Aynaya baktığınızdaki gülümseme benim en büyük tutkum”

 

Bana başvuran her hastamın, kliniğimden sağlıklı, güzel, doğal ve gülerek çıkmasını sağlamak benim en büyük tutkum. Ama bu herkes için böyle olmayabilir. Her köşe başında ‘güzellik merkezi’nin olduğu bir dönemde, lütfen cildinizi, güzelliğinizi ve en önemlisi sağlığınızı, profesyonel olmayan kişilere emanet etmeyin.”

 

Her kadın güzeldir. İçinde hep yaşattığı çocuk heyecanıyla, anne kalbiyle, özgür ruhuyla, uçmaktan yorulmayan güçlü kanatlarıyla… Her kadın çok ama çok güzeldir, içinde susturamadıklarıyla…

 

Peki sizin içinizdeki ses aynaya baktığınızda neler diyor? Ben söyleyeyim. Ruhunun güzelliğini ve enerjisini vücudunda da hissetmek istediğini söylüyor o ses; daha özgüvenli, daha çekici ve daha güçlü görünmek istiyor. Belki de hikayesini artık aynada görmek istediği o “yeni ve bambaşka kadın” ile yazmak istiyor…

 

İşte içinizdeki sese kulak verebilecek, başarılarıyla güzellik algısını yeniden yaratan, hayalimizdeki görüntüye sağlıkla kavuşmamızı sağlayan biri ile birlikteyim bugün; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca ile… Kliniğine mutsuz gelenleri büyük bir mutlulukla yeni görüntüleriyle buluşturan ve yeni hayatına uğurlayan Barutca, Ataşehir’deki kliniğinde ağırladı bizleri. Güzel enerjisinden kaynaklanıyor olacak ki insan bu klinikte kendini gerçekten keyifli ve güvende hissediyor. ‘Güvende’ diyorum çünkü estetik operasyonlarda en önemli kriterlerden biri de güven. Seda hanım 12 yıllık kariyeri ve profesyonel ekibiyle bu güveni size fazlasıyla verebiliyor. “Bir insana ne kadar güzel olabileceğini göstermek, değişimine beraber tanık olmak, yüzündeki mutluluğun bir parçası olduğunu bilmek işimin en güzel yanı” diyen Barutca ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 

Seda hanım öncelikle bizi güzel enerjinizle ağırladığınız için teşekkür ederiz. Sizi tanımakla başlayalım isterim. Kendinizden, eğitim ve iş hayatınızdaki başarılarınızdan bahseder misiniz?

 

Merhaba. 2000 yılı İstanbul Erkek Lisesi mezunuyum, İkincilikle bitirdiğim Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ardından Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisasını Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım. Ardından mecburi hizmetimi yaptım ve 5 sene Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalıştım. Bu süre sonunda ise kendi kliniğimi açmaya karar verdim.

 

Kendi kliniğinizi açmaya nasıl karar verdiniz peki?

 

Aslında kendi kliniğimi açmak plastik cerrahi ihtisasına başladığımdan bu yana hep aklımda olan bir düşünceydi. Güzellik ve estetik; yaşadığımız çağa, etnik kökene, toplumsal kültüre göre değişen kavramlar; bu açıdan da Estetik Cerrahi, tıp branşları içinde daha özgün, daha farklı bir yerde konumlandırılabilir. Aldığımız temel tıp eğitiminin ve ihtisasın yanı sıra bireysel olarak sanatsal bakış açımızı belki de en çok gösterebildiğimiz ve işimize yansıtabildiğimiz branştır. Güzellik algısının esnek bir kavram olduğu düşünüldüğünde ise kalıpların biraz dışına çıkabilmenin ve kendi farkınızı ortaya koyabilmenin en doğru yolu ise kendi kliniğinizde bireysel olarak hizmet vermeye başlamaktır.

 

Kliniğinizde yapılan cerrahi işlemler ve medikal estetik uygulamaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Medikal estetik olarak; klasik cilt bakımı, hydrafacial, kıl tekniği ile kaş tasarımı, lazer epilasyon , tıbbı ayak masaji (refleksoloji), selülit ve bölgesel incelme tedavileri, botoks , dolgu uygulamaları, iple yüz askılama , ameliyatsız göz kapağı estetiği , ameliyatsız yüz germe ve lifting teknikleri, akne, leke ve cilt yenileme tedavileri yapıyoruz.

 

Cerrahi olarak ise, ben (nevüs eksizyonu) alma, meme estetiği (meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme), karın germe, geleneksel/ultrasonik liposuction, burun estetiği, göz kapağı estetiği ve yüz germe gibi bir çok estetik cerrahi operasyonu ile hastalarımıza hizmet veriyoruz.

 

Günümüzde meme estetiği ameliyatları oldukça revaçta. Siz en çok hangi operasyonları yapıyorsunuz?

