliyorum. Ofisinize gerçekleştirdiğimiz son ziyarette de buradaki meme protezlerini gördüm. Okuyucularımızdan da bu konuda çok soru alıyoruz. Bize biraz meme estetiğinden bahsedebilir misiniz?

 

Meme estetiğinde 3 uygulamamız var. Memesi olmayanlara koyduğumuz meme protezi. Büyütme ameliyatları ve büyük memelere küçültme operasyonları.Memenin büyüklüğü kişinin hayatındaki konforu bozuyor. Bir memesinden 2 kg doku çıkardığımız hastalarımız var. Yani iki memeden 4 kg ağırlık demek. Bu ciddi bir boyun, sırt ağrısı ve omurga eğriliği demek. Genç kızlık döneminde “herkes göğüslerime bakıyor” duygusu zaten başlı başına sorun. Mayo, bikini, iç çamaşırı alamamak, kıyafet alırken ön kısımdan uymaması gibi…kişinin hayatını konforsuz hale getiren bir durum söz konusu.

 

“Büyük memeler omuz ve sırt ağrılarına da neden olabiliyor”

 

Haliyle sarkma problemi de yaşanıyor büyük olunca…

Tabii. O kadar büyük memelerde bu sorun da oluyor. İki memesinden 4 kg çıkardığımızda daha ilk günden bile daha hafifim daha rahat yürüyorum diyen hastalarımız oluyor. Nefes alma zorluğuyla bile karşı karşıya olan, uyurken yüzüne gelip nefes alamayacak şekilde ölüm korkuları yaşayan hastalarımız da oluyor. “Bir meme bunlara neden olur mu?” demeyin, çünkü oluyor. Bazı kadınlaromuz ve sırt ağrıları nedeniyle yıllarca fizik tedavi görüyor ama ağrıları geçmiyor çünkü çoğunun büyük memelerden kaynaklı oluyor bu ağrılar.  Bize gelip ameliyat olunca hayatının konforunu geri kazanıyor hastalar.

 

“Ergenlik döneminde büyük meme psikolojiyi de kötü etkiliyor”

 

Kaç yaşlarından itibaren yapılabilir peki ameliyatlar?

Meme küçültme ameliyatlarını biz 18 yaşından itibaren yapıyoruz hatta daha erken yaşta bile yapılabilir. Ergenlik dönemlerinde memenin büyümesiyle omurga gelişimini zedeleyebiliyor ve genç kızlık döneminde psikolojiyi de kötü etkileyebildiğinden bu ameliyatları aileden onay alıp daha erken yaşlarda gerçekleştirebiliyoruz. Memenin yokluğu nasıl sorunsa var olup büyük olması da bir o kadar problem olabiliyor.

 

Kaç saat sürüyor bu ameliyatlar?

2 ila 3 saat arasında sürüyor. Çoğunlukla bir gündür hastanede kalma süresi. Ağrılı bir ameliyat değildir. Ağrı kesicilerle geçmeyen ağrıları olmaz hastanın. Aynı günün akşamında koridorda daha dik yürüyen hastalar görürüz. Çevrelerinden de bir iki hafta içinde “sen kilo mu verdin zayıfladın mı?” gibi olumlu tepkiler alıyorlar haliyle motive oluyor hastamız. Çünkü kendisini bugüne kadar büyük kıyafetler giydiği için kilolu gören çevresine karşı artık daha özgüvenli kıyafet tercihleri yapabiliyor duruma geliyor.

 

 

Riskler var mı peki?

Her şey yolunda gitse bile bazen istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. İyileşmeler uzayabilir, enfeksiyon olabilir. Protezlerin tekrar çıkarılması gereken bir komplikasyon gelişebilir, Kötü senaryolar hayatta her şey için var haliyle cerrahide de var ama çoğunlukla en yüz güldürücü ameliyatlar meme ameliyatları diyebilirim.

 

Peki hocam meme şekilleri neye göre seçiliyor?

Kişiye özel çözümler üretmek temel felsefemiz. Yoksa herkes fabrikasyon görünür. Bize gelen hastalar tek tip olmak istemiyoruz diye geliyorlar ki zaten biz de bunu dikkate alarak çalışıyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle formlar da arttı. Dünyada yuvarlak protez daha çok tercih edilir. Üst tarafın yani dekoltenin dolgunluğunu en iyi yuvarlak protez verir çünkü.

 

Protez, sarkmaları giderir mi?

Protez tek başına sarkmaları gidermez. Protez memeyi kaldırmaz aksine bir ağırlık olduğu için memenin sarkmasına neden olabilir. Meme başını toparlayıp protez yapılması daha doğru olur. Aşırı kilo veren hastalarda emziren hastalarda memelerin içleri bir zaman sonra boşalıyor ve meme uçları bir süre sonra aşağı bakmaya başlıyor. Meme başlarını dikleştirip de protez takarsanız istediğiniz sonucu yakalayabilirsiniz. Bir ameliyat içinde iki işlem de yapılabiliyor.

 

Hamilelik sonrasında süt vermeyi etkiler mi peki?

Hayır etkilemez. Bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır bu.

 

Hocam son olarak meme kanserini atlatan bir kadın meme protezi kullanabilir mi?

Yapılan çalışmalarda meme protezi konulan kadınlarda meme kanseri riski daha az olduğu gösterilmiş. Çünkü meme dokusu protez takılan kadınlarda daha az. Haliyle de kanserin görülme oranı azalıyor. Protezin kanseri atlatan bir kadında kullanılmasının sakıncası yok.