Özenti ile Değil Ne İstediğinizi Bilerek Hareket Edin!

VipTurkey dergisi olarak Newdays kliniğinin sahibi Orhan Cesur ile kliniklerinde yaptıkları işlemler hakkında detaylı bilgi aldığımız bir röportaj gerçekleştirdik. Son dönemlerde oldukça rağbet gören Fransız Askısı işlemi hakkında da bilgiler aldığımız Cesur, medikal estetik uygulaması yaptırmayı düşünen hastalarına da değerli tavsiyeler vermeyi ihmal etmedi.

Orhan bey, ilk önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1969 yılında Bursa’da İznik’te doğdum. İlköğretim, ortaokul ve liseyi İznik’te okudum. Üniversite hayatım ise yine Bursa’da Uludağ Üniversitesi’nde geçti. 1991 yılının Ekim ayı gibi ilk devlet memurluğuna İznik’te başladım. Sağlık ocağı, hastane sonrasında ise tekrar sağlık ocağında çalıştım. 2009 yılında, en son görevden ayrıldığımda sağlık grup başkan vekilliği yapıyordum. O dönemlerde yasal mevzuatta düzenlemeler yapıldı. Öyle olunca da biz, özel muayeneyi seçtik. 2009 yılından beri, kendi kliniğimde medikal estetik alanında çalışmalar yapmaktayım. Memleketim Bursa’dan uzak kaldım tabii ama arada memleketime gidip eş, dost ziyareti yapıyorum.

Newdays ismi nereden aklınıza geldi?
Yeni günler anlamına geliyor. Aslında CSR Klinik ya da Doktor C Klinik gibi isimler düşünüyorduk eşimle birlikte, o sırada yeğenim yani ablamın kızı kendi soyadlarını önerdi “Yenigün” insanların aklında da, bizimle tanıştıklarında ‘onlar için yeni günler başlasın’ algısı yaratıyor. Dolayısıyla bizimle mutlu olsunlar; mutlu bir şekilde yeni bir hayata başlasınlar, düşüncesiyle Newdays ismini kendimize marka edindik.

Kliniğinizde hangi uygulamaları yapıyorsunuz?
Medikal anlamda ameliyatsız tüm uygulamalar yapılıyor. Aynı zamanda Saç ekimimizde var. Ekibimiz bu konuda çok güçlü ve başarılı. Medikal estetik uygulamalarını kendim yapıyorum. Lazer epilasyon, cilt bakımı gibi uygulamaları ise estetisyenlerimiz yapıyor. O kadronun başında  kendisi de estetiysen olan kızım var. Alanımız çok geniş, medikal estetik dediğimiz de aslında belirli bir sınır yok. Ameliyatlı uygulamaları iki plastik cerrah arkadaşımızla, hastaların kontrollerini yaptıktan sonra işlemlerini hastane ortamında, ameliyathanede gerçekleştiriyoruz.

Orhan bey, şu sıralar oldukça gündemde olan medikal estetikler var;  jawline gibi dolguyla yapılan işlemler mesela… Bu uygulamalar herkese yapılabilir mi?
Aslında bu oldukça önemli bir konu. Piyasada işinin ehli olmayan kişiler tarafından ticari mantık güdülerek, uygun olmayan kişilere yapılan uygulamalar kişiyi mağdur ediyor. Bunun sonucunda da hasta emeğini ve parasını kaybettiği gibi işlemi sildirmek için de tekrar parasından oluyor.

Hastalar bize birtakım beklenti ve istekle geliyorlar tabii, fakat biz öncelikle hastanın talep ettiği uygulamaya elverişli olup olmadığını ölçmek için değerlendirme yapıyoruz. Eğer elverişli ise istediği uygulamayı yapıyoruz ancak bazen sosyal medyada görüp, o tarz bir uygulamaya özenerek gelen hastalarımızın muayeneleri sonrası farklı bir uygulamaya daha çok elverişli olduklarını görüyor ve onları değerlendiriyoruz. Burada maddi gelirden ziyade, gerçekten ihtiyacı olan hastaya ve hastanın ihtiyacı olan uygulamalara sonuç odaklı çalışıyoruz. 

Bir diğer merak edilen işlem ise; Fransız Askısı. Biraz bunun hakkında bilgi alabilir miyiz?
Vücudumuza biyo uyumlu iplerle yaptığımız birçok uygulama var bunların başında ise Fransız Askısı var. Çok kolay bir uygulama. Yaklaşık 5-10 yıla kadar etkili olan iplerle yüzü germeye yarıyor. Uygulama bizim için de hasta için de oldukça konforlu.  Kişi uygulamadan sonra klinikten çıktığında yüzündeki farkı görüyor ve aynı gün sosyal hayatına devam edebiliyor. Özellikle ameliyat olmaktan korkan hastaların tercih ettiği bir uygulama.

Fransız askısı ile gerçekten 10 yıl kadar zamanı geri almak mümkün mü?
Fransız atkısında iki yöntem var; eriyen ve erimeyen. Neredeyse 10 ila 15 yıl ömrü olan ipler var. Eriyen iplerin etkileri ise kişinin yaşam ve cilt kalitesine bağlı olarak 5 ila 10 yıl kadar sürüyor. Hastanın doku yapısını inceleyerek hangisini tercih edeceğimizi seçiyoruz. Artık gelişen teknolojiyle birlikte bu tür uygulamalarda gelişti.Tabii, kişinin yaşam kalitesi de etkili oluyor.  Kısacası Fransız Askını ve yanında destek uygulamalarla birlikte zamanı yaklaşık 10 yıla kadar çevirme geriletme imkanımız var.

Kliniğinizi ailece yönetiyorsunuz diyebiliriz. Peki, bu fikir en başından beri var mıydı yoksa spontene mi gelişti?
Planlanmış bir şey değildi. Eşim bankacı, gayrimenkul krediler denetim uzmanı. Bir yandan da bana destek oluyordu, daha sonrasında ise iki iş birlikte ağır gelmeye başladı ve benimle birlikte çalışmaya karar verdi, bu şekilde hep birlikte ailece kendi işimizi yürütmeye başladık. Kızım da bizim işimize meraklıydı, böylelikle bu işin eğitimini aldı ve şu anda kendi işinin başında. Bir yandan da yurtdışında eğitim ve seminerlere de katılmaya devam ediyor.

Orhan beyi, son olarak 2020 için gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?
Kısmet olursa aynı isimle devam edecek bir poliklinik hedefimiz var. Kendi kozmetik ürünlerimiz olacak, Doctor C Store markasıyla çıkaracağımız ürünleri 2020 yılında piyasaya sunmayı hedefliyoruz.