Acıbadem  Ataşehir Hastanesi UNIQ CLINIC Kurucusu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. ERCAN CİHANDİDE  ile Saç Ekiminde Çığır açan “TRAŞSIZ DHI” Yöntemi hakkında konuştuk.

ÜNLÜLERİN TERCİHİ TRAŞSIZ DHI YÖNTEMİ İLE BİR GÜN SONRA İŞBAŞI

Saç Ekiminde Kaç yöntem vardır?
Saç ekimini FUT, FUE, TRAŞSIZ FUE, DHI, TRASSIZ DHI diye ana başlıklar altında sıralayabiliriz.

Saç ekimi işlemi halk arasında kellik tedavisi veya saç azalmasını tedavi etmek için uygulanan bir yöntem olarak biliniyor. Kaç yaşından itibaren saç ekimi yapılabilir?

Saç ekimi 18 yaşını doldurduktan itibaren ihtiyacı olan ve uygun şartları taşıyan herkese yapılabilir. Bir üst yaş sınırı yoktur. Fakat bazı özel durumları taşıtan kişilerde (yanık izi, ameliyat izi, yara izi vb) ailesinin onayı ile bu işlem yapılabilmektedir. 
Saç ekiminde hangi yöntemi yapmak daha sağlıklı ve daha başarılı olur?
Başarı yönünden yani saçların çıkması anlamında hiçbir yöntemin diğerine üstünlüğü yoktur. Önemli olan kişinin talepleri ve beklentileri doğrultusunda hangi yöntemin o kişiye uygun olduğudur. Başarı eşit fakat ergonomi, konfor, iyileşme süreci, sosyal hayata dönüş süreleri farklılık gösterir.
Saç ekiminde başarı oranı nedir?
Uygun şartlarda, uygun teknik ve tecrübeli ekiple yapılan işlemlerde başarı oranı %98’dir. Tabi bu başarıyı etkileyen hastaya bağlı ve işlemi yapan ekibe bağlı faktörler var. Kronik hastalığı olan kişilerde özellikle şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve dolaşıma etki eden sağlık problemleri varsa bu başarı biraz daha düşük olabilir.
Açık yada koyu renkli saçlarda, ince veya kalın telli olması arasında bir fark var mıdır? 
İşlemin başarısı anlamında bir şey değişmez. Ama beyaz ve ince telli saçları olan bireylerde ekim aşamasında daha hassas çalışmak gerek. İnce telli saçlar daha doğal dururken, kalın telli saçlar da daha dolgun bir görsellik sağlamış olurlar.
Tam istenilen sonucu almak ne kadar zaman alıyor? 
Tam sonucu almak yaklaşık 1-1,5 yıl gibi bir zamanı alır. Fakat bu süre maksimum olan süredir. Ekilen saçlar ilk 10 gün içinde şok dökülme yaşar. 3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. 6. Ayında ekilen saçların % 80-85’i çıkmış olur. Bu dönemde kişi mutlu olmaya aynaya baktığında kendisini mutlu hissetmeye başlar.  Son halini alması, son görselliğine kavuşması 1 yılı buluyor. 
 Operasyon ne kadar sürüyor?
Saç ekimi yaptıracak kişilerin bir günlerini bu işlem için ayırmaları yeterli. İşlem suresi olarak 6-8 saat kadar sürer. Bu süreye yemek molası da dahil. 
Operasyon sonrası dönemden kısaca bahseder misiniz?
İşlem sonrası saçların alındığı alan bandajla kapatılıyor. Ekim yapılan alan açık bırakılıp evine gönderiyoruz. Asıl istenilen ve çok fazla önem gösterdiğimiz şey ekim yapılan alanı sürtme ve çarpmalara karşı korumak. İşlemden sonraki gün dinlenmesini tavsiye ediyoruz. Tekrar kliniğimize davet ederek ilk yıkaması, kontrolü ve bandaj açılması yapılıyor. Bir haftalık saç yıkama programını anlatıyoruz. Tabi bu süreçte işine ve sosyal yaşantısına dönmüş oluyor. Kabuk dökülmesi sonrası saçların çıkmaya başlayacağı 3. aya kadar eski görselliğine tekrar dönüyor. İşlem sonrası yüzde gözde şişmeler, ağrılar olmaz. Yatağa veya eve bağlı kalınmaz. 
Saç ekiminden sonra saç boyama ne zaman yapılabilir?
Kimyasal içerikli saç boyalarını ekim yapılmamış saçlara da tavsiye etmiyoruz. Saç yapısını bozup saçlara zarar veriyorlar. Bitkisel boyaları ekim sonrası 4. aydan sonra kullanmaya başlayabilirler.
