DR. EZGİ ERYILMAZ ile

Yaşınızdan daha iyi görünerek, yaş alın!

Provita Ataşehir Sağlıklı Güzellik Kliniği Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Doktoru Ezgi Eryılmaz ile kişiye özel başarıyla uyguladığı yüz şekillendirme ve anti –aging tedavi yöntemlerini ve bu tedavilerle ilgili püf noktalarını VIP TURKEY dergisi okurları için konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

2007 yılında Bursa Tan Kolejini birincilikle bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine başladım. 2013 yılında mezun olduğum fakültemde okurken Portekiz’de Porto Üniversitesinde yaptığım stajda Homoepati ve Mezoterapi ile tanıştım. Değişik tamamlayıcı tıp tekniklerinin medikal estetikte nasıl kullanıldığına dair merakım gittikçe arttı. Bu konuda yurt içi ve yurt dışında birçok kurs ve seminere katılmayabaşladım. Amec (Aesthetic andAntiaging Medicine European Congress), Imcas (International Master Course on AngingScience), Uluslararası Ozon Terapi Sempozyumu GAPS Terapi eğitimi, Schüssler tuzları ve yüz okuma eğitimi gittiğim kurslardan sadece birkaçı. Kendimi bu alanda geliştirdiğim esnada Bursa Orhaneli Devlet Hastanesi acil servisinde 2 sene acil hekimliği yaparak 2015 tarihinde zorunlu hizmetimi tamamladım. 2015 tarihinden bu yana medikal estetik ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yapmaya ek olarak Bursa’da Bosch fabrikası da dahil olmak üzere birçok firmada iş yeri hekimi olarak görev aldım. 2018 Aralık ayı tarihi itibari ile İstanbul Ataşehir’de  yer alan Provita Sağlıklı Güzellik Kliniğinde uygulamalarımı sürdürüyorum. Aynı zamanda Mezoterapi derneğinin kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak ülkemizde mezoterapinin hak ettiği yere ulaşabilmesi için çabalarıma devam etmekteyim

Yüz şekillendirme ve anti – aging tedavilerde kişiye özel uyguladığınız başarılı yöntemlerle biliniyorsunuz.  Uyguladığınız bu tedavilerden ve günümüz trendlerinden biraz bahseder misiniz? 

Teknolojinin ve sosyal medyanın hakim olduğu günümüz dünyasında bakımlı olmak artık bir gereklilik haline geldi. Yaşımızın iyisi görünmek için elimizde kullandığımız o kadar çok enstrüman var ki… Kişiye özel tasarlanan anti-aging tedavi yöntemleri ile gerek yüz, gerekse vücut şekillendirmek artık mümkün ve ulaşılabilir. Yaşlanmayı 'sağlıklı yaş almak' haline dönüştürmek için 20’li yaşların ortalarından itibaren kendimize yatırı yapmamız gerekiyor.

Yaşlanma sürecini en yakından takip edebildiğimiz cildimiz aslında yaşlanan organlarımızdan yalnızca biri. Görsel olarak cildin değişimine yakından tanık olduğumuz için doğal olarak en fazla yatırım yaptığımız organımız oluyor. Nasıl ki kas kütlemizi korumak için düzenli spor yapmak gerekiyorsa, cildimizi de korumak için düzenli olarak beslemek gerekiyor. Uzun yıllardır cilt yüzeyine sürülen krem ve ilaçlar bunun için kullanılmış olsa da cilt, vücudu korumak için görevli bir organdır. Yani sürülen maddeleri rahatça içeri almaz. Dolayısıyla cildi daha etkin beslemek çok önemlidir. Bunun için, biz biliyoruz ki 'mezoterapi' cilt besleme ve anti-aging için en etkili, olmazsa olmaz tedavi yöntemlerinden biridir.

Mezoterapi nedir? Kısaca açıklar mısınız?

Mezoterapi, cildin mezoderm tabakasına uyguladığımız; profesyonelce yapıldığında mucizevi sonuçları olan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu mucizevi sonuçlara her probleme en uygun derinlikte ve en uygun maddeyi enjekte ederek mezoterapi yöntemi ile ulaşıyoruz. Kardiyak (kalp ile ilgili) problemler hariç tüm hastalıklarda uygulanan bu yöntemi medikal estetik alanında cilt yenilenmesi, leke problemleri, kırışıklık tedavisi, bölgesel yağ yakımı, sıkılaşma gibi birçok problemde başarıyla uyguluyoruz. 

Kaç yaşından itibaren bu tarz işlemlere başlamayı öneriyorsunuz? 

20’li yaşların ortalarından itibaren yaşlanma sürecinin belirtileri olan ince kırışıklıklar oluşmaya başlar ve zamanla bu kırışıklıklar derinleşir. Cilt yaşlanma süreci devam ederken kemik ve cilt altı yağ dokusu da şekil ve yer değiştirmeye devam eder. Tüm bunların sonucunda bütünsel olarak 'yaşlı ve yorgun' bir ifade olarak önümüze çıkar. Günümüzde artık biliyoruz ki yaşlanma süreci bütünsel olarak ele alınmalı. Cilt beslenirken; kemik ve yağ dokusundaki kayıplar geliştirilen, dokuyla uyumlu maddelerle yerine konmalı. Ve bu sayede yaşlanmanın dinamik sürecine 'yaş alma' olarak uyumlanmalı. Tüm bunları görsel olarak sağlarken vücudu içten besleyen bir takım takviyelerle daha da sağlıklı ve etkin bir anti-age protokol oluşturulmalı. 

Yaş almak, kendinin ve dünyanın güzelliklerinin daha çok farkında olmak muhteşem! Yaşının iyisi görünerek, farkında olarak yaş almak daha da muhteşem.