İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından en yeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programı yönetmen ve oyuncuların katılımıyla 5 - 22 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla Türkiye sinemasında son yılın öne çıkan filmlerini bir araya getirdiği Biz de Varız! programının sekizincisini düzenliyor. Farklı hikâyeler, karakterler, anlatım tarzlarına sahip filmleri bir araya getirerek Türkiye sinemasına yeni bir nefes katan program, keşif filmlerden vizyonda yeterince yer bulamayan yapımlara uzanıyor.

Seçkide yer alan Burak Çevik’in, Berlin’de görücüye çıkan ve deneysel anlatımıyla dikkat çeken ikinci uzun metrajı Aidiyet ile Senegal’den Türkiye’ye göçen Amina’nın öyküsünü filme aktaran belgesel Amina, festivallerden sonra ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Prömiyerlerini Toronto, Locarno ve Karlovy Vary gibi prestijli festivallerde yapan filmlerin de izleyiciyle buluştuğu programda; kentsel dönüşüm hikâyesi Saf, insanın doğayla ilişkisini rüya gibi akan bir dille aktaran Nebula, Ömür Atay’ın televizyon kariyerinden sonra çektiği ilk uzun metrajı Kardeşler ve Köken Ergun’un Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen şehit anma etkinliklerini incelediği belgeseli Şehitler yer alıyor.

 

Kısalar da var!

Uzun metrajlara ek olarak bu yıl bir kısa film seçkisine de yer veren Biz de Varız! programında, filmlerle birlikte yönetmen, oyuncu ve film ekipleri de izleyiciyle buluşacak.