KÜÇÜK SAVAŞÇILAR İÇİN BİR ARAYA GELİYOR

 

Ülkemizdeki prematüre doğumlara dikkat çekmek ve bu alanda farkındalık sağlamak amacıyla, dünyaya gözlerini erken açan ve yaşama tutunmak için özel bakıma muhtaç olan küçük melekleri hayata bağlayan yeni doğan yoğun bakım ünitesi doktor ve hemşireleri ilk kez; Türkiye'nin dört bir yanından gelecek prematüre çocuk sahibi ailelerin katılımı ile ödüllendirilecek.

 

17 Kasım Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek 17 Kasım NICU Academy Ödül Töreni ünlü isimleri bir araya getirecek. Behzat Uygur, Altan Gördüm gibi ünlü oyuncuların yanı sıra Bennu Gerede, CZN restoranlarının sahibi Burak Özdemir gibi isimler geceye renk katacak.

 

Türkiye’de her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor. Doğum ağırlığı bin 500 gramın altındaki bebeklerin yaşatılması için özel eğitim sağlık personeli ve onlara özel yoğun bakım ünitesi gerekiyor. Hayata pamuk ipliğiyle bağlı küçük melekleri yaşama bağlayan yeni doğan bakım ünitesi doktorları ve hemşireleri büyük emek sarf ederek hayat kurtarıyor.

 

KÜÇÜK SAVAŞCILARI HAYATA BAĞLAYANLAR

Erken doğan bebekler için farkındalık yaratmak adına 2008 yılında ilan edilen Dünya Prematüre Günü, her yıl dünya çapında etkinliklerle anılıyor. Bu yıl Türkiye’de ilk kez prematüre bebeklerin aileleri, yeni doğan bakımında çalışan doktor ve hemşirelerin katılımıyla düzenlenecek etkinlikle, minik mucizelerin hayata tutunması için büyük mücadele veren yenidoğan yoğunbakım ünitesi çalışanları ve aileler onurlandırılacak. NICU Academy tarafından düzenlenen 17 Kasım Dünya Prematüre Günü NICU Academy Ödül Töreni etkinliğinde erken doğum farkındalığı yaratılacak ve küçük yaşamları hayata bağlayan arka plandaki kahramanlar ödüllendirilecek. ‘Yılın Savaşçı Bebekleri, Yılın Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Onur Ödülü, gibi alanlarda dağıtılan ödüllerin yanı sıra, Türkiye’nin sağlık alanında önde gelen STK’ları ve kuruluşlarından temsilciler de prematüre gününde farkındalık yaratmak için etkinlikte bulunacak.

 

ÜNLÜLER PREMATÜRE BEBEKLER İÇİN BİR ARAYA GELİYOR

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde düzenlenecek geceye, Türkiye’nin öncü sağlık kuruluşlarından önemli isimlerin yanı sıra Prematüre bebek sahibi yüzlerce aile de katılıyor. Tuna Kiremitçi ve Elis Dubaz gibi önemli sanatçıların da şarkılarıyla destek vereceği 17 Kasım Pazar günü saat 19’da Cemal Reşit Rey Salonu’nda başlayacak ödül törenine, ünlü komedyen Behzat Uygur, Yelda ve Selda CumalıoğluEsra EzmeciBennu Gerede, Kargo grubunun gitaristi Selim Öztürk, ünlü yazar Ayşen Bozkuş, oyuncular Sedat Erdiş, Melissa Değer, Altan Gördüm ve Kalust Şalcıoğlu katılıyor. Gecede ayrıca, CZN restoranlarının sahibi Burak Özdemir, cemiyet hayatının önemli ismi Serap Tibuk, ünlülerin danışmanı Nermin Çeri ve ünlü fotoğrafçı Halil Güzel de katılımlarıyla destek verecekler.