“Biyolojik Yaşınız İleri, Cilt Yaşınız Geri!”

Yurt içi ve yurt dışı kongrelerde sunumları bulunan ve başarıları ile adından söz ettiren Op. Dr. Ercan Cihandide, Ataşehir’de bulunan kliniğinde; son zamanlarda en ilgi çeken uygulamalardan biri olan kök hücre tedavisi hakkında önemli bilgiler vererek, tedavinin nasıl yapıldığını ve etkilerini VipTurkey okuyucularıyla paylaştı.

Ercan bey, kök hücre nedir?
Kök hücre, vücudumuzun temel taşıdır. Kök hücreyi nereye koyarsak, ait olduğu organdaki hücreye dönüşüyor, adı da buradan geliyor zaten; her şeyin Kök’ü…

Peki, kök hücre uygulaması nedir?
Mesela yapacağımız iş yüz gençleştirme. Bunun için ilk önce kulak arkasından doku örneği alıyoruz. Kulak arkasını tercih etmemizde ki sebep ise güneş enerjisinden en az nasibini almış, en az hasar görmüş ve diğer çevresel faktörlerden en az etkilenmiş olan yeri seçmek. Kulak arkasından aldığımız dokunun içerisindeki hücreleri CNP sertifikalı özel bir laboratuarda ayrıştırıyoruz. İşlemin yapıldığı yer çok önemli çünkü doku çoğaltma kültürü elde ediyorsunuz, dolayısıyla hiç bir alerjik yapının kalmaması ve steril şartlarda doğru şekilde üretilmiş olması lazım ki yüze uyguladığımız da herhangi bir yan etki görmeyelim. Bu hücreyi alıp, çoğalttıktan sonra yaklaşık 3 hafta sonra bize şeffaf bir çözelti olarak geri geliyor. Kök hücre solüsyonundan bu dokuyu alıp, bildiğimiz mezoterapi tekniği gibi incecik iğne başlıklarıyla, hedeflediğimiz yer olan dermal tabakaya yani cilt altına veriyoruz. Kök hücreyi zerk ettikten sonra dermal tabaka da tembelleşmiş ya da fonksiyonu zayıflamış olan kolajeni sentezlemekle yükümlü olan hücrenin yerine geçip, tekrar orada dönüşüp kolajen sentezlemeye başlamalarını bekliyoruz. Uygulama sonrası gerginliği ve parlaklığı görmemizin sebebi ise, kolajeni sentezleyen hücrelere dönüşmesi ve çokça kolajen sentezlemeye başlaması.

Kök hücreyle cilt gençleştirmenin amacı nedir?
Cilt gençleştirme de amacımız cilt elastikiyetini kazanıp, sıkılaşmayı sağlamak. Dolayısıyla kolajen molekülünü eskisi gibi sentezleyebilecek olan hücreyi yakalamayı, yani eskisi gibi fazla kolajen üreten hücreyi tekrar yerine, yaşadığı ortama sokabilmeyi amaçlıyoruz.

Bu işlem ne kadar sürüyor?
Bütün yüze tüm hücreleri tek seferde yaymak ve zerk etmek mümkün değil.  Bu yüzden 3 haftada bir 3 seansta uyguluyoruz. Kızarıklık ve alerjik yan etkiler görmemek için ise işlemi belirli aralıklarla yapıyoruz. Her 3 haftada bir geldiğinizde tekrar doku örneğinizi, incecik bir mezoterapi iğnesiyle dermal tabakaya veriyoruz.

Seansların sonunda hastalar nasıl bir değişimle karşılaşıyor?
Kolajen çok hızlı sentezlenen bir şey değil. İşlemin etkilerini yaklaşık 1. ayın sonuna, 2. ayın ortalarına doğru daha net görüyoruz. Enerji bazlı cihaz sistemleri ve içilebilir kolajenlerimiz var. Biliyorsunuz bir Türk markası olarak kolajen serüvenine atıldık. Yaklaşık bir buçuk yıla yakın gerek tat, gerek ar-ge çalışmaları sonucunda “Collagen Up” hayata geçti. Kolajen’in vücutta üretilmesinde yardımcı olan bazı ham maddeler var. Collagen Up’ı üretirken vücuttaki kolajen üretimini nasıl istikrarlı kılarız diye düşündük. Bir bitkiden aldığımız ürünün, gerçekten o bitkinin DNA'sına eş olduğunu gösteren DNA sertfikalı bitki özleri kullandık. Cildin yapılanmasını sağlayan, kolajen sentezini arttıran ve ürünün içindeki kolajenin bağırsaktan emilimini arttıran karabiber ekstresi koyduk. Böylece koyduğumuz ürünün daha fazla ve hızlı emilip kana geçmesini ve cilde daha fazla yansımasını sağladık. Ciltteki sıkılaşmayı, parlaklığı ve elastikiyet kaybının gittiğini hemen anlıyorsunuz. Etrafınızdan cildinize ne yaptırdığınızı merak edip, cildinizin güzel ve parlak gözüktüğüne dair iltifatları duymanız kaçınılmaz.

Kök hücre uygulaması işlemini ne kadar sürede bir tekrarlamak gerekir?
Herkes yaşlanma sürecinde, güneş maruziyeti, su tüketimi, sigara kullanımı gibi çevresel faktörlerden farklı etkileniyor. Tabii sahip olduğumuz gen de bunlardan nasıl etkileneceğimize dair en önemli etken. Ama ortalama 3-4 sene sonra tekrarlanması gerekebiliyor çünkü kişinin yaşlanma süreci ve çevresel faktörlerden etkilenmesi devam ediyor.

Peki, kaç yaşından itibaren bu işlemi yaptırmak gerekiyor?
25 yaşından itibaren her yıl kolajenimizin %1’ini kaybetmeye başlıyoruz. Fakat çevresel faktörleri daha kötü olan birinin bu kaybetmeyi daha hızlı yaşadığının da altını çizelim. Eğer cildinizin buna ihtiyacı var ise, erken kırışmaya meyilliyseniz, destek yapınız çok zayıf ve papirüs kağıdı gibi ince bir cilt katmanınız varsa, tabii ki bu işlemleri önceden yaptırmalısınız ki geleceğinize yatırım yapabilesiniz. Ama diğer yandan 30’lu yaşlarda da kök hücre işlemine başlanılabilir. Aslında burada yaptığımız iş, cildin yaşını geriye almak. Yani biyolojik yaşınız ileride olsada cilt yaşınızı geriye almayı hedefliyoruz.

 

Kök hücre uygulamasını sadece yüz bölgesine mi uyguluyorsunuz?
Tabii ki, hayır. Dekolte, boyun ve el bölgesi için de oldukça fazla sayıda gelen hastamız var. Bunların dışında kök hücreyi genital bölgede de kullanıyoruz. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinde mukozadaki sentezi yani kuruluk baş gösterdikçe, o bölgede ki hücreleri eskiye döndürmek ve salgılarını arttırmak için kök hücreyi sıklıkla kullanıyoruz.  Bunun dışında cildi koyultmak veya rengini açmak için örneğin koltuk altı, kasık ve genital bölgelerinin renginde koyuluk bulunan kadınlarda da yine kök hücre tedavisini uyguluyoruz.