“İşimi aşkla yapınca başarı kaçınılmaz oluyor”
“Kliniğimde hastalarıma sunduğum tüm uygulamaları aşkla yapıyorum. Bu da beraberinde başarıyı ve güveni getiriyor. Tercih edilmemdeki en büyük neden hastalarımın benim dürüstlüğüme duydukları güven. Kliniğime nasıl gelirlerse gelsinler en doğal güzelliği keşfederek, mutlulukla uğurlanacaklarını çok iyi biliyorlar. Çünkü yaşlanmayı durdurmak mümkün olmasa da kontrol etmenin mümkün olduğunu söyleyebiliyorum. İplerin elimizde olduğunu bilmek, aynada görmek istediğimiz kişi olabilmek büyük bir keyif. Hastalarıma bu keyfi yaşatmak da benim en büyük tutkum…”
Bir kadın düşünün… Çocukluk hayali olan hekimlik mesleğini 25 yıldır aynı heyecanla aynı enerji ve aşkla sürdürüyor. Dinmek bilmeyen heyecanın ve tutkunun eseri olacak ki yaptığı her uygulamada hastalarının yüzünü güldürüyor, kliniğine gelen her hastasını kuşkusuz, mutlulukla yeni yaşamına uğurluyor. Kimden mi bahsediyorum! Elbette Medikal Estetik Hekimi Dr. Saliha Sönmezateş’ten…
Sektörün önemli isimleri olan Dr. Jack le Coz, Dr. Luc Dewandre gibi hekimlerden mezoterapi eğitimi, Dr. Viebahn ve Dr. Balkanyi’den Ozon terapi eğitimi alarak Marmara Üniversitesi’nde Kozmetoloji programını tamamlayan Dr. Saliha Sönmezateş, bunların yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok kongre ve eğitim programlarına katılarak edindiği tüm yeni bilgi ve becerileri hastalarıyla buluşturmuş.
2005 yılında kurulan Antiaging derneğinin ilk üyelerinden olan Saliha hanım, halen MESTDER’de (Medikal Estetik Hekimleri Derneği) denetleme kurulu üyesi olarak aktif rol oynuyor. Aynı zamanda MEZODER (Mezoterapi Derneği) kurucu üyelerinden. Bir kadının neler yapabileceğini, istediğinde neler başarabileceğini bize somut olarak gösteren Saliha hanım ile Nişantaşı’nda hizmet verdiği kendisi gibi enerji dolu kliniğinde bir araya geldik…
Başarılarınız takdire şayan. Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Bir kadının istediğinde neler başarabileceğine, yaptığınız işlerle çok güzel bir örnek sunuyorsunuz. Belli ki hekimlik sizin için bir tutku!
Kesinlikle. Kendimi bildim bileli doktor olmak istedim. 1994 yılından beri 25 yıldır çocukluğundan bu yana hayalini kurduğum bu meslekte hala aynı istek ve tutkuyla çalışan bir hekimim. 2003 yılından beri de medikal estetik hekimi olarak çalışıyorum. Hekimliğe olan tutkumdan payını alan ve tıp fakültesinde okuyan bir de oğlum var.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1994 yılında bitirmemle beraber mecburi hizmetimi Kastamonu /İhsangazi ilçesinde tamamlayarak mesleğimi sürdürmeye İstanbul’da devam ettim. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD’da ihtisas yaptığım sırada T.C. Sağlık Bakanlığı’nın açmış olduğu programı tamamlayarak medikal estetik hekimi olarak özel sektörde hizmet vermeye başladım. 2003 yılında başladığım medikal estetik hekimlik hizmetime Nişantaşı’ndaki kliniğimde devam ediyorum.
“Hastalarıma güzellik koçu gibi yaklaşıyor, gereksiz uygulamalardan kaçınıyorum”
Kendi kliniğinizi açmaya nasıl karar verdiniz peki, süreç nasıldı?
