Alışverişte topuklu, koşarken babet olmaz!

Çift ayakkabı kullanımıyla ayak problemlerinin önüne geçin

 

Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” der atalarımız. Bu gerçekten de böyle. Özellikle de biz kadınlar en olmadık zamanda en olmadık ayakkabıları tercih ederek sık sık ayak ağrılarından mustarip olmuşuzdur. Peki bunun önüne nasıl geçeriz? Bakın Op. Dr. Selim Muğrabi bu konuda basit ama etkili bir yöntem öneriyor: Çift ayakkabı kullanımı. Muğrabi, “Ofiste giydiğiniz toplukluyu alışverişte giyemezsiniz, yürüyüşte babet olmaz! Zamana ve mekâna göre ayakkabı tercihiyle ayak sağlığını korumak mümkün!”

 

Ayakta dururken vücut ağırlığımızı, koşarken de vücut ağırlığımızın birkaç mislini taşıyan fonksiyonel ve en önemli organlarımızdan biri ayaklarımız. Ayak fonksiyonundaki küçük bir bozukluk, ayaktan başlayarak bacak kas ve tendonları, diz, kasık, bel ve sırta kadar vücudun her yerinde çeşitli problemlere neden olabiliyor. Yani aslında ayak sağlığına önem vermek, bir bakıma vücudun her parçasına önem vermek anlamına geliyor. Ayak sağlığıyla ilgilenmek için aslında anahtar nokta ayakta bir şikâyetin olmadan kontrole gidilmesi. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’nin kurucusu Op. Dr. Selim Muğrabi, “Çünkü hekimlikte en önemli şey koruyuculuktur” diyor. Öyle ki ayak fonksiyonundaki bir bozukluk, problem yaratmadan önlenebilirse ileride oluşabilecek ayak, bacak, kasık, bel ağrıları, kramplar, günlük performans düşüklüğüne neden olan çabuk yorulmalar ile sakatlık oluşumunun önüne geçilebileceğinin de altını çiziyor Selim bey.

 

Selim bey bizi ofisinizde ağırladığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Öncelikle sizi biraz tanımak isteriz. ..

Elbette. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladım. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery'de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldım. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştım. 2007 yılında Türkiye'deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtım. 2010 yılından beri ise kendime ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktayım. Özellikle topuk ağrısı, halluks valgus, düz tabanlık ve yürüme problemleri gibi konularla ilgileniyorum.

 

10k koşularını kaçırmayan bir doktor olduğunuzu duyduk…

(Gülüşmeler) Evet. Son 5 yıldır profesyonel olarak koşu sporuyla ilgileniyorum. Şu ana kadar üç yarı maraton ve bir tam maraton koştum, her sene fırsat buldukça 4-5 defa 10k koşularına katılırım. Koşu sporuna olan ilgim nedeniyle koşu ayakkabılarının dizaynı konusunda da özel bir hobi geliştirdim diyebilirim.

 

Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi olarak hastalarınıza hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Ayak ve ayak bileği cerrahisi ortopedi ve travmatolji'nin bir alt branşıdır. Ülkemizde son 10 yıl içerinde bu branş gelişmiş ve bu konu bilinir hale gelmiştir. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi bu branşa yönelik olarak Türkiye de ilk açılan merkezlerden birisidir. Bünyemizde yürüme analizi, kişiye özel tabanlık ünitesi, ayak bakımı (podiatri) bölümü mevcuttur. Merkezimizde yürüyüş bozuklukları, ayak şekil bozuklukları, romatizmal hastalıklara bağlı ayak sorunları ve diyabete bağlı ayak sorunlarına yönelik konservatif ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Sıklıkla halluks valgus, topuk ağrısı, düz tabanlık, yüksek kavis ve morton norinoma hastalarına yönelik tedaviler yapılmaktadır. Ayak bakımı bölümünde tırnak mantarı ve tırnak şekil bozukluklarına yönelik tedavilerimiz de mevcut. Kişiye özel tabanlık ünitesinde ayak yapısına özel tabanlıklar da hazırlanmaktadır.

4 yaşındaki çocukları mutlaka ayak muayenesine götürün”

Ayakkabı tasarımıyla da ilgilenen bir doktor olarak o zaman hemen sorayım. Ayak sağlığımıza nasıl dikkat edebiliriz? Doğru ayakkabının bizim için önemi nedir?

