“Omar ve Biz” Filmi Kasım Ayında Uluslararası Dört

Festivale katılacak.

 

Festival yolculuğuna Varşova Film Festivali’nde aldığı ödül ile başlayan “Omar ve Biz” filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de en çok tartışılan filmlerden oldu. Yönetmenliğini başarılı çift Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er ‘in yaptığı Omar ve Biz Kasım Ayında iddialı bir dünya turuna çıkıyor.

 

İlk olarak 5-10 Kasım tarihlerinde Almanya’da düzenlenen 29.Cottbus Film Festivali’nde Kültürlerarası Dialog Yarışması’na katılacak olan film, 8-15 Kasım tarihleri arasında Hindistan’da gerçekleşen 25. Kolkata Film Festivali’nin Uluslararası Ana Yarışması’nda yarışacak. Omar ve Biz daha sonra 14-24 Kasım tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşen 68.Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali Özel Gösteriminde yer alacak ve 16-24 Kasım tarihlerinde ise Fas’ta düzenlenen 24. Rabat Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışacak.

 

“Omar ve Biz”’ filminin ana karakterleri Omar ve Mariye; Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasne, Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. Filmin oyuncuları göçmen olmaları sebebiyle vize alamadıklarından dolayı yurtdışı gösterimlere katılamıyacaklar ancak sanatları ile sınırlar aşmaya devam edecekler.

 

OMAR VE BİZ, Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet(Cem Bender)’in komşusu Sabri(Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikayeyi anlatıyor.

 

“Omar ve Biz” filmini izleyenler, oğlu Kemal’in (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya yerleşen ve uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmenle komşu olmak zorunda kalması ile kendisini beklemediği olaylar içinde bulmasını takip ederken İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı, önyargılarıyla yüzleşmesi yolculuğuna tanık olacaklar.

 

“Omar ve Biz”, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

 

Künye

 

Yapım : Protim V.P

Yapımcı: Mehmet Bahadır Er

Yönetmen: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er

Senaryo: Mehmet Bahadır Er

Görüntü yönetmeni : Aydın Sarıoğlu

 

Yapım süpervizörü : Serdar Çağlar

Uygulayıcı yapımcı : Ata Yılmaztürk

Oyuncular

Cem Bender

Taj Sher Yakub

Menderes Samancılar

Hala Alsayasneh

Uygar Tamer

Ushan Çakır

N'Sele Celia Sophie

Timur Ölkebaş

Ali Emrah Doğan

Volkan Girgin

Sedef Girgin

Savaş Sezer

ÖZET:

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar) ’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur.

Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlayacaktır.

 

Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

 

netmenler hakkında

 

Maryna Er Gorbach :

Ukraynalı yönetmen; Kyiv National I. K. Karpenko-Kary Tiyatro, Sinema & Televizyon Üniversitesi eğitimi sonrasında ICTV için 30 un üzerinde haftalık belgesel yönetti. Yüksel Lisansını Polonya’da Oscarlı yönetmen Andrzej Wajda okulunda ve öğrencisi olarak yaptı. Oyuncu yönetimi için "Psikolojik Jest Ekolü"nü benimseyerek çektiği filmler Berlin, Rotterdam, Montreal, Tokyo, Newyork, Stockholm gibi birçok saygın festivale katıldı, çeşitli ödüller aldı.

 

Mehmet Bahadır ER:

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-Tv de lisans eğitimi aldı.

Akademide Metin Erksan, Duygu Sağıroğlu ve Memduh Ün'den ders gördü.

Çektiği filmlerle Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza, Ankara Film Festivali, İfsak, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Sony Entertaintment gibi festivallerden önemli ödüller aldı.

Filmleriyle yurt dışına davet edilmeye başlandı ve başarıları yurtdışında da sürdü.

Sinema, dizi ve reklam yönetmenliği ve yapımcılığı yapmayı sürdürüyor.

Eşi Maryna Er Gorbach'la öğrenciliği sırasında tanıştı ve evlendi.

Mehmet Bahadır ER ve Maryna Er Gorbach ilk sinema filmleri olan Kara Köpekler Havlarken'i beraber çekti.
Sonraki filmlerinde de bu beraberlik devam etti.

Filmleri dünyanın birçok ülkesine satıldı ve pek çok başarı sağladı.

 

*Yönetmen Çift 2017 Yılı İtibari ile

Avrupa Film Akademisi tarafından Akademi Üyeliğine kabul edildi...