 

Meme estetiği ameliyatları hem dünyada hem ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan biri ve benim de en sık ve severek yaptığım ameliyattır. Bana meme estetiği için başvuran her hastamın kliniğimden sağlıklı, güzel, doğal ve gülerek çıkmasını sağlamak benim en büyük tutkum. Uzmanlık, tecrübe ve bilgi birikimimin yanında ileri teknolojiyi kullanarak uluslararası standartlarda hizmet veriyorum. Hastalarımın memnuniyetinde samimi, şeffaf ve dürüst iletişimin yanı sıra profesyonel ekibimle güvenli ve huzurlu bir aile ortamı yaratmanın etkili olduğunu düşünüyorum. Zaten gelen hastalarımın da sıklıkla öneri üzerine geldiğini görüyor, onlardan da bu yönde geri bildirimler alıyorum.

 

Özgüveninizi artıracak, giyiminizi özgürleştirecek, güvenli ve kalıcı güzellik sağlıyoruz”

 

Peki meme operasyonları ağrılı işlemler midir? Hasta, rutin yaşamına ne zaman dönebilir?

Meme, bir kadının gerek fonksiyonel gerekse estetik açıdan en önemli vücut yapılarından biridir. Hem kadınlığın hem anneliğin simgesi olması nedeniyle, meme estetiği ameliyatlarında görsel olarak yüz güldürücü sonuçlar elde etmenin yanı sıra süt verme işlevinin de korunması amaçlanır. Meme büyütme, küçültme, dikleştirme ameliyatları; günümüzde daha küçük ve gizlenebilen izlerle, çok az ağrı hissedeceğiniz biçimde yapılıyor. Özgüveninizi artıracak, giyiminizi özgürleştirecek, güvenli ve kalıcı güzellik sağlayan bu ameliyatların ardından, birkaç gün dinlenme süreci sonunda iş hayatına dönmek mümkün.

 

Herkes yaptırabilir mi? Kimler için uygun?

Meme büyütme ameliyatı küçük meme hacmi olan kişilerde daha dolgun ve daha büyük bir meme elde etmek amacıyla yaptığımız bir operasyon. Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut hatlarındaki orantısızlığı, özellikle kalça-göğüs oranını düzeltmek, gebelik, emzirme veya kilo verme sonrası meme hacmindeki kaybı yerine koymak, belirgin asimetri olan memelerde simetrinin sağlanması ve çeşitli durumlarda memeyi yeniden oluşturmak için uyguluyoruz. (Örneğin meme kanseri ameliyatı sonrası, doğuştan meme olmaması…)

 

Meme büyütmede hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Meme büyütme amaçlı kullanılan yöntemler protez yerleştirilmesi, dolgu ve yağ enjeksiyonlarıdır. Meme büyütme ameliyatı için en sık kullandığımız yöntem ise protezle meme büyütmedir. Protezler, zayıf ve cilt altı ince olan hastalarda kas altına yerleştirilir. Protezin üst kısmı kas altında, alt kısmı meme altında kalır. Bu yöntem “dual-plan” olarak adlandırılır ve modern meme cerrahisinde en çok bu teknik tercih edilir. Cilt altı dokusu yeterince kalın olan hastalarda ise meme dokusunun ya da adale zarının (fasyanın) altına protez yerleştirilebilir.

 

İyileşme süreci nasıl? Bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

 

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat günü ya da ertesi gün taburcu işlemleriniz yapılarak eve gitmenize izin verilir. İlk iki gün genellikle istirahat ederek geçirilmelidir. 3 gün sonra duş alabilir, 1 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmamak gerekir. Yine ilk 3 hafta sporcu sutyeninin gece gündüz takılmasını tavsiye ederiz. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilirsiniz. Altıncı haftadan sonra ise her türlü spor aktiviteleri serbesttir.

 

Meme büyütme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatları izin en az olduğu işlemler arasındadır. Protezi yerleştirmek için 4-5 cm’lik bir kesi yapılır. Protezler meme altından, meme başından, göbekten ya da koltuk altından konulabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem meme altı kesileridir.

 

Hep meme büyütme ameliyatından bahsettik peki ya hasta, küçültme ameliyatı istiyorsa?

 

Ben başvurularda meme küçültmenin de büyütme kadar sık geldiğini görüyorum. Bu operasyon için de yine uzmanlık, güvenli ve tecrübeli elleri tercih etmek oldukça mühim. Vücudu bir bütün olarak değerlendirmek ve orantılı küçültme yapmak işin püf noktası, burada da cerrahın deneyimi ve birikimi önem kazanıyor. Bu konuda da bugüne kadar yaptığım operasyonların sonuçlarıyla sağlam bir referans havuzumun olduğunu samimiyetle söyleyebilirim. Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir. Memenin yuvarlak ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur.

