“Güzelliğin modası yoktur, gerçek güzellik kişinin kendi güzelliğini fark etmesi ile mümkündür.”

 

“Bence güzelliğin modası yoktur. Güzellik “popüler ve trend” kelimeleriyle bağdaşan bir olgu değildir. Kişiden kişiye göre değişen bir algıdır. Herkesin farklı güzellik anlayışı olduğu gibi buluştukları ortak noktalar da vardır. Ama popüler estetikten, popüler güzellik anlayışından mutlu olunduğuna  inanmıyorum. Bugün kalın kaş moda oldu diye herkes yaptırmamalı, çünkü 3 yıl sonra da ince kaç moda olacak ve bu da herkese yakışmayacak. Önemli olan kişinin kendini fark edip kendine yakışanı algılayıp kendine ait, kendisini yansıtan güzellik anlayışına sahip olmasıdır.

 

Güzellik bir bütündür..

 

 

Tek tipleşen güzellik algısı kimi zaman estetik uygulama  yaptırmak isteyen kişilerde   korkuya sebebiyet veriyor. Neden mi? Çünkü  nereye baksan aynı tip yüz ifadesi, hangi yüze baksan aynı elmacık kemiklerini ve aynı sivri çeneli o yüzleri  görünce  insanlar karakteristik ifadesini yitirmekten korkuyor. 

 

Dr. Özlem Biçer,  güzelliğin de sınırlarının ve bir dozunun olması gerektiği görüşünde ve güzelliğin bir moda anlayışı olmasına hem hekim,  hem de kadın olarak karşı duruyor.

 

Oldukça zarif bir hekim olarak güzelliğin basitlikten uzak zarafetle ilişkilendirilmesi gereken bir konu olduğunun altını da çizen Dr.Özlem hanım ile muayenehanesinde güzellik algısına ve estetik uygulamalara dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Özlem hanım sizi takdir  ediyorve  öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Okuyucularımızın sizi daha iyi tanımasını isterim. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

28 yıl önce tıp dünyasıyla tanıştım. 22 yıldır özel sektörde, 16 yıldır da kendi özel muayenehanemde doktorluk yapıyorum. Dalış yapmayı, şiir yazmayı, dans etmeyi, dostlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum ve mesleğimi yaparken büyük keyif alıyorum. Evliyim, 23 yaşında bir oğlum var.

 

Estetik alanında hangi uygulamarıyapıyorsunuz?

Saç Ekimi, , Botoks, Dolgu, Mezoterapi, Kimyasal Peeling,Lazer epilasyon , Antiaging uygulamalar ve Zayıflama Tedavileri gibi alanlardauygulama yapıyorum.

 

 

 

 

 

Bence “Güzel olma isteğiiç güdüseldir.”

 

 

Bir hekim  olarak günümüz güzellik anlayışını nasıl yorumlarsınız? Özlem Biçer’in güzellik anlayışını okuyucularımızla paylaşmak isteriz.

 

Ben güzelliği şöyle değerlendiriyorum: Bence ; Güzel olma isteği  bir iç güdüdür. Bu aslında üreme temel  iç güdüsünü destekleyen bir güdüdür. Dünyaya gelen her canlı neslini devam ettirebilmek için çekiciliğini artırmayı ve güzel olmayı ister. Bu bilinçaltımızda var diye düşünüyorum. Küçük çocuklara bakın, hiç makyajla, süsle tanışmamış çocuklar kendilerini güzel görmek için değişik şeyler yapıyorlar bence bu öğrenilmiş veya öğretilmiş bir davranışın ötesinde.

 

Benim  güzellik anlayışım abartıdan uzak, asalet ve  zarafet barındırır, basitlikten uzaktır.

 

Her şeyin olduğu gibi güzelliğin de  bir kararı, kıvamı ve sınırı vardır. Güzellik anlayışının bir modası yoktur, bir bütündür.

 

 

Benim gözümde güzellik yalnız kişinin yüzünde,saçlarında, bedeninde değil ,zekasında,ahlakında,  tavrında ve davranışlarında ,bakışından aurasına a kadar, bir bütündür.

 

 

“Estetikte en büyük sorun merdiven altı uygulamalardır”

 

Estetikte dikkat edilmesi gereken noktaları estetik yaptırmak isteyen okuyucularımızla paylaşalım isterim. Estetik yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle botoks uygulamalarında zaman zaman doğal ifadelerin yok olduğunu görüyoruz. Doğal güzelliği kaybetmemek adına nasıl bir işlem yaptırmalı hastalar?

 

Öncelikle her zaman beklenti çok önemlidir. Estetikten beklenti çok abartılı olmamalıdır. Kişinin beklentisi doğallıkla, gerçeklikle  uyuşan abartıdan uzak  olmalıdır. Bunun dışından günümüzün en büyük sorunu merdiven altı uygulamalardır. Ne olursa olsun bu uygulamalar tıbbi uygulamalardır. Lazer botoks dolgu gibi tıbbi uygulamaların ruhsatlı merkezlerde yetkili doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Yetkili doktor  ve ruhsatlı klinik  estetik uygulamalar için olmazsa olmazdır,  bu koşullarda   yaşanabilecek risklerin de minimalize  edilebileceğini düşünüyorum.

 

“Uygulamayı yaparken kişinin beklentisi önemli bir kriterdir”

 

 

“İSTANBUL  , dünyada  saç ekiminin başkenti konumunda”

 

Saç ekimi günümüzde  tüm dünyada talep gören bir uygulama.  bize biraz bahsedermisiniz?

 

Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlarda biri saç ekimi. Hatta dünyada İstanbul için saç ekiminin başkenti gibi çok güzel bir tanımlama söz konusu. Dünyadanülkemize bu konuda çok talep var. Ülkemizi  bu konuda dünyada  temsil eden çok iyi meslektaşlarım var. Bu da beni çok mutlu ediyor.

 

 

“Estetik demek ,doğallığımdan  taviz vermek zorundayım demek değildir.”

 

Son olarak estetik uygulama yaptırmak isteyen kişiler için neler söylemek istersiniz? Estetik alanından en çok ne merak ediliyor ve neye dikkat etmeliler?

Özellikle okuyucularımızın şu konuda bilgilendirilmesini istiyorum. Estetik müdahaleler sonucunda doğallığından taviz vermek zorunda değil insanlar. Ya ben estetik yaptırırsam doğallığımdan taviz vereceğim ya da hiç yaptırmayayım gibi iki uç nokta yok. Kişinin beklentisine yaşına cildine işlemin dozuna göre geniş bir skala mevcut. Estetik müdahale yaptırırsam doğallığımdan taviz vermek zorundayım algısını doğru bulmuyorum. Güzel olmak isterken herkesi bağlayan sınırlar mevcut. Önemli olan ne beklediğimiz, ne kadarını alabileceğimiz ve ne kadarını hiç bir şekilde alamayacağımızı doğru analiz etmek ve işlemin içeriğine  dair doğru çıkarımlar yapmaktır.