Uzun bir aradan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ nin 2017 yılında repertuvarına yeniden kattığı, seyircisinden büyük beğeni ve istek alan, bale tekniği ve estetiği yönünden bu sanat dalının en önemli ürünlerinden biri olan ‘’ Uyuyan Güzel ‘’ balesi 30 Kasım, 3,5,7,10,12 Aralık tarihlerinde ihtişamıyla gri kış günlerine renk katacak. Koreograf - besteci işbirliğinin de en güzel örneklerinden biri olan Uyuyan Güzel’ in koreografı Petipa; henüz yazılmamış bir müzik üzerine bu baleyi tasarlamış, Çaykovski; yazdığı güzel müzikle balenin bütün farklı kavramlarının, karakterlerin ve güçlüklerle dolu bale adımlarının en doğal biçimde kaynaşmasına olanak vermiştir.

Yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalı olan “Uyuyan Güzel”i İstanbul Devlet Opera ve Balesi- Bale Başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt, çıkış noktası olarak Petipa’ya sadık kalarak ve R. Nureyev’ den de etkilenerek sahneye koymuştur.

Müzik: P.İ.ÇAYKOVSKİ

Koreograf: M. PETIPA

Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT

Orkestra Şefi: Roberto GIANOLA

Dekor Tasarımı: Adnan ÖNGÜN

Kostüm Tasarımı: Çimen SOMUNCUOĞLU

Işık Tasarımı: Önder ARIK

Prenses Aurora: Büşra AY / Berfu ELMAS

Prens Florimund:Erhan GÜZEL / Batur BÜKLÜ/ Hasan TOPÇUOĞLU

Carabosse: İlke KODAL / M. Nuri ARKAN / Melike KOPER

Leylak Perisi: Melike KOPER / Büşra AY / Merve TOPALDEMİR

Prenses Florine ve Mavi Kuş: Zuhal KARACA / Ami NAITO

Can BEZİRGANOĞLU / Hasan TOPÇUOĞLU

Temsil tarihleri: 3, 5, 10, 12 Aralık saat: 20.00, 30 Kasım ve 7 Aralık saat: 16.00 Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi.