‘’İyilik hayatta kalmaya değil, hayatta iz bırakmaya yönelik bir seçimdir.’’

 

VipTurkey dergisi olarak, birçok alanda başarılı işlere imza atmış iş insanı Fatma Aydoğdu ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Aydoğdu, 2020 hedeflerinden bahsederken aynı zamanda gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk projelerini okuyucularımıza aktarmayı ihmal etmedi.

 

Makine sektörünün lider firması Tezmaksan olarak neler yapıyorsunuz?

Öncelikle, Tezmaksan ailesi olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Kurucumuz Hacı Mustafa Aydoğdu’dan bayrağı devir alan vizyoner liderimiz Hakan Aydoğdu önderliğinde 2005 yılında başlattığımız firmamız 25. yılını doldurduğunda, ulaşmış olduğumuz iş hacmi ve işletme büyüklüğü sebebiyle geleneksel veri tutma yönetimleri çalışmaya devam etmemiz durumunda çok kısa süre içerisinde tıkanacağımızı düşünerek iş yapımızı ERP sistemi üzerine taşımamaya karar verdik. Yaptığımız araştırmalar sonrasında iş yapımıza uygun ve kendi işimizle de özdeşleştirerek satış sonrası hizmetleri de kapsayacak şekilde bu dönüşümü gerçekleştirdik.

Bugünlerde herkesin konuştuğu dijitalleşme çalışmalarımıza aslında biz 2010 yılında başladığımız CRM programı ile müşteri verilerinin, çalışanlarımızda değil şirketimizin kurumsal hafızasına almaya başlamıştık. “Büyük Veri”nin bütün işletmeler gibi bizim için de önemli olduğunu kavrayarak çalışmalarımızı hızlandırdık. Şirket içindeki iş akışı, çalışanların faaliyetlerini, tekliflerimizi dijitalleştirerek verilerin korunmasını, işlenmesini ve sahadaki arkadaşlarımızım ofise bağlı olmadan teklif, fiyat vb. konularda çalışmasını sağlayarak müthiş bir zaman tasarrufu elde ettik. Artık müşterilerimizin tekliflerini gün içerisinde iletebiliyoruz. Zaman içerisinde bunun da yeterli olmadığını görerek, 2019 yılında dünyadaki birçok firmanın kullandığı Salesforce programına geçiş yaptık. Bu çalışmaları kendi içerimizde yaparken, son dönemde her yıl yeni bir ürünle müşterilerimizin karşısına çıkarak, tezgah satan firmadan çözüm üreten firmaya doğru evirilmeye devam ediyoruz. Kapasitematik adını verdiğimiz tezgâhları akıllandırma programı, Cubebox Otomasyon projesi, teknoloji kiralama gibi yenilikleri Türkiye sanayisine kazandırarak özellikle uluslararası rekabete için firmalarımıza kendi tecrübelerimiz dahilinde destek olmaya çalışıyoruz. 2020 yılında da yeni ürünlerimizle pazara giriş yapacağız.

 

TOBB Kadın Girişimciler üyesisiniz. TOBB hakkında bilgi alabilir miyiz, neler yapıyor?

TOBB’un ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmenin yanı sıra; kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları sunmak gibi görevleri var.

TOBB Kadin Girişimciler kurulunda, Kasım 2019 yılında seçilerek göreve başladım. Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere kurulmuştur. TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ilk toplantımızda açıkladığı gibi binlerce kadına girişimcilik eğitimi verildi ve bu eğitimlerin sonunda son 10 yılda kadın girişimci sayısının 2 katına çıktığını açıkladı. Girişimci ruhlu kişilere, bu özelliklerini daha etkili ve verimli kullanabilmelerini sağlayacak ve iş kurmayı düşünenlere kuruluş ve devamında işi sürdürme süreçlerinde ihtiyaçları olacak temel bilgileri vermek ve yol göstermek amacıyla seminer, panel ve bunun gibi eğitim etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

 

Sosyal sorumluluk diyince akla ilk gelen isimlerdensiniz. Ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz?

Sosyal Sorumluluk projelerinde önceliğim daima çocuklar. Çocukların eğitimine katlı sağlayan STK’lara kaynak sağlayacak projeler üreterek eğitim alanında faaliyetlerine destek olmak bana huzur veriyor.

