“Köklerde Başlayıp, Dallarda Yeşeren Dostluk”

"Tüketicilerimizin lezzet hikâyelerine eşlik etmeye geldik ve bu birlikteliğimizi sürdürülebilir kılmak adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. " diyen kendi sektöründe öncü markalardan biri olan Asiltane Zeytinyağ'larının Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Gamze Özçelik'ten, zeytinyağlarının yapılış sürecinden masamıza kadar gelirken ki serüvenini öğrendiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Gamze Hanım, ilk önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Elbette… Profesyonel kariyerime 18 yıl önce Pen Ajans D’Arcy reklam ajansında Halkla İlişkiler Uzmanı olarak başladım ve ardından çeşitli PR ajanslarında, yerli ve uluslararası birçok marka ile çalışarak İletişim Danışmanlığı yaptım. Bu markaların stratejik iletişim planlamaları, lider iletişimi, itibar yönetimi, medya ilişkileri ve etkinlik yönetimi, sponsorluk gibi pazarlama iletişimi araçlarını kapsayan çalışma ve projeler gerçekleştirdim. 2019 yılında ise, yolum Asiltane Zeytinyağ'ları ile kesişti ve sektöre giren yeni bir marka olarak stratejik konumlandırma süreçlerine birlikte başladık. Şimdi, Asiltane’nin kurum ve marka kimliğinin, itibarının ve hedef kitle nezdinde algısının oluşturulması ve bu kitle ile güçlü ilişkiler kurulması, diğer markalardan gözle görülür bir şekilde ayrışması yönünde marka değerini arttıracak plan ve projelerimiz var.

Asiltane Zeytinyağları’nın Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürüsünüz. Firma hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz Asiltane Zeytinyağları olarak, Ayvalık’ta yaptığı yatırımla 10 yıl önce sektöre giren Güven Asa Zeytinyağları’nın yeni markası olarak tüketicilerimizle buluştuk. “Köklerde Başlayıp, Dallarda Yeşeren Dostluk” mottomuzla üretime geçtik ve bugüne kadar köklerimiz sayesinde sektöre sağladığımız katma değer ve tüketiciye sunduğumuz lezzet farkı ile öne çıkıyoruz. Bu lezzet farkımızı da; Türkiye’de sektöre yapılan en büyük yatırım ile 2014 yılında Balıkesir’in Gömeç ilçesinde hayata geçirdiğimiz üretim tesisimiz sayesinde sunuyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek A+ zeytinyağı üretim tesisimiz ve sahip olduğumuz sağlık, lezzet ve doğallık gustomuz ile zeytinyağı tutkunlarının gerçek zeytinyağını tadımlamasına öncülük eden bir markayız.

Sektöre giren yeni bir marka olarak, sağlıklı bir yaşam için gelecek nesillere fayda sağlamayı vaat ediyoruz. Bu sebeple, kaliteli üretimi maksimum seviyede tutarak güvenilirliği sürdürülebilir kılmak ise en büyük hedeflerimiz arasında. Tüketicilerimizin beklentilerini doğru ve yerinde analiz ederek kaliteli ve ihtiyaca yönelik ürettiğimiz saf zeytin yağlarımız ile sağlık ve lezzetin yanı sıra, 7’den 70’e tüm tüketicilerimize dostluk ve sevgiyle dokunuyoruz aslında.

Zeytinyağlarınızın üretimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Edindiğimiz donanım ile Gömeç'te hijyen ve teknolojinin tüm imkânlarıyla donatılan ve bugüne kadar Türkiye’de sektöre yapılan en büyük yatırım ile maksimum kalitede üretim kapasitemiz bulunuyor.

Üretim tesisimizde, doğa ile uyumlu son teknoloji 2 faz 'ekolojik' sistemler ile zeytinyağı üretimindeki kalite anlayışımız en üst seviyede. Üretime giren zeytinleri Türkiye’de ilk ve tek olan çift yıkama işlemi ile temizliyoruz. Böylelikle, temiz üretimin yanı sıra zeytin tanelerindeki ilaç kalıntıları da minimum seviyede tutularak sağlığa en uygun bir şekilde üretim yapıyoruz. Yanı sıra, yine Türkiye’de ilk ve tek olarak kullanılan Osmoz Su Arıtma Sistemi ile zeytinlerimiz içme suyu kalitesinde iki defa yıkanıyor. Bu sürecin ardından da zeytinlerin sıkım işlemine geçilmesi insan sağlığına verdiğimiz değerin en somut kanıtı niteliğinde.

