Başarının sırrı sevgi ve ekip çalışması 

VipTurkey dergisi olarak Bonanza Global'in kurucusu Melike Oğuz ile başarılı bir kadın girişimci olarak kurmuş olduğu danışmanlık şirketiyle alakalı birçok merak edileni öğrendiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Melike hanım, Bonanza Global’in kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

20 yılı aşkın süredir kurumsal  iş hayatında  edindiğim bilgi birikimini Bonanza Global çatısı altında topladım. Amacım, uzun yıllardır satış - pazarlama konularında aldığım tüm eğitimler ve bilgileri gayrimenkul sektörüne aktarmak. Gayrimenkul sektöründe çalışırken gerek üretim de gerekse satış pazarlamada yapılan hataları görünce tek bir firmaya odaklanmak yerine bir çok firmaya destek vermeyi tercih ettim. Bonanza Global bu anlayışla kuruldu. İsmi aslında bolluk ve bereket anlamına geliyor; tabii ki en önemlisi yıllarca yayında olan diziden etkilenerek oluştu.


Bonanza Global olarak neler yapmaktasınız?

Gayrimenkul sektörü Türkiye için lokomotif görevi gören sektörlerden bir tanesi. Biz hem Türkiye’deki gayrimenkul yatırımcılarına en iyi hizmeti vermeye gayret edeceğiz, hem de yurtdışından yatırımcıların Türkiye’ye daha fazla yatırım yapması için çalışacağız. Gayrimenkul sektöründe başarılı olmanın en önemli adımı doğru projeyi geliştirmekten geçiyor. Bu alanda uzun yıllara dayanan deneyimimi yeni yatırımların fikir aşamasından itibaren anahtar teslimine kadar müşterilerimize aktaracağız.

Şirketimizin iki ana faaliyet konusu mevcut. Proje  ve satış pazarlama danışmanlığı ve otel, fabrika ve ofislerin  yabancı müşterilere satışı. Burada ki ana hedefimiz doğru lokasyonda doğru proje üretmek ve başarılı bir satış ekibi oluşturmak. Yaptığımız eventler ile daha çok yabancı müşteriye ulaşıyor ve onların Türkiye'de yatırım yapmalarını sağlıyoruz. Üretim yapan firmalara hep şunu söylerim; günün sonunda projenizin ışıkları yanmıyorsa başarısız oldunuz demektir.


Satış danışmanlığını tanımlar mısınız? Danışmanlık nedir?

Proje satış pazarlama danışmanlığı yurtdışında oldukça yaygın bir meslektir. Özellikle Avrupa’da gerek 2.el konut satışında gerekse otel, fabrika, ofis, konut üretim aşamalarında sadece danışmanlardan fikir alırlar, ekip ise bunu uygular. Şirketlerde çalışanlar da belli bir süre sonra  körlük oluşur;  pazarlamada hep aynı  kampanya dili kullanılmaya başlanır. Danışmanlar daha çok firmaya destek vermeleri  ve sahada olmaları nedeniyle  gerçek hedef kitleye oluşacak şekilde kampanyalar üretirler. Bonanza Global olarak satış ofislerinde en başından sonuna kadar satış üreticilerinin yanında yer alıyoruz. Örneğin, yakınında üniversite olan bir  proje  üretecekseniz daire planlarınızın buna göre olması uygun olacaktır. Veya diğer yapılan en büyük masraf kalemlerinden biri satış ofisidir, önemli olan satış ofisinin lüks olması değil kullanışlı ve verimli olmasıdır. Otel ve ticari üretimlerde de aynı konular geçerlidir .

 

Gayrimenkul yatırımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Neden  taşınmaz gayrimenkul aldıkları çok önemli; yaşamak için mi yoksa ticari yatırım mı?

Yaşamak için alıyorlarsa lokasyon, evin planının kendi yaşam  alanlarına uyması, ulaşım bunlar önemli faktörler. Ticari  alımlarda ise geri dönüş çok önemlidir. Bunların dışında, projede yani maketten alım yapılıyorsa aşağıdaki konular oldukça önemli;

Üretim yapan firmanın geçmişi,

Teslimat ile ilgili teminatlar,

Noter satış sözleşmesi, 

Projenin yapım ruhsatı  var mı?

Sözleşmede  Brüt alan; bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alan demektir Enerji kimlik belgesi satıcıdan mutlaka istenmelidir. Enerji kimlik belgesi binanın enerji tüketimi ve sera gazı salınımı A ila G arasında sınıflandırmaktadır. Buna göre, A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı da oldukça kötü durumdaki binayı belirtir. Planın  net ölçüleri, teknik şartnameleri mutlaka okunmalı ve noter satışına eklenmelidir; tüm bu belgelerin kopyalarını firmadan almalılar. Binanın aidat bedeli  ve yönetimi araştırılmalıdır. Elden ödeme  yapılmaması gerekir.

2. El konut satışında; 'tapu durumu iskan borcu yoktur'  yazısı  oldukça önemli. Ayrıca arsa alımlarında mutlaka ilgili belediyelerden arsanın durumunu teyit etmeleri gerekir. Emlak danışmanı aracılığı ile alınıyorsa tüm sorular net sorulmalıdır. Binanın aidat bedeli  ve yönetimi araştırılmalıdır.

 

Kimlere danışmanlık hizmeti veriyorsunuz?

Daha çok  konut ve ofis üreten inşaat firmalarına destek veriyoruz. Firmamızda yetkin eğitmenler olması bir avantaj sağlıyor ve proje çıkmadan mutlaka ekibe satış pazarlama konusunda eğitim veriyoruz. Aynı zamanda yabancı müşterilerin doğru yatırım yapmalarını sağlıyor ve her aşamalarında hukuk danışmanımız ile beraber yanlarında yer alıyoruz. Bu bizim için çok önemli  bir konu; sonuçta Türkiye'yi tanıtıyoruz.

 

Bu kadar yoğun tempoda çalışan bir anne olarak çocuklarınızla ilişkileriniz nasıl? Dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Biri 1996 diğeri 2007 doğumlu olan iki oğlum var. Sürekli sahada ve seyahatte olan bir anne olarak tabii ki zaman zaman zorlanıyorum. Ancak ben çocuklarımla ne kadar vakit geçirdiğime değil, ne kadar kaliteli zaman geçirdiğime bakıyorum. Haftada bir gün mutlaka hep beraber yemek yeriz ve onlar yanımdayken mutlaka telefonum kapalı olur. Tüm sosyal sorumluk projelerine onlarıda dahil etmeye çalışırım. Tabii ki hayattaki en büyük destekçim her konuda annem. Aile olmak başarıyı getirir. 

 

Son olarak gençlere tavsiyeniz var mı?

Mutlaka araştırsınlar, okusunlar, ekip çalışmasına önem versinler.  Bireysel olarak çalıştıkları zaman başarılı olamazlar. Dünyada neler oluyor takip etsinler. Aile olmayı önemsesinler, mutlaka sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışsınlar, bu çalışmalar hayata bakış açılarını değiştirecektir.