Organizasyon-davet sektörünün önde gelen isimlerinden Oya Ulucan, kurucusu olduğu Oya Ulucan Event’in ayrılacılıklı ve sınır tanımayan hizmetlerini VIP Turkey dergisine anlattı.

Bizleri pozitif enerjisiyle karşılayan Oya Hanım, her detaya önem veriyor. Bizce, tam da bu nedenle organizasyon işinde bu kadar başarılı. Kalabalık ekibiyle birlikte an be an takip ettikleri etkinlik trendlerini ve sınırsız hayal gücünü mekanlarla buluşturan Oya Ulucan, “Tüm detaylara önem veriyoruz” diyor. Yaklaşık 6 yılda sektörün önemli oyuncuları arasına giren Oya Ulucan Event, davet sahiplerini bu süreçte hiç yalnız bırakmıyor. Şimdilerde Ocak ayında gerçekleştireceği " İstanbul Şehir Ödülleri" gecesinin hazırlıklarına devam ediyor.

 

Oya Hanım kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunuyum. Mezun olmadan önce turizm acentasında satış bölümünde çalıştım, insanların tatillerini planladım. Daha sonrasında bir çok otelde ziyafet satış bölümünde çalıştım. İşimle bağlantılı olduğundan ve eğlenceli bulduğum için organizasyon işine yöneldim. 2014 yılında da kendi firmamı kurdum.

 

Peki Oya Ulucan Event olarak ne tür organizasyonlar yapıyorsunuz, özellikle yoğunlaştığınız etkinlikler var mı?

Birçok mekanda, davet ve düğün alanlarında etkinlik kurguluyoruz. İşimiz hem dekorasyon, hem kurulum. Ancak bazı çiftlerin, özellikle gelin adaylarının özel isteklerinden dolayı bazen mekanı biz de bulabiliyoruz. Mekanı bulurken makyajıyla, saçıyla, gelinliğiyle, transferiyle de ilgilenebiliyoruz. Özellikle yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımız burada bir düğün yapmak istediğinde, bizden danışmanlık hizmeti alıyorlar. Böylece çiftler, zamandan ve paradan tasarruf ediyorlar. Çünkü kendileri araştırırlarsa hatalar yapabilirler ve zaman kaybederler. Biz, onların istekleri doğrultusunda neyi nerede en iyi ve en uygun bütçede bulabileceklerini biliyoruz.

 

Kurumsal firmaların organizasyonlarını da yapıyorsunuz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Kurumsal firmaların yaza merhaba partilerini, ürün tanıtım lansmanlarını, yılbaşı etkinliklerini, personel etkinliklerini yapabiliyoruz. Bu etkinlikler sanatçılı veya sanatçısız da olabiliyor. Toplantı esnasında kahve molası, catering servisi yapabiliyoruz. İster büyük, ister küçük olsun, hemen hemen bütün firmalarla çalışıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından misafirlerimiz olduğunda onların transferlerini de sağlayabiliyoruz.

 

Oya hanım İstanbul Şehir Ödüllerinin isim hakkını aldınız. Nedim Delibaş ile yollarınız nasıl kesişti?

Nedim Delibaş'ın bir çok etkinliğine katıldım. Çok çalışkan ve başarılı biri. Kendisi ile bir çok kez etkinlikler hakkında sohbetimiz oldu. İstanbul Şehir Ödüllerinin kurucusu Sayın Nedim Delibaş'dan bu bayrağı teslim almanın gururu ve sevincini yaşamaktayım.

 

İstanbul Şehir ödüllerini yapacaksınız, bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tarihin, kültürün ve ekonominin başkenti İstanbul'un en iyilerini bu gecede bir araya getiriyoruz. Altın Şehrimizin, Altın Ödülleri sahiplerini bulacak.

 

Ne zaman gerçekleşecek?

13 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek.

 

Bir daveti planlanlarken süreç nasıl ilerliyor?

Öncelikle bir davet planlanırken mekan seçimi ilk adımdır. Mekan seçimi yapılmadıysa, bütçeye ve organizasyona göre olabilecek mekanları listeleyip, davet sahibine seçtiriyoruz. Daha sonrasında uygun mekanlara birebir giderek program yapıyoruz. Sonrasında davetin kaç kişi olacağı, alkollü mü, alkolsüz mü olacağı, canlı müzik mi olacağını, ünlü bir sanatçı mı istediklerini belirleyip bu kriterler üzerinden organize ediyoruz. Daha sonrasındaysa davete yaklaşık 15-20 gün kala menü tadımı yapılıyor, menü üzerinde değişiklikler yapılacaksa bunlar konuşuluyor. Sonra, davet akışı ve kurulumla ilgili zamanlamalar planlanıyor.

 

Bazen çiftin abartılı isteklerini yorumlayarak onları bu düşüncelerinden vazgeçirebiliyoruz”

 

Davet öncesi ve davet süresi boyunca davet sahibini hiç yalnız bırakmıyoruz”

 

 

2020 yılının düğün trendleri nelerdir? Sizin keyifle yaptığınız organizasyonlardan örnekler verebilir misiniz?

2020 düğün trendleri arasında genelde daha elegan ve daha soft renkler tercih ediliyor. Mesela kuru bahar dalları ve bahar çiçekleri yapay ya da canlı olarak kullanılıyor. Mesela son yıllarda genelde balo salonlarında kristal şamdanlar, avizeler kullanılırken şu an balo salonlarında da yine bu çiçekler kullanılarak salonun içerisi kır alanına çevrilebiliyor. Genelde gelin hanımlar bu şekilde tasarımları tercih ediyorlar.

 

Organizasyon sektöründe hizmet vermekte olan oldukça fazla firma var. Etkinlik organize etmek isteyenler neden sizi tercih etmeliler?

İlk önce, eğitimim gereği bir organizasyonda nelerin gerekip gerekmediğini, nelerin ihtiyaç olup, nelerin olmadığını bildiğim için ve bu sektöre hakim olduğu için hata yapma olasılığım yok. Sektörün mutfağından geldiğim için bütün konulara hakimim. Bu nedendir ki yaklaşık 5 yıl boyunca bireysel ve kurumsal olarak 1000’i aşkın etkinliği organize ettik ve şu ana kadar hiçbir problem yaşamadık. Ve Türkiye Ödülleri’nde yakın dönemde bir ödüle layık görüldük. Diğer bir yandan, sadece İstanbul’da hizmet vermiyorum. Türkiye içi yerlerde ve yurt dışında da etkinlikler planlıyorum. Daha önce İtalya’da, Kıbrıs’ta ve birçok Arap ülkesinde etkinlikler yaptık.

 

İnstagram: @oyaulucanevent

www.oyaulucan.com.tr