Vicdan ve Merhamet sahibi çocuklar yetiştirmeye çalışıyorum

Alanında lider marka Şampiyon Filtre Sanayi AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Liberya FahriBaşkonsolosu Selahattin Yılmaz’ın zarif eşi ve Push For Africa Derneği Başkanlık görevini yürüten Funda Yılmaz ile Anneler Gününe özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Funda – Aren – Leo Yılmaz

Funda hanım anne olmanın en güzel yanı nedir?

Biz anneler için dünyada en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızdır. Her anne karşılıksız ve koşulsuz sevgiyle bağlıdır çocuklarına. Bu sevgi ve duyguyu Allah herkese nasip etsin.

Sizce, günümüzde annelere gereken değer veriliyor mu?

Günümüz olarak değerlendirme yaparsak ben bunu tamamen yetiştirilme ve çocuklarımıza verdiğimiz önemle ilgili olduğunu düşünmekteyim. Zira bu değerleri koruyan çok birey olduğunu biliyorum. Bütün dünyada bu böyledir. Annenin yeri daima başkadır, başka olmaya devam edecektir.

Anne olmak sizi nasıl değiştirdi?

Daha sabırlı bir insan oldum. Anneme ve bütün annelere bakış açım değişti. Küçükken bazen annem bana nasihatlerde bulunurdu ve bunu o an anlamazdım, ama anne olduktan sonra çocuğunuzun başına gelen en ufak bir çizik bile sizin canınızı acıtıyor ve kalbinize işliyor. Anne olunca özellikle sabretmeyi öğrendim.

Annelerin değişmez kuralları var mıdır?

Çocuklarımın yaşı büyüdükçe kurallarım değişti yerini yeni kurallarım aldı. Anneler çocuklarını belirli bir düzen içinde büyütmek isterler. Bunun içinde bazı kurallara gereksinim duyarlar. Baskıcı değil ama disiplinli bir anne olmak gerekir. Sevgi, güven, şefkat duyguları çocuk eğitiminde disiplin kadar önemlidir.

Anne olarak çocuklarınıza verdiğiniz en önemli nasihat nedir?

Çocuklarımın öncelikle vicdanlı bireyler olmalarını isterim. Cesur ve özgüvenleri yüksek çocuklar olmaları için kendileri ile ilgili karar almalarına yardımcı oluyorum ama bu kararların onlara zarar vermemesi içinde onların devamlı takipçisiyim. Saygılı, sevgi dolu ve insanlara, canlılara değer vermeleri gerektiğini de çocuklarıma öğretiyorum.

Ailecek evde olduğumuz bu günlerde Pandemi sürecini nasıl geçiriyorsunuz?

Çok uzun süredir evlerimizdeyiz. Çocuklarımın uzaktan eğitimi devam ediyor. Gün içinde birlikte öğretici ve eğlenceli aktiviteler yapıyoruz. Bu süreci onların daha verimli geçirebilmeleri  için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.