İşitme engelli çocuklarımızın eğitimine ve down sendromlu çocuklarımızın eğitimi adına çalışmalar gerçekleştiriyorum. Çocuk Eğitim Derneği, Down Sendromu Derneği ve Kalben koruma altında yetişen çocuklar koruyucu aile derneği yararına çalışmalara katkı sağlıyorum. Kalben koruma altındaki çocukların ve koruyucu aile derneği koruma altındaki çocukların eğitimi sağlanıyor. Sosyal sorumluluk projelerinde acıtasyon yapmadan, keyifli saatler geçirerek ‘’iyilik yapmayı‘’ hedefliyor ve bu keyifli saatlerde çocuklara kaynak sağlamayı hedefliyorum. Bu hedefte en büyük desteği ve ilhamı Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Özlem Abacı hanımdan alıyorum. Kurduğumuz hayali, gerçeğe dönüştürmek için elimizi attığımız her projenin sevgiyle, coşkuyla ve amacına uygun sona erdiğini görmek bizim için büyük bir mutluluk kaynağı… 

Kurucumuz Recai Çakır önderliğinde, koro şefimiz Özlem Abacı ve aralarında değerli iş insanlarının da bulunduğu C Majör İşten Sesler Korosu Başkan Yardımcısıyım. Müzikli, keyifli dakikalar ile çocukların eğitimine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yılda 2-3 konser gerçekleştiriyoruz. Öncesi çok yorucu oluyor ancak sonucundaki mutluluk tarif edilemez.

Ayrıca, değerli bir oluşum olan Benjamin Button Kadınları’ndan bahsetmek istiyorum. Fazilet Patır Başkanlığı'nda günümüz dünyasında kadının geleceğinin daha iyi olması için emeğini, imkanlarını bilgi ve birikimlerini ortaya koyacağı, kadının sosyal hayatta daha aktif ve verimli hale gelmesini aynı zamanda mesleki yaşamında da başarı grafiğini yükseltmesi için yaşadığımız topluma yönelik çalışmalar yapmayı amaçlayan bir oluşumdur. “Benjamin Buttton Kadınları İyilik Peşinde Koşuyor”  grubunun lideri olarak bir çok STK’ya kaynak üretecek proje geliştirdik…

 

2019 yılı sizin için nasıl geçti?

2019 Dünya ve Türkiye için zor bir yıl olmasına rağmen var gücümüzle çalışarak en iyisini yapmaya çalıştık. Başta da söylediğim gibi tezgah satmak yerine çözüm üretmeye yöneldiğimiz için sektörel dalgalanmalardan nispeten az etkilendik ve her şeye rağmen projelerimize devam ettik, müşterilerimizin ihtiyacı olduğu anda yanlarında olduk ve motivasyonumuzu hiç düşürmedik. Yaşananlar global bir krizin etkisi olduğunu biliyoruz, dolayısıyla bir süre sonra işler tekrar yoluna girecektir.

 

2020 yılı için hedefleriniz nelerdir?

2020 yılınında, geçtiğimiz yıl gibi geçeceğini düşünüyoruz, özellikle Türkiye ihracatının ve dünya ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektöründeki elektrikli, fosil veya hibrid araç üretimi konusundaki belirsizlikler 2020  yılında da devam edecek olup, bu belirsizlik yatırımların ertelenmesine sebep olmaktadır. Bu belirsizliğe rağmen rekabet gücünü kaybetmek istemeyen firmalarımız yatırımlarına devam ediyorlar, onlara farklı konularda da çözüm ortağı olarak destek vermeye devam edeceğiz. Yeni projelerimizin bir kısmını 2020 yılında piyasaya sunacağız.

 

2020 yılında ülkemizi nerede görmek istersiniz?

Tabii ki, ülkemizi çok daha iyi yerlerde görmeyi arzu ediyoruz. Ama bunu temenni etmekten çok, daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle eğitim sisteminden başlayarak yapılacak birçok çalışma ülkemizi hak ettiği seviyeye çıkaracaktır. Gelişmiş ülkelere baktığınızda hepsinin başarısında nitelikli insan kaynağı odaklı çalışmalar olduğunu görürsünüz, bizim de bir an önce en üste ülkemizi koyarak kısır çekişmeler yerine var gücümüzle bu ilke için neler yapabileceğimizi göstermeliyiz.