İstanbul’un En İddialı Projesi: Yedi Mavi

     İstanbul, Ataköy-Zeytinburnu hattında yer alan Yedi Mavi Projesi’nin ortaklarından Ayberk Kalkavan ve Ayşe Kalkavan, kente yeni bir soluk katacak olan projelerini VIP Turkey dergisine anlattı. Aile meslekleri olan denizcilikten inşaat sektörüne geçiş hikayelerini bizlerle paylaşan Ayberk ve Ayşe Kalkavan, konumu ve doğası itibarıyla heyecan uyandıran Yedi Mavi Projesi'nde ortaklarıyla birlikte şehrin kaosundan uzak; ama aynı zamanda konforuna yakın bir hayat kurgulamışlar... Ayberk Kalkavan’a göre; projenin diğerlerinden ayırt edici en önemli özelliği, binaların birbirinden oldukça uzak, yeşil alanın ise alabildiğince geniş olması. Gelin projeyi bir de bu iki başarılı iş insanının gözünden görelim:

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? İnşaat sektöründeki kariyeriniz nasıl başladı?

Ayberk Kalkavan: 24 yaşındayım, 4 kişilik çekirdek ailemizin en genç üyesiyim. Lisans eğitimimi Londra Regent’s Üniversitesi’nin Global Business & Management Bölümü’nde tamamladım. Geçen yıl ise yine Londra’da Cass Business School’da Shipping Trading & Finance Master’ı yaptım. Şimdi ise ailemin pilot ortağı olduğu Yedi Mavi Projesi'nde pazarlama bölümünün koordinasyonu ve yonetimi ile ilgilenmekteyim. Ailemizin ana işi, 60 yılı aşkındır armatörlük. Bu yüzden ben de kendi eğitim hayatımı bu yönde planlamıştım, ta ki Yedi Mavi karşıma çıkana dek.

Aile olarak inşaat sektöründe uzun zamandır faal durumdayız aslında. Ortaklarımızla birçok başarılı projede imzamız bulunuyor. Son olarak 2012 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin arazisi ihaleye çıktığında ortaklarımızdan Ali Gül ve Hasan Sever ile ihaleyi kazandık ve birlikte İstanbul’un en güzel projesini, Yedi Mavi’yi inşa etmek için yola çıktık. Ben de eğitim hayatımı tamamlandıktan sonra babam Nazım Kalkavan ile çalışmak için İstanbul’a döndüm ve inşaat sektöründeki kariyerim bu şekilde başladı.

Kendi adıma konuşmam gerekirse, inşaat sektöründe yeniyim; ancak sektörde uzun zamandır bulunan büyük firmaların, tabiri caizse “işletme körlüğü” yaşadığı bazı durumları, sıra dışı açılardan değerlendirebileceğimi düşünüyorum. Kariyerimi, yeniliklere açık ve değişime ayak uyduran bir anlayışla devam ettiriyorum. Yedi Mavi Proje'mizi hayata geçirdikten sonra ise kariyerimi yeniden armatörlük alanında, denizcilik sektöründe devam ettirmek istiyorum.

Ayşe Kalkavan: Rahmetli Sadan Kalkavan’ın kızıyım. Saint Benoit Fransız Lisesi, ardından da Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi’nden mezun oldum. Asıl mesleğimiz denizcilik olmasına rağmen, şu an enerjimizin büyük bölümünü inşaat sektörüne yönelttik. Yedi Mavi, bizim bu sektördeki ilk büyük projemiz. Her açıdan yüksek kalitede yaşam alanlarını sizlere sunmayı planlıyoruz. Babamın inanarak girdiği bu projeyi, şu an ortaklarımız ile birlikte bizler devam ettiriyoruz.

“İhtiyacınız olan her şey, bir adım ötede”

Peki konumu, çevresi, mimarisi ve sunduğu hayat tarzıyla nasıl bir proje Yedi Mavi?

Ayberk Kalkavan: Yedi Mavi Projesi, Zeytinburnu sahil hattında, Kennedy Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Projemizin taban alanı 63.500 dönümdür. Konum itibarıyla tarihi İstanbul’un kalbinde, günümüz İstanbul’unda ise en kolay ulaşım artallerinin üzerinde bulunmaktadir. Avrasya Tüneli'ne 1 km, Atatürk Havalimanı’na 5 km mesafede, E-5 karayoluna 5 km, İDO Yenikapı Terminal'ine 5 km, İDO Bakırköy Terminali'ne 1 km, TEM Otoyolu'na 12 km ve Marmaray Kazlıçesme İstasyonu’na 1 km mesafede konumlanmaktadır. İstanbul’da yaşayan insanlar için trafiksiz hayat vaat eden bir konumda diyebiliriz.

Mimarimiz ve sunduğumuz hayat açısından İstanbul’un en iddialı ve en iyi projesiyiz. Projenin mimarisi, dünyaca ünü olan Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlandı. Örnek dairelerimiz ise Gönye Mimarlik tarafından tasarlanmış olup geçtiğimiz yıl Los Angeles’ta International Desing Awards (IDA) 2017 Honorable Mention ödülü kazanmıştır.