İşlem sırasında ağrı acı oluyor mu?
İşlem lokal anestezi ile yapılan bir işlem.  Cilt lokal anestezi ile uyuşturulurken sinek ısırığı şeklinde birkaç tane iğneyi hissedebilirler fakat işlem sırasında hiçbir ağrı sızı hissetmezler. İğne fobisi olan kişilerde de anestezi doktoru kontrolü altında derin uyku dediğimiz sedasyon verilerek bu işlem gerçekleşmiş oluyor. Uyuyarak girdiği işlemden uyandığında saçları ekilmiş olarak çıkıyor ve aynı gün evine gidebiliyor. 
Saç ekimi kimlere yapılıyor?
Saç ekimi 18 yaşından sonra uygun şartları taşıyan her kadın ve erkeğe yapılabilir. Sadece erkeklere has bir işlem olmayıp saç seyrekliğinden şikayetçi bayanlara da, ön saç çizgisinin yukarıda olmasından şikayetçi bayanlara da yapılabilir. Yaptığımız işlem sadece saç ile de sınırlı değil ayı zamanda sakal, bıyık ve kaş ekimleri de yapılmaktadır. 
Bu yöntemlere saç gençleştirme yöntemi de diyebilir miyiz?
Bizim saçın genetiğine müdahale etme gibi bir şansımız yok. Biz sadece saç folikülünün naklini sağlıyoruz. Ama saç kişilerin görselliğinde önemli bir yer teşkil ettiğinden, kişilerin genç görünmelerini ve gençleşmelerini sağlıyoruz. Hep söyleriz; SAÇ EKİMİ, GENÇLİK İKSİRİNİN İLK DAMLASIDIR. 
Gelişen teknolojinin saç ekimine bir katkısı oluyor mu?
Saç ekimi daha gelişimini durdurmuş değil. Her geçen gün taleplerin artması ile daha da gelişerek devam ediyor. Eskiden sadece fut yöntemi ile bu işlem yapılırken, şu anda DHI yöntemi hatta ve hatta TIRAŞSIZ DHI yöntemi ile saç ekimi gerçekleştiriyoruz. 
DHI yönteminden biraz bahseder misiniz? Nasıl bir yöntem ve yaptırmak isteyen bu yöntemi neden tercih etmeli?
DHI yöntemi özel kalemlerle saçların tek tek ekim yapılan alana yerleştirildiği bir yöntem. Bu yöntemle daha sık bir ekim yapılabiliyor. Seyrelmiş saçların aralarına girilerek mevcut saçlara zarar vermeden sıklaştırma işlemleri yapılabiliyor. Dokuya çok hassas ve mikro düzeyde bir yöntemle müdahale edildiği için 4-5 gün gibi daha kısa sürede iyileşme sağlanmış oluyor. Özellikle kaş ekimlerinde, yara izi ekimlerinde başarı ile kullanılan bir yöntem. Fakat bu yöntemde her saç folikülü ile tek tek müdahale edildiği için 1 seansta maksimum 2000-2500 greft ekim yapılabilir. Daha fazla greft ihtiyacı olan kişilerde bu işlemi 2 oturumda yapmak gerekli. Ard arda 2 gün bizim için yeterli bir süre.  Bunun haricinde bir de TIRAŞSIZ DHI yöntemimiz var. 
 Tıraşsız dhi yöntemi saç ekim yöntemleri arasında en gelişmiş olan yöntem midir? 
TIRAŞSIZ DHI YÖNTEMİ ile saç ekimi hiçbir saç tıraş edilmeden yapılan bir işlem. İlk olarak bizim kliniğimiz tarafından geliştirilip kullanılan bir yöntem. Ne saçlar alınırken ne de ekim yapılırken hiçbir şekilde saçlar tıraşlanmaz. İşlem sonrası gün de kişinin görselliğinde bir değişiklik olmamış olur. Kimse saç ekimi yaptırdığının farkına dahi varmaz. Siyasiler, iş adamları, sinema- tv sektöründe çalışan kişiler tarafından oldukça rağbet gören bir işlem aslında. TIRAŞSIZ DHI yönteminde kabukların dökülme süreci 4-5 gun. Bu süreçte var olan saçların arasına girildiği için mevcut saçlar da ekim yapılan saçları kamufle etmiş olur.  Bu işlemde 1 seansta maksinum 2000-2200 greft ekimi yapılabiliyor. Saçların alımı ve ekimi hassasiyet gerektirdiği için işlem süresi 9-10 saat sürebilir. Daha fazla saç ekimine ihtiyaç olursa 2. bir seansa daha yapılır.