‘Yeniden anne-baba olma fırsatı yakaladık’

Kendi alanında tanınan başarılı isimlerden biri Pedagog Çocuk Gelişimi Uzmanı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti veren ayrıca ICF (International Coach Federation) üyesi olan Funda Erdoğan ile anneler gününe özel keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Son olarak, karantina süresi içinde ailelerin çocuklarla iletişiminin önemi üzerine konuştuğumuz Erdoğan, “Aldığım eğitim pratiğe geçtiği zaman, anneliğim ön plana geçiyor.” şeklinde açıklama yaptı. 
Funda hanım, sizce anne olmanın en güzel yanı nedir?
Hayatın anlamını bulursunuz, yaşadığınızı hissedersiniz, onun için çarpar kalbiniz. Artık küçük şeylerden mutlu olursunuz, onun bir gülüşünü dünyalara değişmezsiniz. Koşulsuz seversiniz, kendinizi inanılmaz güçlü hissedersiniz.

Çocuklarınızı kucağınıza aldığınız ilk an hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Ağladım. Kokularını içime çektim ve dünya o an benim için durdu.

Çocuklarınızı yetiştirirken önem verdiğiniz noktalar nelerdir?
Çocuğumu, onunla sevgiyle iletişim kurarak yetiştirmeye dikkat ederim. Ahlaki değerleri yüksek, merhametli ve vicdanlı olmaları tabii ki önceliğimiz. Aynı zamanda huzurlu bir ortamda büyümeleri ve benim yön verdiğim yolda kendi yeteneklerini keşfedip o yolda gitmelerine de önem veriyorum.
Annenizden aldığınız en güzel nasihat nedir?
Annemin hayatı başlı başına bir nasihat niteliğinde benim için… Dokuz çocuğunu büyütmesi, son derece yapıcı bir insan olması ve o büyük enerjisi bana ziyadesiyle hayranlık uyandırır. Hala da uyandırmaya devam ediyor. Allah başımızdan eksik etmesin.
Çocuklarınızla evde olduğunuz bu günlerde Koronavirüs sürecini nasıl geçiriyorsunuz?
Uzaktan eğitimlerine devam ediyor, derslerini yapıyorlar. Geri kalan zamanlarında ise oğlumun iyi bir şef olduğunu, kızımınsa el işinde çok başarılı olduğunu keşfettik. Kitap okumaya başladık, aynı zamanda belgeselden Osmanlı tarihini bitirdik; oğlum tarihi çok seviyor.
Bir bakıma öze döndüğümüze inanılıyor. Sizin içsel yolculuğunuz neleri fark ettirdi?
Sabrımı anlamamı ve sağlığımıza şükretmeyi.
Pedagoji eğitiminiz ile annelik duygularınız karşı karşıya geliyor mu?
Aldığım eğitim ve bilgilerim teorik olarak pratiğe geçtiği zaman anneliğim ön plana geçiyor.
Koronavirüs dolayısıyla içinde bulunduğumuz karantina süresi içinde ailelerin çocuklarla iletişimi nasıl olmalı?
Bence bu süreç aileler için büyük bir fırsat. Çünkü özellikle çalışan anne ve babalar olarak evlatlarımızı bakıcılara ve yuvalara teslim ettik. Bu sebeple çocuklar anne ve babadan eğitimini alamaz oldular. Yeniden anne-baba olma fırsatını, yeniden hikaye anlatma, oyun oynama ve birbirimizi dinlemeye, kültürümüzü geliştirmeye fırsatımız var. Yani aileyi yeniden inşa etmek için büyük bir fırsat yakaladık. Umarım hepimiz bu konuda daha duyarlı oluruz.