Kalite ve Güven ile Harmanlanmış Güçlü Bir Marka

 

VipTurkey dergisi olarak genç ve başarılı girişimci Ferhat Demirbaş ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Kendi sektöründe köklü bir firma olarak başarılarıyla nam salmış FSM Demirbaş firmasının yaptığı işlerle ülkemize kattığı yenilik ve iyiliklerden bahsederken, Ferhat Bey’in özel yaşamından da bilgiler almayı ihmal etmedik… 

 

Ferhat Bey, ilk önce sizi tanıyabilir miyiz?

Ankara, Çankaya’da 7 Mayıs 1986 yılında, tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. O yıllarda annem ev hanımıydı, babam ise un sanayiciliği ile uğraşmaktaydı, kendisi daha sonrasında otomotiv sektöründe büyük başarılar elde etmiştir. 

İlköğretimi Ayşe Abla Koleji’nde, ortaokul ve liseyi ise Büyük Kolej’de tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversiteye devam ettiğim sıralar ise babamın yanında, alt kadrodan başlayarak iş hayatını öğrenmekteydim. Üniversiteden sonra askerliğimi 6 ay gibi bir sürede Edremit İlçe Jandarma Kamutanlığı’nda ‘asayiş jandarma’ olarak tamamladıktan sonra İstanbul’a gelerek; BMC, Temsa ve Karsan adlı markaların otobüslerini satmakta olduğumuz FSM Demirbaş firmasında, babamın yanında iş hayatına tam anlamıyla start vermiş oldum. 2015 yılında ise benim için farklı bir tecrübe fırsatı doğurmuş olan Ford Trucks bayiiliği anlaşması yaptık. Ve bugün burada Koç Grubu’nun bir sesi olarak başarıyla işimizin başındayız.

 

Otomotiv sektörüne nasıl atıldınız? Sizce Türkiye’de sektör ne durumda?

Öncelikle motorlu araçlar benim için bir tutku kaynağıdır. Ailem de otomotiv sektörünün içinde olduğundan dolayı ben de küçüklüğümden beri bu sektörün içindeydim. Dolayısıyla en başından beri bana çok yakın geliyordu ve bu alanda daha başarılı olabileceğimi düşündüğüm için bu sektörde ilerledim.

Bence, Türkiye’de otomotiv sektörü, neredeyse son 2 senedir duraklama durumuna geldi... Yüksek faizler ve dengesiz döviz iniş-çıkışları, sektörü çok büyük oranda etkilemiş ve satışları rekor derecede düşürmüştür. Fakat, önümüzdeki sene yapılmasını umduğumuz ekonomik düzenlemelerin fayda göstereceğini ve böylece sektörün yeniden hareketleneceğini ümit ediyorum.

 

FSM Demirbaş gibi köklü bir firmanın ülkemize kattığı yenikliklerden bahseder misiniz?

FSM Demirbaş firmasının, halk otobüslerinin düzenli zamanlarda değişmesinde ve yeni araçlarla halk ulaşımını sağlamasında büyük rolü vardır. Halkımızın daha iyi ve düzenli otobüslerle taşınması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Kamyonlar bir ülkenin belkemiğidir. Kamyonlar olmasa ülkede hayat, her şey durur ve insanlar yaşayamaz. Soframızdaki tuzdan, bindiğimiz otomobile kadar kamyonlar taşımaktadır. Kamyonların değeri bir ülke için sanıldığından daha önemlidir. Biz de bu sektörün sağlıklı işleyebilmesi için elimizdeki her şeyi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

 

Sizce otomotiv sektörünün dünü ve bugünü arasında ne gibi farklılıklar mevcut?

Bence, otomotiv sektörü; petrol ürünleri tüketiminden, elektrik üreten sistemlerin tüketimine geçiş dönemindedir. Bu çok önemli bir süreç ve doğal olarak bu tarz büyük değişikliklere insanların alışması zaman alacaktır. Fakat dünya, doğa ve en önemlisi doğal kaynaklarımızın geleceği için bu tarz elektrikli sistemlere geçiş kaçınılmazdır. Yeni elektrikli araçların çok daha kullanışlı ve yararlı olacağını düşünüyorum.

 

Bu kadar işin arasında kendinize de vakit ayırmak zor oluyordur. İş haricinde neler yapıyorsunuz?

Haftanın 5 günü, her gün 2 saat spor yapıyorum. Hafta sonları ise yurt dışı seyahatlerini tercih ediyorum. Sporun insanın hayatında büyük bir önemi olduğunu düşünmekteyim, bence her insan spor yapmalı. Dolayısıyla ‘sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.’ sözünü ekleyerek herkesin spor yapmasını tavsiye ediyorum.

 

Bu sektörde başarılı olmak isteyen gençlere neler önerirsiniz. Sizin bu kadar başarılı olmanızın sırrı nedir?

Bu sektörde başarılı olmak isteyen gençler, yapmaya çalıştıkları her işi; gerek araç tamiri, gerekse satış ilişkilerini empati kurarak, kendi işleriymiş gibi yani kendi araçları tamir ediliyormuş gibi veya kendilerine araç satışı yapılmak isteniyormuşçasına düşünerek ve o işi kendi özel işleri gibi önem göstererek yapmalarını tavsiye ediyorum. Böylece eksiksiz bir şekilde işlerini düzgünce bitirip, başarılı bir iş çıkaracaklarının garantisini verebilirim. 

Benim başarılı olmamım sırrı ise kendimi her zaman müşteri yerine koymam ve empati yaparak müşteri ilişkilerimi yönetmemden geliyor. Ticari ilkem şudur; “İtibarımı kaybetmektense, tüm servetimi kaybetmeyi tercih ederim.”

 

Son olarak, 2020 yılı için gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

2020 yılında e-ticaret alanında yeni şirketler kurma planımız var. Yeni yılda bunları hayata sokmayı planlıyoruz. Kendi sektörümüzde ise satışlarımızı arttıracak aynı zamanda da müşterilerimize uygun en iyi ödeme seçenekleri sunacağımız kampanyalarla dolu bir yıl planlıyoruz.