GENÇLİK İÇİN, HAYAT İÇİN, KOLEJEN UP İÇİN!

Bir takım cihazlarla cilt güzelliği üzerine yaptırdığımız çalışmaların amacının hepsi aslında kaybettiğimiz kolajeni tetiklemek. Peki ya size süreklilik sağlayan bir yöntem olduğunu söylesek? Sadece cildimiz için olan bir şey değil, bütün vücudumuza zindelik ve güzellik katan, tamamen Türk markası olan bir ürün Collagen Up! Op. Dr. Ercan Cihandide, değerli VipTurkey okuyucuları için ürünlerinde kullandıkları birbirinden değerli malzemeleri ve bunların üzerimizdeki etkilerini anlattı. Öyleyse Collagen Up ile cildinizdeki zamanı durdurmaya var mısınız?

Ercan bey, son zamanlarda sıklıkla kolajen adını duyuyoruz. İlk önce kolajen nedir bunu öğrenebilir miyiz?

Cildimiz, cilt altı bağ dokumuz, eklem, kemik ve kıkırdaklarımız bunların hepsi kolajenin farklı tiplerinden oluşuyor. Yani vücudumuzdaki her şeyin yapı taşı kolajen. Ama bu bağ dokusu yani kolajen ham maddemiz 25 yaşından itibaren vücuttan yılda %1 oranında eksiliyor. Bu kadınlarda menapoz sonrası %4'lere yükseliyor, erkeklerde de ilerleyen yaşlarda andropozla beraber kayıp sayısında ciddi bir artış oluyor.

Peki, kolajen desteği ne demek?

Kolajeni ne yaparız da yerine koyarız diye düşünerek çalışmalar yaptık. Bunun üzerine dışarıdan, yüze mezoterapi şeklinde enjekte ettiğimiz kolajen; hayatımıza ilk defa 3 yıl önce aşı şeklinde girdi. Kolajen aşısı aynı botox gibi toz halinde geliyor, biz serum fizyolojikle sulandırıyoruz. Ama bu sadece yüze yaptığımız bir gençleşme çalışması, bunu sürekli kılmak lazım ve uzun dönemde istikrarlı bir uygulama yapmak lazım. Sonrasında firmalar kolajeni dışarıdan gıdayla nasıl alabiliriz düşüncesine yönelerek 2 yıl kadar önce enjektabl kolajenlerden, içilebilir sıvı kolajenlere geçiş yaptılar.

Kolajen dışarıdan nasıl temin ediliyor?

Kolajenler kendi içlerinde çok farklı kaynaklara sahip. En büyük kolajen kaynağı sığır daha sonrasında tavuk ve balık. Amerika'da domuzdan da elde edilen bir kolajen var fakat bizim ülkemizde İslam kültürü ile domuz giremiyor. Türkiye'de şu an satışta olan içilebilir kolajenler balık, tavuk ve sığır kaynaklı. Hangisinin vücuttaki yararı daha çok diye soracak olursanız, cevap sığır kolajeni çünkü sığırdaki kolajenin aminoasit dizilimi, insan vücudunda ki aminoasit dizilimiyle neredeyse birebir aynı. Dolayısıyla sığırdan aldığımız kolajeni, vücut kendi kolajeni gibi algılayıp yüksek bir düzeyde yararlanabiliyor. Balıktan ve tavuktan aldığımız kaynaktan yararlanım düşük. O yüzden sığır kaynaklı olanların tercih edilmesi gerekiyor. Yurt dışında oldukça revaçta olmaya başladı. Biz de kolajeni yurtdışından temin etmek yerine, bir Türk markası olarak kolajen serüvenine atıldık. Yaklaşık bir buçuk yıla yakın gerek tat, gerek ar-ge çalışmaları sonucunda “Collagen Up”; kutusu ve logosuyla hayata geçti.

Collagen Up'ı hayata geçirirken nasıl bir yol izlediniz?

Kolajen’in vücutta üretilmesinde yardımcı olan bazı ham maddeler var. Collagen Up’ı üretirken vücuttaki kolajen üretimini nasıl istikrarlı kılarız diye düşündük. Bir bitkiden aldığımız ürünün, gerçekten o bitkinin DNA'sına eş olduğunu gösteren DNA sertfikalı bitki özleri kullandık. Cildin yapılanmasını sağlayan, kolajen sentezini arttıran ve ürünün içindeki kolajenin bağırsaktan emilimini arttıran karabiber ekstresi koyduk. Böylece koyduğumuz ürünün daha fazla ve hızlı emilip kana geçmesini ve cilde daha fazla yansımasını sağladık.

Ürünleri hazırlarken öncelik verdiğiniz konular neydi, farklı içerikler kullandınız mı?

Farklı modellerimiz var, her modelde farklı bitkisel içerikler kullanarak vücuttaki kolajen üretimini tetikleyici ajanlar yaptık. Normalde kolajenin çok acı bir tadı var. Sırf 2 buçuk ay sadece tadıyla, nasıl içileceğiyle ilgili uğraştık. Diğer üreticiler meyve suyu ya da suyla karıştırılıp içilmesi şeklinde hazırlıyorlar, biz de bunlardan farklı olarak danışan profilimizin uğraşmamaları adına direkt shot halinde üreterek kolayca içilmesini sağladık.

Collagen Up olarak üç tane modelimiz var; Original, Gold ve Hair.

Modellerimizi danışanlarımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üretip, içlerindeki kolajen miktarlarını belirledik.