 

Büyük memesi olan bütün hastalar meme küçültme ameliyatlarına uygun adaylardır. Bunların bir kısmı büyük memesi olan genç hastalar, bir kısmı ise doğumlar ve kilo alma sonrası memeleri büyümüş ve sarkmış olan orta yaşlı hastalardır. Menopoz sonrası kilo almış ve memeleri büyümüş hastalar da bir başka grubu oluşturur. Meme küçültme ameliyatı da yukarıda da bahsettiğimiz şekliyle büyütme ameliyatları gibi seyreder. Yine az da olsa T, L ya da I şeklinde izler olabilir. Bir sene içerinde yara iyileşme süreci tamamlanır ve izler en iyi şeklini alarak daha belirsizleşir.

 

Anne adaylarının en büyük merak konusu da küçültme ameliyatlarının süt vermeyi etkileyip etkilemeyeceği… Nasıl bir etkisi olur?

Bu konuda yapılmış birçok çalışma var. Çalışmalarda, meme küçültme işlemi yapılan kadınlarla memesi büyük olup küçültme ameliyatı yapılmamış kadınların süt verme oranları karşılaştırılmış ve büyük bölümünde oranlar birbirine benzer çıkmıştır. Ancak üzerinde durulması gereken nokta, meme küçültme oranı arttıkça süt verme oranının azalma ihtimali hakkında hastayı bilgilendirmektir.

 

Bu konuda vermiş olduğum güven beni çok mutlu ve motive ediyor”

 

Bu konuda gerçekten yetkin ve iddialısınız… Peki bu başarının sırrı nedir?

Bu konuda iddialı olmamın en büyük sebebi çok güçlü, işinde çok profesyonel, güler yüzlü, karşısındakine değer vererek dinleyen ve ne istediğini tam olarak anlayan bir ekip olmamız. Bizim amacımız aynaya baktığınızda “iyi ki yaptırmışım, keşke daha önce yaptırsaydım” diyeceğiniz dokunuşlarla kendinizi çok daha iyi, bakımlı, güzel ve kendine daha da güvenli hissetmenizi sağlamak. Medikal estetik alanında beni özellikle botoks ve dolgu işlemlerinde ismen bulduklarını görüyorum. Bu konuda vermiş olduğum güven beni çok mutlu ve motive ediyor. Hem medikal estetik hem de estetik cerrahi alanlarında danışmanlarının yüzünde gördüğüm mutluluk ve onlarla kurduğum bu ilişkinin sürekli olması mesleğimin en güzel yanı.

 

Güzellik algısının göreceli olması mesleğinizi yaparken işleri biraz zorlaştırıyor mu sizce, ne dersiniz?

 

Evet, bizim işimizin en zevkli yanı aynı zamanda en zor yanı bu. Çünkü güzellik çok kendine özgü bir kavram. Sizin çok güzel ve yüzüyle çok uyumlu bulduğunuz bir dudağı veya burnu, hastanız kendisine yakıştırmayıp beğenmeyebilir. Bu nedenle sadece kendi güzellik algınıza yönelik davranamazsınız. Estetik cerrahi; sizin güzellik algınız, karşınızdakinin güzellik algısı, sizin tıbbı olarak yapabilecekleriniz ve onun hayal ettiklerinin birleşimidir.

 

Son olarak kliniğinizle alakalı gelecek planlarınızı ve okuyucularımıza vermek istediğiniz tavsiyeleri öğrenebilir miyiz?

 

Başarı büyümeyi, büyüme de bilinirliği beraberinde getirir. En büyük amacımız sağlam adımlarla büyümek…

 

Her köşe başında ‘güzellik merkezi’ nin olduğu bir dönemde, lütfen cildinizi, güzelliğinizi ve en önemlisi sağlığınızı, profesyonel olmayan kişilere emanet etmeyin. Estetik cerrahi eğitimim, 6 sene tıp eğitimim ve 6 sene ihtisas olmak üzere toplam 12 senedir hizmet veriyorum. Kendinizi hem sağlık hem de güzellik açışından gözleriniz kapalı güvenle emanet edebilmeniz için öğrenilen bilgilerin, verilen emeklerin ve kazanılan tecrübelerin toplamıdır bu süre. Son olarak Picasso’yla ilgili bir hikâye anlatmak istiyorum; Picasso bir restoranda otururken bir beyefendi onu tanır, yanına gelir ve kendisinin portresini çizmesini rica eder. Picasso ise 6 dakika içinde portreyi çizip beyefendiye verir. Beyefendi şaşkınlıkla sorar: “6 dakika bir portre çizimi için çok kısa bir süre değil midir?” Picasso cevap verir: “60 sene + 6 dakika...”

 

 

https://www.sedabarutca.com

 

instagram/drsedabarutca