KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen Caz Günleri 25 Eylül’de başlıyor. Konserler, sergi, paneller ve film gösterimleriyle dolu bir programla meraklılarıyla buluşacak festival Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Fenerbahçe Parkı ve Kalamış Parkı’nda düzenlenecek etkinliklerle 28 Eylül’e kadar sürecek.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği, geniş yelpazedeki sanat etkinliklerinin ve farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle Kadıköy’e yeni bir soluk getiren KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, Eylül ayı programını Caz olarak belirledi. Temmuz ayında “Yıldızlar Altında Sinema” ile başlayan, Ağustos ayında “Çizgi ve Sahaf Günleri” ile devam eden program Eylül ayında “Caz Günleri” ile 2019 sezonunun kapanışını gerçekleştirecek.

BERLİNLİ CAZ BESTECİLERİNİN ESERLERİ KALAMIŞ PARKI’NDA

Caz Günleri, şef Christof Griese yönetimindeki Berlin Caz Bestecileri Orkestrası JayJayBeCe konseri ile 25 Eylül Çarşamba görkemli bir açılışla Kalamış Parkı’nda sahne alacak.

FOTOĞRAFLAR VE MÜZİK ÖRNEKLERİYLE CAZIN ALMANYA TARİHİ

Festival’in ikinci günü “Türkiye’de Caz Eğitimi ve Öğretimi” adlı panelle başlıyor. Panel, Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Moderatörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları öğretim üyesi, müzikolog Alper Maral’ın yaptığı panelde Yeşim Pekiner (Bahçeşehir Üniversitesi), Gülden Teztel (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Şenol Küçükyıldırım (Yıldız Teknik Üniversitesi), Burak Durman (Hacettepe Üniversitesi) konuşmacı olarak yer alacak. Panelin ardından fotoğraf ve müzik örnekleri ile cazın Avrupa’daki tarihini anlatan “Caz Almanya’yı Fethediyor” sergisinin açılışı gerçekleşecek. Sergi Türkiye’de caz müziği ve kültürü anlamında en kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda ABD ordusu bünyesinde yer alan Afrika ve Amerikalı müzisyenlerden oluşan orkestraların müzikleriyle, Avrupa’ya ilk adımını atan cazın, Avrupa’ya yayılması ve 1920’li yılların Berlin merkezli Almanya’nın eğlence ve kültür hayatında bıraktığı izler ve eğilimler yer aşam serg, 13 Ekim’e kadar Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ndeki tarihi manastır binasında gezilebilecek. Festivalin ikinci günü Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenecek Yinon Muallem - Funky Dervish ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Remi Panossian Trio Konser ile son bulacak.

‘CAZ NEREYE’ SORUSUNUN CEVABI BU PANELDE

Festival “Caz Nereye?” konulu panelle devam edecek. Feridun Ertaşkan’ın moderatörlüğünde, müzisyen Şevket Akıncı, Evrim Demirel ve Güç Başar Gülle’nin konuşmacı olarak yer alacağı panel 27 Eylül Cuma Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Panelin ardından ilerici müzik konusunda çalışmalar yapan davul virtüözü Turgut Alp Bekoğlu’nun Love Jazz Quarteet konseri başlayacak. Aynı gün Fenerbahçe Parkı’nda yer alacak Quartet Feat konserinde Kürşad Deniz’e değerli müzisyenlerin yanı sıra vokalde Sibel Köse eşlik edecek. 27 – 28 Eylül tarihlerinde, 2 gün boyunca sürecek Caz temalı film gösterimleri ise Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yer alacak.

KALAMIŞ PARKI’NDA CAZ SESLERİ YÜKSELİYOR

KADFEST Kadıköy Uluslararası Festivali kapsamında düzenlenen “Caz Günleri” panel programını tamamlıyor. 28 Eylül Cumartesi günü Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Müzik Albümleri ve Plak Koleksiyonerliği adlı panelin konuşmacıları müzik yazarı Murat Beşer ile koleksiyoner Ercan İmre olacak. Program Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Stanpolites Project Konseri; Kalamış Parkı’nda TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrasıkonuk sanatçı Kerem Görsev yer alacağıkonseri ile son buluyor.

Programa ilişkin bilgi Kadıköy Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarından ve http://kadfest.kadikoy.bel.tr/ linkinden takip edilebilir.