Ayrıca, zeytinyağının üretimi kadar depolama şartları da bir o kadar önemli. Üretim tesisimizde, Türkiye’de ilk ve tek olarak hayata geçirilen ve yerin 7 metre altında 18°C – 22°C aralığında özel korumalı ve iklimlendirmeli depolama alanları mevcut. Bu sayede, zeytinyağının tazeliği ve kalitesinin uzun süre korunması da maksimum seviyede diyebiliriz. 

Şişelerin dolum işlemleri ise otomatik dolum hatlarında, el değmeden gerçekleştiriliyor ve ardından, kalite kontrol noktalarında kontrol ediliyor. Aynı zamanda, üretim tesisinin faaliyete geçtiği yıldan günümüze kadar yetkilendirilmiş uluslararası sertifikasyon kuruluşlarının denetimleri sonucunda da 8 ayrı uluslararası kalite belgesini almaya hak kazandık.

Ürünlerinizin içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

“Limited” Özel Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma, Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma, Soğuk Sıkım Natürel Sızma ve Natürel Sızma Zeytinyağları olmak üzere dört ayrı ürün kategorimiz ile sofralarda yerimizi aldık.

Asiltane Limited Özel Hasat ürünümüzden bahsetmem gerekirse, şöyle ifade edeyim. Kendi bahçelerimizden zeytinlerin toplanmasıyla başlayan ve üretimin hemen ardından şişelenmesi ile tam 2 saat 47 dakikada tamamlanan bir serüveninin eseri diyebiliriz. Bu özel ürünümüz, sınırlı sayıda üretildi ve sürdürülebilirlik ilkemiz kapsamında da her sene daha iyisini hedeflediğimiz bir AR-GE çalışması niteliğinde.

Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağımız; dalından toplanan yeşil zeytinlerin aynı gün; maksimum 8 saat içinde çift yıkama yapıldıktan sonra elde ediliyor.Diğer Soğuk Sıkım ve Natürel Sızma Zeytinyağlarımız ise, toplanan olgun meyveler ile yine aynı gün ve 8 saat içinde sıkılıyor ve üretiliyor.

Gamze Hanım, zeytinyağının iyisi nasıl anlaşılır?

Kaliteli bir zeytinyağının üretim süreci; bahçenin bakımından başlar vehasat zamanında zeytinlerin nasıl toplandığına, nasıl üretildiğine ve ne şekilde depolandığına kadar devam eder. İyi ve kötü zeytinyağını; bir tadım tekniği eğitimi alarak çok rahatlıkla ayrıştırabilirsiniz. Zeytinin nasıl toplandığını, nasıl işlendiğini bu tadım tekniği ile anlayabilmek mümkün. Biz de Asiltane olarak tüketicimizin bu gibi eğitimleri mutlaka almalarını öneriyoruz. Aynı zamanda, mağazalarımızda da müşterilerimize özel olarak kurguladığımız; ürünlerimizi denemeleri için tadım alanlarımız bulunuyor.

Peki, son olarak sizi piyasadaki diğer zeytinyağlardan ayıran önemli fark nedir öğrenebilir miyiz?

Biz öncelikle üretim gücümüzle farklılaşıyoruz. Özellikle sağlık adına yaptığımız yatırım ve kapasitemiz ile her daim ayrı bir kulvarda olacağımız görüşündeyiz. Türkiye’nin ilk ve tek A+ zeytinyağı üretim tesisini hayata geçirerek sektöre sağladığımız katma değer ile ayrışıyoruz. Üretim faaliyetlerimizi 11 bin m²si kapalı toplam 22 bin m²lik alan üzerinde bulunan tesisimizde sürdürürken, günlük 600 ton zeytin sıkım kapasitemiz ve 3 bin ton zeytinyağı depolama alanımız ile de geniş bir üretim potansiyeline sahibiz.

Bununla birlikte, zeytinyağı tutkunlarının ve zeytinyağını yeni tadımlayacak olan tüketicilerimizin hayatındaki en değerli dostu olmaya geldik… Hayata keyif katacağız…Asiltane Zeytinyağları olarak, sahip olduğumuz tesis ve teknolojik altyapı ile kalite anlayışını birleştirerek sektörde örnek bir marka olarak konumlanacağız diyebilirim. Köklerimizden aldığımız güçle de müşteri odaklı çalışarak kısa süre içerisinde ülke çapında kalitesine güvenilen ve vazgeçilemeyen bir zeytinyağı markası haline geleceğimize inancımız tam.