Kırtasiye sezonu “5 gün”dür, biz bunu bütün bir yıla yayıyoruz

 VipTurkey dergisi olarak, 20 yıldır istikrarlı bir şekilde kırtasiyecilik sektöründeki başarılarıyla Türkiye Lider Marka Ödülleri Töreni'nde "Yılın Kitabevi & Kırtasiye Mağazası" ödülüne layık görülmüş ve özenli bir Ar-ge ile hazırlanmış ürünleriyle Pendik, Güzelyalı, Bağcılar ve Sefaköy’de dört merkez şube ile öne çıkan Kıdemli Kırtasiye'nin Genel Müdürü Selim Varıcı ile Türkiye'nin kırtasiyecilikte benimsediği politikaları ve Kıdemli'nin bu oluşumda benimsediği ilkeleri konuştuk. Aynı zamanda da "Üretimine müdahil olamayacağımız ürünü raflarımıza almıyoruz." diyen Varıcı ile, öğretim yılında velilerin kırtasiye alışverişlerinde çocukları için dikkat etmesi gereken konular üzerine bilgi verdiği keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Satıcının kırtasiye ürünlerini satarken ürün hakkında bilgi sahibi olması önemli midir?

Sektöre geleneksel olarak baktığınızda, kırtasiyecilik dönemsel bir iş olarak yapılagelmiştir, bir bakıma bırakın alıcıyı, satıcının da aslında çok tanımadığı bir sektördür.

Kırtasiyede ürünlerde müşterinin dikkatini çekebilecek birkaç üründe uygun fiyat politikası uygulanır. Yan ürünlerde ise veliyi yanıltacak şekilde üç dört kat fazla fiyatlar oluşturulur. Bu manada ciddi altyapısı olmayan satış noktalarında satıcı, ürünü tanımazsa, kalitesini bilmezse sonuçta müşterisine verimsiz bir alışveriş sunmuş olur. Çünkü kırtasiye sektöründe, yılda üç-dört gün satış yapıp vurgun vurmak gibi bir anlayış yerleşmiş... Herkes, 'o dönemde nasıl para kazanırız? 'ın peşine düşmüş durumda.

 

Peki, Kıdemli Kırtasiye'de ağırlıklı olarak ne tarz ürünler bulundurmayı tercih ediyorsunuz?

Biz Kıdemli olarak, raflarımızda gereksiz ürün, lüzumsuz ürün bulundurmuyoruz. Çünkü çocuk bazen albenisine kapıldığı ürünlere meylediyor. Gereksiz ürüne yönelebiliyor. Biz bunu ölçüler içinde tutuyoruz. Hem çocuğun zevkine, hem de ailenin bütçesine hitap eden, ihtiyacı da tam karşılayan bir strateji izliyoruz. Hatta bazı ürünleri ihtiyaçtan ziyade çocuğun albenisine kapılacağı ürünler ise ve ihtiyaç dışı ise aile bütçesini de gözeterek bazen rafımıza dahi almıyoruz. Müşterinin ürünü yanlış almaması ve gereksiz ödeme yapmaması için gereksiz ürün çeşidi yapmıyoruz. Ürün portföyünü ona göre ayarlıyoruz.

Fakat bu da yanlış anlaşılmasın. Raflarımızda A’dan Z’ye ihtiyaç duyulan tüm ürünler var. Müşterilerimiz, kırtasiye sektöründe ihtiyaç duyulan her türlü ürünü raflarımızda bulabiliyorlar.

 

Müşterileriniz neden Kıdemli'yi tercih etmeli? Sizi diğer kırtasiyelerden ayıran nedir?

Kıdemli olarak handikap ve dezavantajı bildiğimiz için sezon öncesinde veliye azami destek çalışması yaparız. Sonuç olarak veli, öğretim yılı başında okul ihtiyacı olan kırtasiye ürününü dışarıdan temin ettiği Kıdemli'den temin ettiği arasında yarı yarıya fark oluşur. Bizim oluşturduğumuz bu özenli fiyat ve ürün politikamızla velinin lehine ciddi bir kazanç sağlar.

Hatta ilk başladığımızda müşterilerimizde bazı çekinceler oluştuğunu gördük. Fiyat çok uygun olunca 'acaba', diye düşünen, kaliteyi sorgulayan müşterilerimiz oldu. Fiyatlara inanamadılar ilk anda. Sonrasında istikrarlı bir üretici tüketici ortamı oluştu ve şu anda bu anlamda ciddi bir tüketici kitlemiz var kırtasiye sektöründe.

 

Kırtasiyeden ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kıdemli Kırtasiye'nin bu konuda hassas olduğu ve dikkat ettiği durumlar var mı?

Defterler başta olmak üzere birçok kırtasiye ürünü çocukların tenine temas ediyor. Bu ürünlerde standartlara dikkat etmek gerekiyor. Mesela defter konusunda veli, uygun olduğunu düşünerek kilo ile defter alıyor. Çocuk sayfayı her çevirdiğinde parmağını diline sürüyor ve defterin yaprağını çeviriyor. Ve bu defteri yıl boyu kullanıyor. Bu kağıdın üretiminde kullanılan kimyasallar, boyalar cidden önemlidir. Buna dikkat edilmesi gerekir. Özellikle, kokulu ve simli ürünler küçük çocukları cezbediyor. Bu ürünlerde ciddi derecede kanserojen riski yüksek ürünler...

