Dünyada giderek yaygınlaşan bussines jet uçak kullanımı, Türkiye'de de gelişme gösteriyor. Bu alanda dünya çapında faaliyet gösteren bir şirket olan Aviation Resource Group'un Türkiye temsilciliğini yapan iş kadını Gülşah Güler ile sektörü ve yaptığı işi konuştuk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1983 Adana doğumluyum ve Ankara'da büyüdüm. Bilkent Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldım ve uzun yıllar bu mesleği yaptım.  Daha sonra farklı sektörlere yöneldim. İthalat ve ihracatla uğraşıyorum, Guangzhou’da dış ticaret şirketimiz var. Şu an da da ülkemizde son yıllarda büyük gelişme gösteren havacılık sektörüne giriş yaptım.

Şirketinizi ve yaptığınız işi  öğrenebilir miyiz?

Şirketimiz ABD - Florida merkezli bir firma. Fort Lauderdale Havalimanı'da, kendi malı bussines jet filosu, bakım hangarı, iç dizayn ünitesi ve tüm diğer destek unsurlarını elinde bulunduran bir şirketiz. Ayrıca uçak alım satımı, kiralanması ve işletilmesinin yanı sıra yedek parça konusunda da faaliyet gösteriyoruz.

 

Türkiye'de neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Sizin de bildiğiniz  gibi, zaman kavramı özellikle iş dünyası için çok değerli olan bir kavram. İş seyahatlerini tarifeli uçaklarla yapmak zorunda kalan birçok iş adamı, zaman kaybından doğan ekonomik bir kayba uğruyor. Biz, şirket olarak iş adamlarına, sporculara, sanatçılara ve diğer tüm ilgi duyanlara prestij kazandıran jetleri kiralayarak, onların yaşam standardını bir üst segmente taşımayı amaçlıyoruz. Özel jet kiralamanın yanı sıra, bazen satın almak daha ekonomik olabiliyor. Örneğin, bir ay içinde yurt dışı ve yurt içi bir kaç seyahate çıkan bir iş adamı, satın aldığı jeti hem özel seyahatlerinde hem de iş seyahatlerinde kullanabilirken boş zamanlarında uçağını kiraya vererek masraflarını minimuma indirilebilir. Bazı durumlarda satın alma ve kiralama işinden kar bile edebilir.

Faaliyet alanınız sadece Türkiye ile mi sınırlı?

Tabi ki değil. Türkiye dışında Orta Doğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ilgi alanımız içine giren bölgelerdir. Dünyanın 17'inci büyük ekonomisi olan Türkiye'nin ve iş adamlarımızın başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu ekonomik büyüklüğe rağmen, ülkemizdeki iş jeti sayısı ne yazık ki 100 civarındadır. Biz imkanları uygun olanları tarifeli uçaklardan Bussines jete transfer etmek istiyoruz. Ülkemizde çok az olan iş jeti sayısını Avrupa ve ABD'deki sayılara şimdilik getiremesek bile, onlara yakın düzeye getirmek en büyük amacımız. Bussines jet üreticisi firmalarla olan güçlü ilişkilerimizi potansiyel müşterilerimiz için en iyi şekilde kullanmaya hazırız. Markası, modeli, yaşı, menzili ne olursa olsun, her çeşit uçağın
alınıp satılacağı veya kiralanabileceği, uluslararası gücü ve ünü olan bir firma olarak Türkiye pazarına yeni bir renk getireceğimize inanıyoruz.

Bunun dışında başka ne gibi hizmetleriniz var?

Uçak içi dizaynı bizim en iddialı olduğumuz alan. Bu konuda çok deneyimli bir ekibe sahibiz. Özel uzmanlık isteyen bu konuda birçok uçağın iç dizaynını düzenleyen firmamız başarılı çalışmalarıyla dikkat çekmektedir.