Kliniğimi kurarken tüm hekimlik hayatım boyunca insan vücudundaki harmoniye saygı duymayı hedefledim. Küçük sorunların büyük sorunlara dönmesini önlerken, doğallıktan yana olarak ve “kendimizden uzaklaşmamak” prensibi ile çalışıyorum. Hastalarıma güzellik koçu gibi yaklaşıyor, gereksiz uygulamalardan kaçınıyorum. Günümüz dünyasında çok fazla uygulama var ve bizler hepsine özeniyor, sahip olmak istiyoruz. Oysa ki pek azına ihtiyacımız var. Bu noktada ben devreye giriyorum ve ihtiyaçları doğru belirleyerek olması gerektiği kadar küçük dokunuşlarla hem yaşlanma sürecine olumlu katkıda bulunuyor hem de kişinin aynada görmek isteyeceği estetik sonuçlara ulaşıyorum. Peki kliniğinize gelen hastalarınıza hangi tedavileri uyguluyorsunuz?
Kliniğimizde yüz ve vücut estetiği ile ilgili trend uygulamalar ve medikal estetiğin temel taşı olan hiç eskimeyecek klasik uygulamalar sunuyoruz. Cilt temizliğinden başlayarak yüzün yapılandırılmasına dayanan tüm uygulamaları gerçekleştiriyoruz.
Boyun gençleştirmesi, Antiaging uygulamalar (dolgu, botoks), Saç ve saçlı deri sağlığı, Bölgesel yağ fazlalıkları, Selülit terapileri, Ameliyatsız Yüz Germe, Hydrafacial Cilt Bakımı, Yüz Mezoterapisi, Endopeel, Dolgu, PRP, Dermapen, Somon DNA, Soğuk Lipoliz, Vücut Mezoterapisi gibi uygulamalar kliniğimizde sunduğumuz tedaviler arasında yer alıyor.
“Endopeel doğallıktan yana olan elimizdeki tek tıbbi uygulamadır”
Aslında estetikte en çok tartışılan konu yüz ifadesinin değişmesi. Biliyoruz ki aslında hastaların istediği şey hem genç görünüm hem de karakteristik ifadelerinin uygulamadan sonra yok olmaması… Siz bunu ‘endopeel’ uygulamasıyla yapıyorsunuz. Bize biraz bu tedaviden bahseder misiniz?
Elbette ki hepimiz doğal ifademizi kaybetmeden canlı ve gergin bir cilt istiyoruz.
“Endopeel” bu noktada elimizdeki tek tıbbi uygulamadır. Yer fıstığından elde edilen etken maddesi sayesinde kas tonusunu artırarak cilt sarkmalarını azaltır. Aynı zamanda içten dışa yarattığı peeling etkisi ile ışıl ışıl bir cilt elde etmek mümkün olur.
Endopeel sadece yüz bölgesinde değil vücudun kol, popo, karın derisi gibi farklı bölgelerinde de uygulanmaktadır. Yüz bölgesinde özellikle botoks ile mimik kaybının sıkıntı yarattığı dudak üstü çizgilerinin ve cin bıyığı tabir edilen ağız köşesi sarkmalarının giderilmesinde son
derece etkili. Endopeel gibi özel ve etkili bir sıkılaşma yöntemini sadece yüz bölgesinde sınırlandırmak haksızlık olur.
Kısaca uygulama bölgelerini belirtmemiz gerekirse;
-yüz liftingi
-boyun liftingi
-yanak liftingi
-kalça kaldırma
-kollarda sıkılaşma ve bunların sonucunda belirgin bir jawline, cilt kalitesinde artış gözeneklerde sıkılaşma, popoda hacimsel olarak bir artış sağlayabiliyoruz.
Peki bu uygulamanın etkisi ne kadar sürüyor?
Endopeel uygulamasının 6 ila 8 ay kadar kalıcılığı var.
Endopeel işlemi ağrı duyduğumuz bir işlem midir peki?
Endopeel işlemi lokal anestezi altında uygulanıyor. Uygulamadan 30 dakika önce lokal anestezi kreminin uygulanması yeterli oluyor. Endopeel uygulamasından sonra cilt, bir krem ile masaj yapılarak rahatlatılıyor. Yani aslında hastamız tüm bu süreçlerde herhangi bir acı hissetmiyor.
Endopeel uygulamasını kimlere önerirsiniz? Bu uygulamayı herkes yaptırabilir mi?