Ayak sağlığımız için her şeyden önce rutin ayak muayenelerine gitmeliyiz. Özellikle çocukluk döneminde 4-5 yaş civarında ayak yapımızın anatomimize uygun olup olmadığını öğrenmek için bir muayeneye gitmek çok önemli. Çünkü burada artık ayak yapısı gelişmeye başlıyor ve ayak yapısında düztabanlık ya da muhtemel olması yüksek kavis gibi ayak sorunlarının var olup olmadığını öğrenmemiz gerekiyor çünkü düztabanlık ve yüksek kavis varsa gelecekte bununla ilgili; topuk ağrısı, diz ağrısı, bel ağrısı, başparmak çıkıntısı gibi ya da şekilsel deformitelerle karşılaşma olasılığımız daha yüksek. Ayrıca tabi ki bu ayak yapısına göre ne tür ayakkabılar giymemiz gerektiği de çok önemli. Çünkü yine muayeneniz sonrasında ayak yapımıza göre hangi tip ayakkabıların sizin için uygun olduğunu öğreniyorsunuz.

 

Mesela, örnek verebilir misiniz?

Evet örneğin, yüksek kavisi olan kişilerde ayakkabıların daha dolgu topuk platform ayakkabılar olması, düztaban olan kişilerdeyse ayaklarının iç yönlerinin desteklendiği ayakkabı modellerinin kullanılması uygun. Diyabetik problemleri olan kişilerin ayak bakımlarını rutin bir şekilde yaptırmaları tırnak batması gibi ya da muhtelif ayakta yara açılmasına izin vermeyecek çeşitli önlemlerin alınması için kontrollerini sık yapmak istiyoruz. Yine bir başka örnek, spora başlayan özellikle koşu sporu yapmak isteyen kişilerde bu spora başlamadan önce hastanın ayak yapısına uygun ayakkabıyı öğrenmesi ve ona uygun şekilde ayakkabının kullanılması çok önemli.

 

Biz kadınlara çift ayakkabı kullanmayı öğretmeye çalışmalıyız”

Özellikle biz kadınların çok merak ettiği bir konuyu da sormak istiyorum. Neden bazen spor değil de topuklu ayakkabıyla rahat ediyoruz? Bunun bir açıklaması var mı?

Ayakkabı seçmede iki mantık göz önünde bulundurulmalı gece özel mekanlarda giyeceğiniz şık ayakkabılar ve dışarıda günlük hayatta yürümek için kullanacağımız konforlu ayakkabılar Siz ofiste veya gece mekanında giydiğiniz yüksek topuklu ayakkabıları bir alışveriş merkezinde kullanmaya kalkarsanız işte sorun orada başlıyor. Biz, kadınlara çift ayakkabı kullanmayı öğretmeye çalışmalıyız. Aslında vücut ne yükseğine de alçağı seviyor. Yüksek topuklu ayakkabıda ayağın arkasında Aşil tendonu zaman içinde kısalıyor. Siz babete geçtiğinizde de orası ağrı yapıyor. Erkek hastaları ayakkabı seçiminde yönlendirmek daha kolay. Ama kadın hastalarda ayakkabı formundaki çeşitlilik nedeniyle daha zor olabiliyor ama hangi ayakkabıyı hangi zamanda giyiyor olduğunuz önemli, anahtar nokta bu.

 

Son olarak ayakta görülen en büyük sorun olan ‘nasır’ a da değinelim isterim. Nasır neden oluşur? Oluşmaması için nelere dikkat edilmeli?

Genellikle ayak tabanında bir kemiğin yer değiştirmesi sonucunda kemiğin cilde basınç yapmasına istinaden o bölgede nasırlar oluşuyor. Özellikle tarak kemiklerinin altında oluşan bu nasırlar çok tipik. Bu nasırları temizlemeye kalktığınızda ne yazık ki daha büyük problemlerle geri dönüyorlar. Şöyle ki bu nasırlar vücudu korumak için bir defans olduğundan kişi bu defansı ortadan kaldırmak adına temizlik yaptığında vücut kendisinin yaptığı defansı şiddetlendirerek ya da artırarak geri geliyor. O yüzden nasırlarla ilgili çeşitli muhtelif bıçaklarla ya da muhtelif temizliklerle yapılan şeylerin hiçbir faydası yok tam tersine bunların kalınlaşmasına yol açıyor. Hastalarda bu nasıra yol açan alttaki kemik deformitelerinin ya da kemik bozukluklarının ne olduğunun keşfedilmesi ve ona göre gerekli tabanlık ya da cerrahi işlemin yapılması gerekir. Bakım yapılacaksa da sadece yumuşatıcılarla bu bölgenin üstünün gevşetilmesi doğru bir seçenek olacaktır.

Bizlere zaman ayırıp değerli bilgilerinizi okuyucularımızla paylaştığınız için teşekkür ediyorum…

Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi olarak ilginize teşekkür ederiz.