Yine koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Acısıyla tatlısıyla, neşesiyle hüznüyle geçen koca bir yıl... 
Her sene olduğu gibi yeni yıldan dileklerimiz, umutlarımız, hayallerimiz var.
 
2019 bize asla pes etmemeyi öğretti aslında... Evet belki zaman zaman üzüldük, hayal kırıklığına uğradık; beynimizin içinde düşünceler savruldu ordan oraya. Ama mucizeler ışıltısını eksik etmedi hiç üzerimizden... Görebilenlere, anlayabilenlere tabii ki... 
 
Aslına bakarsanız her karmaşanın içinde bir mucize saklı. Görebilirsek mutluluk çok yakın; anlayabilirsek aşılmayacak engel yok. O nedenle 2020 anlayabilmenin, görebilmenin ve mucizeleri fark edebilmenin yılı olsun. 
 
Ve gelelim 2019’un en iyi mekanlarına...
 
En iyi yeni nesil meyhane...
MÜŞKÜLPESENT 
 
Nişantaşı’nda eviniz gibi bir mekan var. Kapısından içeri adımınızı attığınız anda eski bir dostla karşılaşmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Samimi, sıcak, candan...
Mezeler, yemekler efsane... Mekanın en popüler akşamı Çarşamba’ları yaşanıyor. Çünkü Celil Nalçakan sahne alıyor ve deyim yerindeyse o gece iğne atsan yere düşmüyor. #elvedalıeyvallahlışarkılar söylüyor Nalçakan ve müdavimlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. 
 
En iyi Balıkçı
EFTALYA
 
Yıllardır hiç değişmeyen ekibiyle hiç değişmeyen lezzetleriyle Eftalya yine 2019’da en çok tercih edilen balıkçı oldu. Eğer siz de balık tutkunuysanız, her şeyden önce lezzet, sıcaklık ve şıklık diyenlerdenseniz, Eftalya Restaurant bu yıl da tam size göre.
 
En iyi İtalyan 
DA MARIO 
 
1993 yılında Etiler’de bahçe içinde iki katlı bir villada açılan Da Mario, bunca yıldır çizgisini bozmadan ilerleyebilen restoranlardan ve bu yıl da yine en çok o tercih edildi. 
İstanbul'daki ilk İtalyan restoranlarından olan Da Mario, şehirde İtalyan restoranlarının yayılmasına da ön ayak oldu. Menüde; odun fırınında pişen pizza ve ekmeklerden, ev yapımı makarnalara, et ve balık yemeklerinden muhteşem tatlılara kadar geniş bir yelpaze var. Ayrıca menü her sezon mevsim malzemelerine göre yenileniyor.
 
En popüler mekan
CANTINERY
 
Bilgi ve tecrübenin bir araya geldiği Cantinery, her gün eklenen yeni yemek çeşitleriyle ve mekan konseptiyle ve her gün ağırladığı misafirleriyle 2019’un en gözde, en popüler mekanı oldu.. 
Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için uygun menülere sahip olan restaurant, günün her öğünü için ayrı yemeklere sahip. Ayrıca müşterilerinden çokça olumlu puan alan alkol menüsüyle de akıllarda yer bıraktı. Görünen o ki 2020’de de yine en popüler o olacak..
 
En iyi canlı müzik  
GÜNAY 
 
Müzik dünyasının en önemli isimlerini 2019’da da sahnesinde ağırlayan Günay, yıla yine damgasını vurdu. Ebru Gündeş’ten Bülent Ersoy’a, Muazzez Abacı’dan Nilüfer’e, Funda Arar’dan Seda Sayan’a kadar bir çok ünlü ismin sahne aldığı mekan kaliteli ortamı ve eğlencesiyle yine göz doldurdu.
 
En eğlenceli mekan 
RISE’n FALL
 
Geçtiğimiz yıl Arnavutköy’de kapılarını açan mekan bu yılın en eğlenceli mekanları arasındaydı. Özellikle canlı müzikseverlerin çok tercih ettiği mekan ufak ve samimi… 
Dekorasyonu da klasik barlar gibi salaş değil; bir restoran şıklığında. 
Her hafta farklı isimleri ağırlayan mekanın en popüler sanatçısı pazar günü sahne alan Bendeniz oldu. 
 
En iyi Uzakdoğu 
ZUMA 
Bu restoranın en önemli özelliği otantik bir mekan olarak tasarlanmış olması. Ayrıca geleneksel olmayan modern Japon mutfağına ait lezzetler, en cesur tatlılar en enfes sunumlar ile müşterilerine sunuluyor. 
Zuma İstinye Park, ünlü Şef Becker’ın Tokyo’da yaşamış olduğu hayat deneyimlerini hayata geçirmiş olmasıyla biliniyor. Burada Izayaka tarzının tam anlamıyla yaşamak mümkün. Bilindiği gibi Rainer Becker, 2002 yılından itibaren Tokyo asıllı bir tasarımcı olarak, Zuma İstinye Park’ı global estetik anlayışı içerisinde tasarladı. Ana tema dört ana element olan toprak, ateş, su ve de havadan ilham alınarak belirlendi. 
Mekanı ziyaret eden müşteriler, ana yemeklerini alabilecekleri yeni alanın stratejik konumundan dolayı, kokteyl bara da kolayca ulaşabiliyorlar. 
 
 
En iyi kebapçı Fiko
İlk açıldığı günden bugüne Boğaz hattının kebapçı açığını kaparan Fiko Ocakbaşı 2019 da yine en çok tercih edilenler arasındaydı. Yazın Bodrum’a kışın İstanbul’a damgasını vuran mekanda ocakbaşı ve kebap konusunda deneyimli olan iki kardeşten Uğur Aydoğdu misafirleri ağırlarken, Fikret Aydoğdu da ocak başında etlerle ilgilendi. Bizlere de o lezzetli anları yaşamak düştü. 
 
En iyi kahvaltı
FOUR SEASONS
 
Four Seasons 2019’da da bilhassa özel günler ve brunch için tercih edilen kahvaltı mekanı oldu. Four Seasons'da kahvaltı açık büfe olarak servis ediliyor. Klasik kahvaltılık çeşitleri dışında yöresel Fransız ev peynirleri, waffle ve pancake, zengin füme ve gravlaks (tuz ve şekerle fermante edilmiş somon) holendez soslu İngiliz muffini ve kolestrolsüz yumurta beyazından hazırlanan omletler öne çıktı.