Original, 25-45 yaş arası grubu için, içinde 3 gr. kolajen var. Normalde almamız gereken günlük miktar 3gr. Bazı markalar 10 gr. gibi fazla miktar kolajen koyarak böbürleniyorlar ama bunun hiç anlamı yok. Vücudun emebileceği ve kana geçirip dolaşım sistemine taşıyabileceği miktar belli. Original'in içinde nemlenme molekülü olan hyaluronik asit ve antioksidant, antidiyabetik, antikanser ve ten beyazlatıcı etkisi olan aserola bitkisi var. Bunun dışında anti-aging etkisi yaratan ve cildi nemlendiren İzlanda yosunu koyduk.

Gold, 40 üstü yaş grubu için. Bu yaşlarda kolajen kaybı daha fazla olduğu için içine 5 gr. kolajen koyduk. İçine koyduğumuz minerallerin ve vitaminlerin miktarlarını arttırdık. Yine hyaluronik asit ve aserola var. Kalp sağlığı ve göz altı morlukları için kullanılan Koenzim Q10 ve yeşil çay esktresi, bu sıralar son moda olan anti-aging ve kolesterol seviyesini azaltan acai berry ve bunlar gibi anti-aging özellikler taşıyan bir çok bitki özlerini 5 gr. kolajenle birleştirdik.

Hair, ise menopoz sonrası saç hacminde azalma, saç tellerinde incelme ve kırıklarda artma, tırnaklarda zayıflama ve çabuk kırılma gibi durumları yaşayanlar için. Bize gelen hasta profillerinde bu sorunlarla çok fazla karşılaşıyoruz. Örneğin ayda hemen hemen 200 tane, saç ektirmek isteyen erkek hastamız oluyor. Hair'in içinde 3 gr. kolajen ve artı olarak keratin var. Tırnak ve cilt sağlığına birebir etki etsin diye yine hyaluronik asit koyduk. DNA sentezlemesinde en önemli aminoasitlerden biri olan L-Arjinin var. Bu sayede saçta dökülme ve azalıyor ve duruyor. Yara iyileşmerinde çok etkili bir bitki özü olan propolis'in yanı sıra çok güçlü bir antioksidan ve cilt aydınlatıcısı olan Alman papatyası(Comovil) koyduk. Bu sayede bir taşla iki değil 5-6 kuş vuruyoruz. Tek bir şey sunmak yerine danışanlarımızın ihtiyaçlarına istinaden bir şey önerebilelim diye üç farklı model yaptık.        

Peki, danışanlarınızın bu ürünleri nasıl kullanmasını öneriyorsunuz?

Bir kutuda on tane var. Her sabah kahvaltı sonrası bir flakon shot'ı 15 saniye çalkalıyorsunuz. Sonrasında kapağını kırıp, shot yapıyorsunuz. Original portakal ve muz aromalı. Gold Erik aromalı. İçinde şeker yok dolayısıyla şeker hastaları rahatlıkla kullanabilirler. Günde 1 kere kullanıyoruz bunu takip eden 30 gün boyunca istikrarlı bir şekilde aralıksız kullanmanızı istiyoruz. Bunun dışında kişinin ihtiyacına göre dört ila altı aylık süreç boyunca bunu tekrarlayabiliriz yani bu bir aylık kürden yılda iki ya da üç defa yapmak gerekiyor. Eğer cildiniz papirüs kağıdı gibi çok inceyse, kırışıklıklarınız çok fazlaysa dört ayda bir yani yılda 3 defa bu kürü yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer cildiniz tok, kırışıklıklarınız kötü değil, kırışıklanmanın başındasınız; o zaman altı ayda bir, 1 aylık kürü yapabilirsiniz. Bu da yılda iki defaya denk geliyor. 

Kolajen biyolojik yaşımızı etkiler mi?

Sığır kolajeniyle yapılan çalışmalar 30 günlük kesintisiz kullanım sonrası ciltteki kolajen miktarında artma ve kırışıklıklarda %50 oranda azalmalar göstermekte. Yani içine koyduğumuz sığır kolajeni bu kadar iddialı. Genelde bana gelen danışanlarıma eskiden bir şey öneremiyordum çünkü piyasadaki bir çok kolajen balık ve tavuk kaynaklı ama artık Collagen Up’ı gönül rahatlığıyla öneriyorum. Balık uygun fiyatlı diye hastalar bazen ona yaklaşıyor ama balık ya da tavuk kaynaklı bir kolajen kullanımının insan vücuduna çok büyük bir artısı yok. Fakat sığır, klinik çalışmalarla kendini kanıtladığı için ben de bir hekim olarak rahatlıkla öneriyorum ve kendimde Collagen Up Gold kullanıyorum.

Tamamen Türk bir marka dediniz. Peki ürünün içine koyduğunuz malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?

Tabii, dış maddelerin hepsi yurtdışından geliyor fakat biz burada birleştiriyoruz. Gmp sertifikaları, laboratuvarda şişelenmesi, kutulaması her şeyi burada yapılıyor. Ürünlerimiz Tarım Bakanlığı ruhsatlı ve Sağlık Bakanlığı onaylı. Helal sertifikalı. Bunun dışında kutuyu açtığınızda sizi içerikler karşılıyor, hepsinde sağlık beyanı var. Sağlık beyanı; sağlık bakanlığının ürünlerin içeriklerine bakarak, bu ürün bu beyanları verebilir şeklinde onayladığını gösteren beyanlardır. DNA sertfikalı bitki özlerimiz İtalya'dan, kullandığımız sığır kolajenleri ise Almanya'dan geliyor.

Peki, insanlar Collagen Up’ı nereden temin edebilir, sadece klinikten mi?

Tabii ki, klinikten de temin edebilirler. Bunun dışında e-ticaret olarak www.shop.collagenup.com.tr den de ulaşabilirler. Hatta orada %15 daha avantajlı fiyatlar var. Her bir hastamın üç kutu almasını öneriyorum ki, 30 günlük kürü tamamlayabilelim ve sonucu görelim.