Yapıştırıcı ürünlerde solventsiz ürünler tercih edilmeli, solventli ürünler de yanıcı ve tehlike arz eden bir durum söz konusu olabiliyor.. Biz bu konuda sağlığa zarar vermeyen ürünleri kullanan CE belgesi olan, tüm kalite standartları ürünleri ve üretici firmaları tercih ediyoruz. Çocukların direkt olarak sağlığını ilgilendiren bu gibi konularda, ürünün ucuzunu satalım diye bir endişeye giremeyiz.

 

Eğitim ve öğretim de kullanılan çantanın çocuklar için önemi nedir?

Bizim okul çantalarında bir stratejimiz var. Kendimiz özel yaptırıyoruz. Araştırmalarımız sonucunda özellikle çantada sıkıntı oluşabilecek alanları tespit ettik ve çözüm ürettik. Mesela ürettirdiğimiz okul çantalarının hepsi çift dikişlidir. Sırt kısımları ortopediktir. İçinde özel toz ve leke korumaları vardır. Kopma ihtimali olan yerlerde zikzak dikişler yaptırıyoruz. Fermuarlarda pislik kapaması denen işlemi mutlaka yaptırıyoruz ki, bu bozulmanın baş sebeplerinden biridir. Sırt bölmesinde özel bir alan olmazsa çocuk terlediğinde çanta ile vücudu arasında geçişler başlar ve olumsuz bir durumdur. Çocuğun terinin çanta içeriği ile temas etmemesi için ara malzeme geliştirdik ve çantalarımızda bunu uyguluyoruz. Bu sadece bizim ürettiğimiz malzemelere özel bir durumdur.

Çocuk bu çantayı başka yerlerde satılan ürünlerin aksine deforme olmadan çok daha uzun süreli kullanma imkanına sahip olmakta ve aile bütçesine katkı oluşmaktadır. Örneğin geçtiğimiz yıl toplamda elli bin adet çanta satışı yaptık ve şu ana kadar hiçbir şikayet almadık. Bunu, bizim hassasiyetimizin bir sonucu olarak değerlendiriyorum. Ve uyguladığımız üretim politikasının bir sağlaması olarak gözlemliyorum.

 

Peki, Kıdemli Kırtasiye bünyesinde bulunduracağı ürün ve firmaları seçerken nelere dikkat ediyor?

Kıdemli grubu olarak biraz önce anlattığım hassasiyetlerimizden dolayı ürün imal ve temininde, sektördeki kalıcı firmaları tercih ediyoruz, üreticinin üretim tesisine bakıyoruz. İş kalitesine bakıyoruz. İmalatından ambalajlanmasına kadar müdahil oluyoruz. Kalitesiyle arkasında duramayacağımız, fiyatıyla müşteriyi memnun edemeyeceğimiz ürüne ve imalatına girmiyoruz. Üretimine müdahil olamayacağımız ürünü raflarımıza almıyoruz. Çoğu zaman belki de onların kendi kalite standartlarının üzerine çıkarttırıyoruz. Bu durum da sektöre pozitif bir kalite artırımı da getiriyor aynı zamanda.

   

Kıdemli'nin oldukça başarılı bir marka olduğunu biliyoruz. Peki, okuyucularımızı da bilgilendirmek açısından, siz de kendi sektörünüze kattıklarınızdan biraz bahseder misiniz?

Kırtasiye sektörüne özellikle eğitim ürünleri bazında gerek ürün ve gerekse ambalajlama olarak bir çok yeniliğe imza attık. 

Örneğin bir sayı boncuğu seti ürünü oluşturduk. Daha önce her biri ayrı ayrı satılır ve ciddi bir israf ve kargaşaya sebep olurdu. Şimdi bu ürünü geliştirerek bu ürünü çok da işlevsel bir hale getirmiş olduk. Aynı zamanda, Sadece Türkiye’de Kıdemli’de satılan 60’a yakın ürünümüz var. Bu özel ürünleri, Faber Castell, Hakan çanta, Yaygan çanta, Gipta, Keskincolor, Noki, Pensan, Mikro ve Bilsan gibi alanında Türkiye'nin en iyi firmalarına kendimiz özel yaptırıyoruz ve başka bir noktada satışı da yok.

 

Son olarak Kıdemli Kırtasiye için gelecek yıl planlarınızı öğrenebilir miyiz?

 Genel olarak, bu yıl çalışmalarımıza daha erken başlayacağız. Bunun yanı sıra gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalarımız sonucu birçok noktadan markamız için talep geliyor. Gelecek sezon, şu anda mevcut olan bölgelerden yaptığımız çalışmaları, talep gösteren diğer tüm noktalara hizmet verme şansımız yok... Bundan dolayı her bölgeden bir ya da iki noktada çalışma başlatmak ve Kıdemli'nin getirdiği avantajları o bölgelerde de yaşatmak istiyoruz. Bunun için gelecek yıl çalışabileceğimiz noktalarla görüşüp anlaşmalarımızı yaparak buna göre yeni sezon hazırlığına başlamak istiyoruz. Değerli firmalarımızdan gelecek talepleride bu doğrultuda degerlendirmek ve sonuçlandırmak istiyoruz.