Hamileler, 18 yaşından küçükler, çam fıstığı alerjisi olanlar, herpes hastaları ve kardiyopatiler dışında kalan herkese uygulanabilecek bir işlemdir Endopeel.
Endopeel uygulamasının diğer uygulamalara nazaran avantajlarından da kısaca bahsedebilir misiniz?
Ameliyat gerekmeden ağrısız ve acısız bir şekilde kimyasal lifting sağlar. Yüz ve boyun liftinginde, kimyasal yolla, herhangi bir skar oluşmadan hızlı bir şekilde belirgin sonuçların alınması sağlanır. Cerrahi yüz liftinglerinin daha uzun ömürlü olmasına yardım eder. Mimik ve ifade kaybı olmadan gerginlik sağlar. Kimyasal araçlarla cilt sıkılaşması sağlayan yöntemlere alternatif oluşturur. Kaslardaki değişiklikler tamamen eski haline döner.
Şu anda en popüler uygulamanız nedir Saliha Hanım. Hastalar en çok hangi uygulama için kliniğinizi ziyaret ediyor?
Şu anda en çok istenilen uygulamaların başında yüzü daha ince ve kemikli gösteren uygulamalar var. V yüz hattı, jawline, hollywood yüz gibi işlemler talep görüyor. Elbette botoks tahtını hiç bırakmayan bir uygulama.
Ben de tabii ki oldukça belirgin bir ifade sağlayan Hollywood yüz uygulamasını çok severek yapıyorum. Ancak botoks da cilt yaşlanmasına karşı bir aşı gibi çalıştığı için favorilerim arasında. Ayrıca mezoterapi uygulamamaları hem bugün sağladığı faydalar hem de geleceğe yatırım anlamındaki katkıları ile vazgeçilmezlerim arasında. İğneli işlemlerden bahsederken HIFU uygulamasına haksızlık yapmış gibi hissettim. Tek seansta yüzümüzde ve vücudun belli bölgelerinde yaratabildiğimiz harika sonuçlar ile HIFU uygulaması da yapmaktan çok keyif aldığım bir işlemdir. “Hastalarım kliniğime geldiklerinde doğal bir yüze kavuşacaklarını biliyorlar” Günümüzde estetik uygulama yapan birçok klinik var. Peki sizi diğer kliniklerden ayıran önemli faktörler nedir? Hastalarınız sizi neden tercih ediyor?
Kliniğimde gerek cihazlar vasıtasıyla gerekse elle yaptığım tüm uygulamaları titizlikle seçerek uyguladığım için hepsini aşkla yapıyorum. Bence tercih edilme sebebim bu ve hastalarımın benim dürüstlüğüme duydukları güven. Bu sayede yaptığım uygulamalar sonucunda doğal bir yüze kavuşacaklarını biliyorlar.
“Estetik uygulamalar için mutlaka bir doktor ile çalışın”
Estetik uygulamalar merdiven altı yapıldığından büyük tehlikeler doğuruyor. Dudak dolgusu yerine yüzüne çimento enjekte edileni bile gördük. Bu konuda okuyucularımızın da farkındalığını artırmak adına estetikteki tehlikelerden de bahsedebilir misiniz?
Estetikte en büyük tehlike doktor olmayan kişilerin yaptığı işlemler sizin de söylediğiniz gibi merdiven altı tabir ettiğimiz uygulamalardır. Bu uygulamalar sadece güzelliğimizi değil aynı zamanda sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu yüzden yüze ve vücuda yapılacak uygulamalar için mutlaka doktor ile çalışılmasını öneririm. Doktorunuzla anlaştığınızdan da emin olmalısınız, ne istediğinizi anlatabildiğiniz bir hekimle sorunsuz uygulamalar elde edebilirsiniz.
Son olarak 25 yıllık bir hekim ve 17 yıllık medikal estetik uzmanı olarak geldiğim noktada yaşlanmayı durdurmak mümkün olmasa da kontrol etmenin mümkün olduğunu söylemeliyim. İplerin elimizde olduğunu bilmek, aynada görmek istediğimiz kişi olabilmek büyük bir keyif.