Türkiye’de birbirinden değerli inşaat projelerinin altında imzası olan Ceylan Grup’un sahibi, aynı zamanda da Tümsiad’ın yönetim kurulu üyelerinden olan başarılı iş adamı Muammer Ceylan ile başarısının ardındaki sırrı, ülkemizde inşaat sektörünün gelişimi ve “Zer” projeleri ile ilgili siz değerli okurlarımız için kaliteli bir röportaj gerçekleştirdik.


Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. İş hayatına 1980 yılında, Karaköy Perşembe Pazarı'nda bakır ve metal sektöründe faaliyet gösteren ‘Ceylan Metal’ firmasında başladım. Edindiğim bilgi birikimi ve tecrübe ile 1995 yılında inşaat sektöründe gerçekleştirdiğim yatırımlarla, kısa zamanda birçok önemli projelere imza attım.


Ceylan grup, inşaat sektöründe birbirinden güzel projelere imza atıyor. Bu başarının sırrı nedir?

37 yıllık ticari hayatımızın, 23 yılı konut sektöründe devam etmektedir. Ülkemizin kalkınması ve uluslar arası arenada marka olması için marka projeler yapmaya özen gösteriyoruz. Amacımız sadece para kazanmaktan ibaret değil, bu nedenle ülkemizin geleceği için, ülkemize nasıl hizmet eder ve katkıda bulunuruz diye düşünerek hareket ediyoruz. Bence başarılı olmamızın ardındaki sebep bu düşünceler ve niyetler. 

Türkiye ekonomisinin bir ayağı inşaat ve gayrimenkul sektörüne bağlı olarak gelişiyor. Bu sektörün zorlukları ve avantajları nelerdir?
Türkiye’nin kalkınmasında inşaat sektörü %8 istihdam sağlamaktadır, bu sektöre bağlı 250 yan sektörle birlikte istihdam oranı %25 civarında. Konut sektöründeki arkadaşlara çok büyük sorumluluklar düşüyor. Ülkemizdeki inşaat sektörü, dünya sıralamasında Çin’den hemen sonra ikinci basamakta ve başarıları Sayın Cumhurbaşkanımızın özel destekleri ile birlikte artmaktadır.
2016-2017 yılı için sektör ve firma bazında değerlendirmeleriniz ve inşaat sektöründe önümüzdeki yıllarda bizleri neler beklediğine dair düşünceleriniz nelerdir?
2016 yılı sektör bazında olumsuz gelişmelere rağmen bir önceki yıllara nazaran rekorla kapanmış ve 1 milyon civarında konut satılmıştır. Referandumun bitmesi ile birlikte bu sene geçen yıllardaki gibi rekor devam edecek ve 1.500.000 ila 2.000.000 konut satışının gerçekleşeceğinin sinyalleri gelmektedir.
Fikirtepe, Levent gibi İstanbul’un önemli noktalarında kentsel dönüşüm projeleriniz var. Çalışmalarınız ve başlamayı planladığınız projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
2017 yılında kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdik. Bakırköy, Mecidiyeköy, Levent, Fikirtepe, Göztepe, Bostancı ve Kartal olmak üzere 7 adet projeyi gündemimize aldık. Bu projelerin toplam yatırım miktarı 1 milyar TL civarındadır. Kaliteli ve güvenli projeler üreterek kentsel dönüşüm için disiplinli bir şekilde çalışıyoruz. 

Projelerinizi “Zer” adı altında markalaştırıyorsunuz, markanızın oluşum hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?


ZER, Fars dilinde altın demektir. Şirketimizin projelerinin tamamı, İstanbul’un lokasyon olarak en değerli bölgelerinde ilerliyor ve altın değerinde olan bu bölgelerde yürüttüğümüz projeleri, bu anlamı taşıyan “Zer” kelimesi ile markalaştırmak istedik. 


Ceylan inşaat’ın dışında ayrıca Tümsiad’ın da yönetim kurulu üyeleri arasındasınız. Tümsiad’ın faaliyetleri hakkında sizden kısaca bilgi alabilir miyiz?


Milli ve manevi değerlerimizi esas alarak; hak ve adaleti insan, toplum ve çevre açısından üstün tutan bir anlayışı özümsemiş, serbest piyasa ekonomisinin temel prensipleri çerçevesinde iş ahlakına sahip müteşebbisler aracılığı ile sürdürülebilir iktisadi kalkınmaya destek vermek, bireysel ve toplumsal huzur ve refahın geliştirilmesine hizmet etmek Tümsiad’ın birinci amacıdır. Ulusal ve uluslararası iş dünyasında iktisadi ve ticari alanda etkin; sivil toplum, özel sektör ve kamu ilişkilerinde öncü, erdem sahiplerinin oluşturduğu ve tercih edilen bir -SİAD-STK olmaktır. Saygılarımla.