Cemiyet hayatının sevilen ismi ve sanayici iş adamı Özgür Kurtkaya’nın zarif eşi Fatma Kurtkaya ile anneler gününe özel keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Fatma- Özgür – Şevkican – Özgürcan Kurtkaya

 

- Anneler günü sizin için ne ifade ediyor?

 

Anneler günü çok anlamlı bir gün. Kelimelerle ifade edilemez. Anne olduktan sonra daha iyi anlıyorsunuz bunu.

 

- Çocuklarınızla iletişiminiz nasıldır?

 

Çocuklarıma aşığım ve onlarla aram çok iyidir. Dünyamın merkezindeler. Onlarla gezmeyi, yemek yapmayı, oyun oynamayı çok severim ve hiç sıkılmam. Çocuklarımın arkadaşları da beni severler çünkü onlarla gerçekten kaliteli zaman geçiririm ve çok eğleniriz.

 

- Anne olduktan sonra hayatınızda neler değişti?

 

Ben çocuklarımla olgunlaştım. Şımarıklıklarım, korkusuzluğum bitti. İnsanın kaybedeceği şeyler arttıkça korkuları da azalıyor galiba, zaaflarım fazlalaştı diyebilirim.

 

-Sizce annelerin değişmez kuralları var mı?

 

Anneler, çocuklarının her konuda iyi olmalarını isterler, ne kadar iyi bir hayat yaşıyor olsak bile çocuklarımızın bizden daha iyi yaşamaları, mutlu olmaları, başarılı, sevilen ve sayılan iyi insan olmalarını, güzel insanlarla iyi arkadaşlıklar kurmalarını, gelecek zamanda kariyerlerinin iyi bir alanda ilerlemesini istiyorum. Bu bence her annenin evlatları için istediği kural olmasa da temenniler.

 

-Anne olarak çocuklarınıza verdiğiniz en önemli nasihat nedir?

 

Nasihat bana pek doğru gelmiyor. Hangimiz büyüklerimizin nasihatlerini dinledik ki, her şeyi yaşayarak öğrendik. Haklı olduklarını da gördük. Hayatta her birey, kendi yaptıklarının sorumluluklarını almayı bilmelidir. Ben çocuklarıma en başta kişilikli olmalarını, yaptıkları hatalar varsa da bunun bedelini ödemeleri gerektiğini öğrettim. İnsanlara sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşmalarını ve ayakta durabilmelerini, kimseden bir şey beklemeden hayatta daha mutlu olunacağını öğretmek istiyorum. İnşallah hep mutlu birey olurlar.

 

Ailecek evde olduğumuz bu günlerde Koronavirüs sürecini nasıl geçiriyorsunuz?

 

Çin’de başlayarak ülkemizi de etkisi altına alan Covid -19 salgını, bizleri sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da etkiledi. Özellikle, çocuklarımız kaygıyı bizlerden daha yoğun yaşıyorlar. Bizde anne – baba olarak onların bu durumdan olabildiğince az etkilenmeleri için onlara güvende olduklarını hem sözle, hemde davranışlarımızla gösteriyoruz. Çocuklar uzaktan eğitimlerine devam ediyorlar, eğitimden arta kalan zamanlarda ailecek keyifli aktiviteler yapıyoruz, film izliyoruz bu süreci onlar için eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz.