En büyük referansımız bir önceki hastamız.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı ile kliniğinde yaptığı uygulamalar hakında sohbet ettik.

Serdar bey, ilk önce sizi tanıyabilir miyiz?

Tıp eğitimimi  Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden aldım daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalın’da Plastik Cerrahi eğitimimi tamamladım. Amerika Dallas’ta bulunan Southwestern Üniversitesi Plastik Cerrahi kliniğinde gözlemci olarak bulundum. İstanbul’a döndükten sonra bir süre Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesin’de çalıştım. 2017 yılında Nişantaşı’nda kendi kliniğimi açtım. 8 Yıldır plastik cerrahi uzmanı olarak görevime devam ediyorum.

Kendi kliniğinizi açmaya nasıl karar verdiniz? Diğer kliniklerle aranızdaki fark nedir?

Önceliğim her zaman işim oldu. hastanelerde yoğunluktan ve randevu kurallarından dolayı hastalara kısa vakit ayırmak gerekiyor ve ayrılan süre hastalar için yeterli değil. Kendi kliniğimi açmamdaki en büyük etken hastalara uzun vakit ayırabileceğim, onları daha iyi dinleyebileceğim doğru tedaviyi uygulayabileceğim bir ortam kurma isteği oldu. Kliniğimi açmamda en önemli motivasyonum budur. 

Kliniğinizde uyguladığınız ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamalar hakkında bilgi alabilir miyiz? Danışanlarınız en çok hangi uygulamalar için size gelmekte?

Tabi ki zamanımın büyük bir kısmını anlaşmalı hastanelerde yaptığım ameliyatlar alıyor. Özellikle burun, göz kapağı ve meme estetiği en çok yaptığım ameliyatlardan. Kliniğimde de ağırlıklı olarak dolgu-botoks uygulamaları, hasta muayene ve kontrollerine zaman ayırıyorum. Klinikte sık yaptığımız işlemlerden birisi lokal anesteziyle yapılabilen, üst göz kapağı estetiği, klinik ortamında 45 dk. ila 1 saat arasında yapılan bir operasyondur. İşlem üst göz kapağının katlanma yerlerinde olacağı için ilerleyen süreçlerde iz fark edilmeyecektir. Ameliyat sonrası göz kapaklarındaki dikiş hatlarını örten bir bant yerleştiriyoruz. Ameliyat sonrası kişi 2 gün göz çevresindeki ödemden dolayı dinlendikten sonra günlük hayatına dönebiliyor. Dolgu botoks uygulamalarında ise kişi aynı gün günlük hayatına dönebiliyor iş arasında bile yapıla bilen dolgu botoks uygulaması yüzde oluşan deformiteleri, kırışıklıkları ve asimetrileri ortadan kaldırmada yardımcı oluyor.

Yurtdışında da olduça tercih edilen bir isimsiniz. Bunun nedeni nedir sizce? Hangi ülkelerden ağırlıklı hastanız oluyor?

Sağlık turizminde ülkemiz özellikle Plastik Cerrahi alanında dünyada öncü ülkelerden biri. Bunun en önemli sebebi yapılan işkerin kalitesinin yüksek olması. İstanbul’a geldiğimde  Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi’ne pek çok ülkeden hasta geliyordu. Tabi ameliyatlar yaptıkça, hastalarımızın memnuniyet oranı yükseldi hastanın çevresinden ve sosyal medyadan tavsiyeler gelmeye başladıkça da bir süre sonra bir hasta çevreniz oluşuyor, benim de ağırlıklı yurtdışından özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden bir hasta ağım oluştu. Özellikle kendi kliniğime geçtikten sonra  belirli ülkelere de aralıklı olarak hasta görüşmeleri ve kontroller için gitmeye başladım. En büyük referansımızın bi önceki hastamız olması yakınına gönül rahatlığıyla tafsiye ediyor olması en büyük motivasyonumuz oldu. Ağırlıklı çalıştığım ülkeler Ukrayana, Katar, Almanya ve Danimarka.

 

Son olarak, 2020 yılı için gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Öncelikle 2020 yılının herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim. Yeni yılda da beklentimiz hem yurtiçi hem de yurtdışı hastalarımıza en iyi şekilde hizmet verebilmek ve ülkemizin adını en iyi şekilde yurtdışında anılır hale getirmek. Zamanımın yettiği ölçüde,  yurtiçi hastalarıma da daha çok vakit ayırabilmek en büyük dileğim.