Dr. Seran Göçer ile 'Güzel' Yaşam...

Çocukluğundan beri hayal ettiği mesleği yapan, televizyonda sunduğu sağlık içerikli programlar ile halkı aydınlatan Dr. Seran Göçer, hizmet verdiği 'Güzel Yaşam Kliniği'nin yanı sıra Nişantaşı'nda bir klinik daha açtı. Her daim geç yaşlanmanın çözümlerini arayan, doğal güzelliğin korunması ve güzelliğin doğal kalması için çabalayan Dr. Göçer, kendisi ile ilgili bilinmeyenleri VIP Turkey Dergisi okurları ile paylaştı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Özgeçmişinizden biraz bahseder misiniz?
Aydın’da doğdum. Çocukluk yıllarım orada geçti. Daha sonra Antalya Tıp Fakültesi’ni kazandım. Doktorluk benim hayalimdeki meslekti. O yüzden tıp fakültesine isteyerek gittim. Üniversite 1. sınıfta bir kurs ilanı gördüm. Gördüğüm ilan, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü Mankenlik ve Zarafet Kursu’ydu. Bu, öğrencilik yıllarım için büyük bir şanstı. Kurs sonrası 9 yıl süren profesyonel bir modellik dönemim başladı. Ankara ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü ile çalıştım. Kültür Bakanlığı ile ülkemizi temsilen pek çok ülkeye gittim. 1993-94 yıllarında yapılan Best Model yarışmacıları bana başka bir vizyon açtı. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra televizyon ve sunuculuk dönemim başladı. Süper kanal, Medical Channel, Habertürk, Cine-5, Tv8, Kanal D'de ve daha birçok kanalda sağlık içerikli programlar sundum. Medikal estetikle tanışmam ise 2000 yılında programıma konuk olan bir doktor sayesinde oldu. Bu doktorla birlikte çalışmaya başladık. Aynı yıl muayenehanemi açtım. Medikal estetik alanında Türkiye'de eğitim verilmediğinden, 2002'de eğitim için Paris'e gittim. Burada 6 ay eğitim gördüm. Fransız Mezoterapi Derneği'nin eğitimine ve medikal estetik alanında çalışan doktorların seminerlerine katıldım. 2003 yılında ise ülkemizde 'Medikal Estetik' alanı tanımlandı. 2008'den sonra ise vaktimin büyük bölümünü hekimliğe ayırdım. Bu süreç içerisinde vaktimin büyük bir bölümünü özel bir hastanede kurduğum ve yönettiğim Güzel Yaşam Kliniği'm için harcadım. Bu sene de Nişantaşı'ndaki kliniğimi açtım. Bu yıl bana çok güzel yenilikler getirdiği için yeni yıldan da çok umutluyum...

Dr. Seran Göçer Kliniği'nde hastalarınıza ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Hastalarıma medikal estetik alanında hizmet veriyorum. Medikal estetik: genç kalmak, iyi yaş almak, sağlıklı ve fit görünmek adına yapılan pek çok multidisipliner tıbbi uygulamayı içeriyor. Seçeneklerin başında cilt gençleştirme programları geliyor. Bu program için en çok 'Mezolifting' tedavi yöntemini tercih ediyorum. Kullandığım diğer yöntemler ise fraksiyonel lazer, hibrid enerji ya da fraksiyonel radyofrekans, PRP, Fibroblast ve kök hücre uygulamaları, nem iğnesi, somon iğnesi, cilt ütüsü diye bilinen radyofrekans uygulamaları, oksigeneo ve daha birçok yöntem... Kullandığım bir başka programlar ise botox ve dolgu uygulamaları. Özellikle bölgesel kilo problemleri çekenler için ultrasound ile yağ parçalama-ultrashape, tripolar radyofrekans, lipoliz enjeksiyonları, mezoterapi uygulamaları ve  biyostimülasyon gibi  yöntemler kullanıyorum. Zayıflama ve metabolizma programlarında ise ozon ve oksijen sauna, DNA analizi ile takip, kişiye özel beslenme programları, ozon tedavileri, saç ekimi ve saç dökülme tedavileri ile hastalarımıza vücudundan memnun, özgüveni yüksek ve sağlıklı bir görünüşe sahip olma imkanı sağlıyoruz. Bunun dışında da kliniğimize her geçen gün yeni uygulamalar eklenmeye devam ediyor.

Farklı bir şube daha açmayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyorum. Geçmiş yıllarda da birden fazla klinikte çalışıyordum. Ancak hastalarımız her zaman doktorunu görmek istiyor. Bu yüzden de birden fazla klinikte çalışmak, farklı adreslere yetişmek ve bunun sonucunda verimli olabilmek oldukça zor. Fakat Anadolu Yakası'nda da olmamı isteyen çok hastam var. Onları düşünerek bir klinik açabilirim. Hatta bu, önümüzdeki günlerde de gerçekleşebilir.

