Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? İş hayatınızla ilgili detayları biraz öğrenebilir miyiz?

1965 yılında İstanbul’da, deyim yerindeyse gözlükçü bir ailenin içinde doğdum. Dedem de, babam da gözlükçüydü. Babamın Ortaköy’deki optisyenlik müessesesi benden 1 yaş büyüktür. Doğal olarak yaşamımın ilk yıllarından itibaren optik sektörünün içinde oldum. Optisyenlik mesleğini her zaman çok sevdim, seviyorum ve her zaman beni, ailemi ve şirketlerimizde çalışan 460 kişiyi ve ailelerini besleyen bu mesleğe ne katabilirim düşüncesi içinde hareket ediyorum.

Neden kontak lens? Opak Lens’i kurma nedeniniz ve hikayeniz nedir?
Bugün optik cam ve kontak lenste Türkiye’nin en geniş optik ürün dağıtıcısı olan Opak Lens’in kuruluşu ve çıkışı kontak lens odaklı olmuştur. Kontak lensi optik sektörünün değişen ve gelişen yüzü olarak gördüm ve kontak lensin Türkiye pazarına yeni girdiği 1990’lı yıllarda, Ortaköy’deki mağazamızı Türkiye kontak lens satışının %10’unu gerçekleştirir hale getirdim.

Opak Lens, benim 10 yaşındaki çocukluk hayalimin gerçeğe dönüşmesidir. Yaz tatillerinde babam beni 1 hafta önce sipariş ettiğimiz camları almak üzere Sirkeci’deki tedarikçiye gönderirdi. Herkes kuyrukta beklerdi, ben sıkılırdım, eve, hatta oyuna dönmek isterdim. Beklerken sürekli hayaller kurardım. Telefon edince gözlükçüyü bekletmeyerek, ürünü getirip mağazaya teslim edecek bir firma düşlerdim. Opak Lens bugün Türkiye’deki 6560 optisyenlik müessesesinin %86’sına hizmet verir. Ve bunların %75’ine aynı günde ürün teslim eder. Hatta 1605 optisyenlik müessessine de 15 dakikada teslimat yapar. Demem o ki; Opak Lens 2004 yılında kurulmuştur ama hayalimdeki varlığı çok eskidir.

2004 yılında 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un devreye girmesiyle optisyenlik müesseseleri gözlük camı, gözlük ve kontak lens gibi optik ürünlerin tek satış yetkilisi olarak tanımlandılar. O tarihte önce Cihan Medikal’i kurarak kendi kontak lens markamızın gelişimini başlattım, sonra da onun dağıtımını diğer kontak lens markalarıyla birlikte yapacak Opak lens’i kurdum. İki firmamız birlikte büyüdü gelişti.

Bugün Opak Lens, 33 şehirde 47 deposuyla optik sektörüne en yaygın şekilde hizmet veren optik cam ve kontak lens dağıtım firmasıdır. Evet çıkışımız kontak lens ile oldu ama 2015 yılı sonunda optik cam işine girdik ve şu anda Türkiye’nin önde gelen optik cam dağıtım firmalarından biri olduk. 2018 Kasım ayında yine Türkiye’nin önde gelen optik cam fabrikalarından biri olan Akay Optik’i satın alarak Opakay oluşumunu gerçekleştirdik. Bugün hem günlük kullanımlı (stok) camlarda, hem de özel üretim camlarda ciddi bir büyüme kaydediyoruz. Geçen ay duyurduğumuz yeni bir atılımla Antalya’da da yeni bir cam üretim tesisi kurduk. Çünkü optik camlarımızı ve kendi kontak lens markalarımızı yurt dışında pazarlamak gibi yakın vadeli bir hedefimiz var.

Son zamanlarda internetten kontak lens satışı oldukça artmış durumda. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Kontak lens bir sağlık ürünüdür. Gözün korneasına doğrudan temas eden tıbbi bir protezdir. Kozmetik amaçlı da kullanılsa bu geçerlidir. Bu nedenle 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun gereği yalnızca doktor reçetesiyle ve optisyenlik müesseseleri tarafından satılabilmektedir. Aksi olan her durum yasa dışıdır. Internette yapılan tüm online kontak lens satışları yasa dışıdır. Internet siteleri, optisyenlik müesseseleri gibi Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmediği için kullanıcıların göz sağlığı açısından ciddi bir tehdit ortamı oluşturmaktadır. Internetten aldığınız bir lensin sahte, kaçak ya da süresi geçmiş olup olmadığını bilebilme şansınız yoktur.

Internetten ben de alışveriş yaparım ama sağlık ürünlerini almam. Nasıl ki internetten ilaç satın almıyoruz, kontak lens de almamalıyız.


Son olarak, Opak Lens’le alakalı gelecek planlarınızı ve misyonunuzu öğrenebilir miyiz?

Opak Lens ve bünyemizde bulunan tüm firmalarımız %100 yerli sermayeli kuruluşlardır. Herkesin kendi firmasını yurtdışı firmalara sattığı dönemde biz tam tersini yaparak optik sektörünün yerli kanatta güçlü olmasını sağlamak üzere yerli üretim için yatırım yapıyoruz.

Yabancı sermayeli perakende zincirler yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de giderek güçlenmeye başladılar. Biz de buna karşı durmaya çalışıyoruz. Opak Lens Türkiye’deki yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hizmet vermektedir. Onların yabancı sermayeli mağazalarla rekabet edebilmesini sağlamak için kaliteli ürünü daha iyi fiyattan sağlamaya çalışıyoruz.

Bu kapsamda 2020 yılında hem iç pazarda atılımlarımız devam edecek, hem de yerli markalarımızın yurtdışı satış olanaklarını sağlayacak konularda yatırım yapmayı planlıyoruz.