Yedi Mavi’de, daire sahiplerine kompleksin içinden çıkmadan her ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir hayat sunuyoruz. En gözde restoranlardan kafelere, en iyi giyim markalarından süpermarketlere her şey Yedi Mavi’de bulunacak. Kısacası, ihtiyacınız olan her şey, sizden sadece bir kaç adım uzakta olacak.

 

Yedi Mavi’yi diğer konut projelerinden ayıran özellikler nelerdir?

Ayşe Kalkavan: Yedi Mavi’yi diğer projelerden ayıran belki de en önemli özellik, kompleksin içinde bulunan yeşil alan yoğunluğu… Yedi Mavi’de daire sahibi olanların, şehrin merkezindeyken kendilerini küçük bir ormanın içinde hissetmeleri için her şeyi tasarladık. Üzerinde bulunduğumuz 63.500 dönümlük arazinin içerisine, 51 dönüm yeşil alan yerleştirdik. Şehrin içindeyken şehrin yoğunluğundan uzaklaşma keyfini, doğanın içinde ve denizin karşısında yakalama fırsatı tanıdık.

Yedi Mavi’nin en ayrıştırıcı bir başka özelliği de bloklarının arasındaki benzersiz uzaklık mesafeleri… Birbirine en yakın iki blok arasındaki mesafe 70 metre olup en uzak mesafe 250 metreyi aşmaktadır. Böylelikle Yedi Mavi’de daire sahibi olan herkesin evleri birbirinden bağımsız durumda olacaktır. Bana göre bu, projemizi İstanbul’daki mevcut ya da yeni projelerden ayıran en güçlü özelliklerden biri.

 

Projede inşaat sektörünün önde gelenlerinden üç firmanın ortaklığı bulunuyor. Bu ortaklıktan bahsedebilir misiniz biraz?

Ayşe Kalkavan: Yedi Mavi ihalesine 2012 yılında, inşaat sektörünün duayeni olan Gül Yapı ve Hasan Sever İnşaat ile katıldık ve kazandık. Ali Gül beyin ve Hasan Sever beyin inşaat sektöründeki tecrübesini ve Kalkavan Yapı’nın gücünü ortaklığımızın vizyonuyla birleştirerek İstanbul’a Yedi Mavi’yi hediye etmek için yola çıktık. Şimdiden emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlı olsun dileklerimi iletirim.

 

“Yedi Mavi’yi, İstanbul’a Ağustos 2019’da hediye edeceğiz”

Projeye yönelik yoğun ilgiyle karşılaşıyor olmalısınız ki ön satışlar da haziran ayında başlamış. Peki, devam eden bir kampanyanız var mı satışlarla ilgili?

Ayberk Kalkavan: Evet, satışlara başladığımız ilk günden beri projeye oldukça yoğun ilgi var. Çünkü Yedi Mavi, gerek mimarisi, gerek konumu, gerekse ticari alanlarından dolayı yatırımcıya ve oturmak isteyen insanlara hitap eden bir proje.

Yedi Mavi’yi İstanbul’a hediye edeceğimiz tarihi, Ağustos 2019 olarak öngörüyoruz. Özellikle kaba inşaatı bitirdikten sonra müşterilerimiz, dairelerimize çok yoğun ilgi göstermeye başladı. Bu durum, biz yüklenicilerin doğru proje ürettiğimizin bir nevi göstergesi aslında. Buradan yoğun ilgi gösteren herkese bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.

Halihazirda ileride ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, yeni ödeme planları ürettik. Bu ödemeler, 7 alternatif olarak işlem görmektedir. Herkes kendi dairesini seçebildiği gibi kendi ödeme planını da rahatlıkla seçebilme lüksüne sahiptir. Daha detaylı bilgi almak isteyenleri, satış ofisinde ağırlamaktan mutluluk duyarız.

 

İnşaat sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ayberk Kalkavan: İnşaat sektörünün, devletimizin verdiği teşviklerle içinde bulunduğu zorlu donemi atlatıp tekrar eski haline döneceğine inanıyorum. Sektorün geçtiği bu zorlu dönemde biz, iş insanları olarak her türlü desteği yatırımcıya ve müşteriye vermeye hazırız. Sektörün mevcut yapısı, yakın gelecekte daha nitelikli projeler üretme yoluna gitmemiz gerektiğini gösteriyor bizlere.

Ayşe Kalkavan: Özellikle inşaat sektöründeki rol model firmaların şehrimizin dokusuna uygun, daire sahiplerinin hayatlarına hitap eden ve en önemlisi, bulunduğu bölgeye değer katacak projeler üretmeleri gerekir. Bu şekilde sektör rahatlayacak ve ülke ekonomisine katkısını, daha da artıracaktır.