Kliniklerinizi, diğer medikal estetik merkezlerden ayıran özellikler nelerdir? Kliniklerinizde kendinize özgü uygulamalarınız var mı?
Her doktorda olduğu gibi benim de kendime has uygulamalarım var. Aslında bir doktor, kendini diğer doktorlardan, doktorluk bilgisini ve tecrübesini kendi iç görüsü ile harmanlamasıyla ayırır. Estetik uygulamaları da her ressamın kendine özgü bir fırça darbesi olduğu gibi hekime özgüdür. Benim kendime özgü özelliğim ise uyguladıklarımın yanı sıra doğallık konusundaki hassas yaklaşımım. Ne yaparsam yapayım aşırılık ve fazlalık sevmiyorum asla yapamıyorum. O yüzden benim hastalarım bunu bilirler ve doğallık isteyenler olarak seçilmişlerdir.

Sizce bir kadının ciltteki yaşlanmayı geciktirmesi hangi faktörlere bağlıdır? Nelere dikkat etmelidir?
Genetik, kadınlar ve erkekler için en önemli mirastır. Ancak genetik mirasınız iyi ise bunu iyi kullanmak ve hesapsız harcamamak gerekiyor. Düzenli bir hayat,kaliteli bir uyku ve doğru beslenmek her şeyden önemli. Dışarıdan gelen pek çok yaşlandırıcı etkiyle karşılaşıyoruz. Tabi, bunların başında ultraviyole ışınları ve sigara geliyor. Bunları da stres ve kötü yaşam koşulları takip ediyor. Cilt için yıllara göre günlük bir reçete yazacak olursam, yazmaya 24 yaşından itibaren başlarım ve önerim şu olur: " Her sabah kalkın, yüzünüzü cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Kahvaltıda nane, maydonoz gibi yeşil çiğ yaprak tüketin. Cildiniz için C vitamini çok önemli olduğundan bir dilim de avakado yiyin. Düzenli egzersiz yapın ve mutlaka günde 2 litre su tüketin." 35 yaş ve sonrası bunlara ek olarak ayda bir kez derinlemesine ciltlerini temizletmeli, medikal estetik alanında destek almaya başlamalı. 45 yaş sonrası ise yine bunlara ek olarak daha fazla uygulama gerektirir. Örneğin; yüz germe ve kaldırma işlemleri gibi...

Kadınların estetik uygulamaları 30 yaşından önce başlamasına karşı olan bir estetik uzmanısınız. Peki, doğru bir estetik müdahale kaç yaşından sonra uygulanmaya başlanmalıdır?
Cilt, 20 ile 30 yaş arasında temizlenir ve nem bakımları yapılabilir, ancak cilt gençleştirici işlemlerine 30 yaşından sonra başlanmalı, daha da geç kalınmamalıdır. Ancak bazı uygulamaların yaşla ilgisi yoktur, göz altındaki yorgunluk ve morluk veren hatlar genellikle genetiktir, çok erken yaşlarda rahatsızlık verir ve tedavi edilmesi gerekir. Ya da ciltte ergenlik sırasında olan aknelerin bıraktığı izlerin tedavisinin yaşı olmadığı gibi aynı şekilde leke tedavisi de her yaşta yapılabilir.

2015 yılında iş yaşamınızı genel olarak değerlendirirseniz, bize neler söyleyebilirsiniz?
2015 yılı benim için çok iyi bir yenilenme dönemiydi. 12 sene emek verdiğim bir klinikten sonra, Nişantaşı'nda yeni bir klinik daha açtım. Son 6 ayda her şey hızlıca gelişti ve uzun süredir düşündüğüm ancak başlayamadığım projelere 2 doktor arkadaşımla başladım. Bu doktor arkadaşlarımla selülit ve zayıflama ile ilgili yeni ürünler geliştirmenin hazırlığındayız, bu da beni çok heyecanlandırıyor. Bu dönemin devamında gerçekleştirmek istediğim çok şey var.

2016 yılından neler bekliyorsunuz? Gerçekleştirmek istediğiniz yeni projeleriniz var mı?
Tabi ki var, kimin yoktur ki.. Yaptığım meslek beni çok mutlu ediyor. Yeni yılda, yeni kliniğimde, yeni geliştirdiğim ilaç ve tedavilerle çalışmaya devam etmek ve başarılı olmak en büyük arzum. 8 yaşında bir kızım var ve onun sağlıkla büyüdüğünü görmek, ailemle olmak da her sene olduğu gibi yeni yıl dileğim.