‘En yaşanılası duygu; Anne ile evlat arasındaki o güçlü sevgi bağı’

VipTurkey dergisi olarak Kain Gayrimenkul, Gıda ve Tekstil Yatırımları San. Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Kain ile hem pandemi sürecine hem de anneler gününe dair çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizce anne olmanın en güzel yanı nedir?
Benim için anneliğin en güzel yanı dünyaya yeni bir birey getirmek, onu yetiştirirken kendini de geliştirmek anlamına geliyor. Onları büyütürken, kendi kişiliklerini ortaya koymalarına fırsat vermek ama aynı zamanda hayata karşı kural ve sorumluluk kazandırmak, hata yapmalarına zaman zaman izin vererek onları daha büyük tehlikelere karşı korumak, ihtiyaç duyduklarında desteklemek ve aynı zamanda kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmak, öğretmek, bu çocuğu ben yetiştirdim onun bağımsız bir birey olmasında benimde emeğim var, diyerek gurur duymak anneliğin en keyifli yanı aslında. Anne ile evlat arasındaki o güçlü sevgi bağıda en güzeli, en yaşanılası duygu benim için.

Kızınızı ve oğlunuzu kucağınıza aldığınız ilk an hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Onları ilk kucağıma aldığımda duyduğum heyecan ve mutluluk bir yana aklıma ilk gelen düşünce, artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı hissi. Sevinç ve heyecanın arkasından gelen endişe duygusu. ‘Acaba anneliği becerebilecek miyim?’ düşüncesi kaplamıştı her yerimi. Ama zamanla anlıyorsun ki anne-çocuk arasındaki sevgi bağı güçlendikçe endişe yerini sorumluluğa, sonsuz bir sevgi ve bağlılığa çeviriyor. Onlara baktıkça, iyi ki doğurmuşum diyorum. Çünkü hayatta bu duyguyu yaşatacak başka bir şey yok.

Çocuklarınızı yetiştirirken önem verdiğiniz noktalar nelerdir?
Günümüzün materyalist dünyasındaki kurallara rağmen inançlı, sorumluluk sahibi, zorlu hayat koşulları karşısında psikolojik olarak dayanıklılık gösteren bireyler olmaları için çabalıyorum. Diğer insanlara ve canlılara yardım etmeleri, empati duymaları konusunda onları daima yüreklendiriyorum. Bu sayede kendilerini daha güçlü ve dünyaya katkı sağlayan becerikli insanlar olarak hissediyorlar. İyi bir eğitim bizim ailemizin önceliği olduğu için onların sosyal ve akademik eğitimi ile yakından ilgileniyorum. Bu süreçte kendi eğitim hayatlarında ve yaşamlarında söz hakkı olmalarına da daima öncelik veriyorum.

Annenizden aldığınız en güzel nasihat nedir?
Annemin bana her zaman söylediği nasihat; Duygularını kontrol edebileceğinin farkında ol… İnsanların seni canlarının istediği gibi üzmelerine ya da sinirlendirmelerine izin verme… Kendini nasıl hissedeceğin diğer insanların insafına bağlı olmasın… Bu gücü onlara verme… En ciddi durumda bile, 3 dakika üzül, sonra unut gitsin… Kendi çocuklarıma da bu sözlere bir kaç küçük ekleme yaparak nasihat ediyorum daima.

Ailecek neler yapmaktan hoşlanırsınız?
İnsanlık olarak etkilendiğimiz pandemi öncesi ailecek en sevdiğimiz aktivite gerek ülkemizde gerekse yurdışında seyahat etmek, yeni yerler, yeni kültürler tanımak, konserlere, tiyatroya gitmek bize büyük keyif verirdi. Şimdi ise evimizde beraber vakit geçirmek, ev içi aktiviteler yapmak bizi mutlu kılıyor.

Ailecek evde olduğunuz bu günlerde Koronavirüs sürecini nasıl geçiriyorsunuz?
Şu an Covid-19 virüsü dolayısıyla evimizde beraber geçirdiğimiz zaman diliminde uzun aile sohbetleri, daha önce izlemeye fırsat bulamadığımız dizi serileri, sinema filmleri izlemek, kitap okumak ve daha sonra aramızda bu kitapları değerlendirmek, mutfağımızda beraber yemekler yapmak, yeni tadım denemeleri yapmak en büyük keyfimiz bu aralar. Bu süreçte çocuklarımız online derslerine devam ediyor. Ben de eşimle beraber sahibi olduğumuz şirketimizin işleriyle ilgileniyoruz. Mecbur kalmadıkça işe gitmiyoruz. Bu sayede teknoloji ile daha bir haşır neşir olduk. Toplantılar ve iş görüşmelerini telefon ya da bilgisayar üzerinden yapar olduk. Ama tabii bu hiç bir zaman gerçek bir ofis ortamını yerini doldurmuyor.

Kızınız bu süreçte değerlerinin daha da anlaşıldığı çok kutsal bir meslek olan doktor ünvanını alarak hayatına devam edecek. Bir anne olarak siz neler hissediyorsunuz?
Kızım kendisinin isteyerek ve severek seçtiği doktorluk mesleğinde bizde ailesi olarak daima onun destekçisi olduk. Bu yaşadığımız süreçte herkesinde anladığı gibi hekimlik çok kutsal bir meslek. Çocuklarımı büyütürken en büyük idealim onların insanlığa faydalı bireyler olmasıydı. Görüyorum ki kızım bu yolda ilerliyor ve bu beni bir anne olarak oldukça gururlandırıyor. Kızımın bu riskli ve sorumluluk yüklü olan mesleği yaparken insanlara faydalı olabileceği düşüncesi beni daima mutlu edecek. Onun nezdinde yaşadığımız pandemi gündeminde tüm sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. İyi ki varlar…