Perahera Festivali Nedir?
Her yıl Esala ayının (Temmuz-Ağustos) dolunayından 10 gün önce başlayıp dolunay akşamına dek süren Kandi Esala Perahera adındaki büyük tören, bu kutsal emanete adanmış en önemli bayramdır. Sinhali dilinde Perahera, müzisyenlerin, dansçıların, şarkıcıların, akrobatların ve performans sergileyen çeşitli kişilerin oldukça süslü filler eşliğindeki resmi geçididir.

Sri Dalada Maligava
(Kutsal Diş Emaneti Tapınağı)

Şri Lanka’nın en kutsal emanetinin saklandığı yer olarak bütün ülkedeki en önemli Budist hac merkezidir. Bu tapınakta Buda’nın bir dişi saklandığı düşünülür. 543 yılında Buda’nın naaşının yakıldığı sırada, alevler arasından alındığı söylenen bu diş, bir Budist prensesin saçları arasına saklanarak MÖ 4. yüzyılda Şri Lanka’ya getirilmiş. Zaman içerisinde bu kutsal dişe sembolik olarak çok anlam yüklenmiş ve adeta kraliyetin de simgesine dönüşmüş.
Yani Kutsal Diş Emaneti’nin koruyucusu olan kişi aynı zamanda adayı da yönetir. Gerçekliği tartışılan bu kutsal emanet için, Kandi Kralları büyük bir tapınak kompleksi yaptırdılar. Şri Lankalı Budistlerin inancına göre, her inanan hayatı boyunca en az bir kere buraya hacı olmaya gelmelidir. Bundan dolayı da her gün yüzlerce kişi buraya hem sadece turistik ziyaret hem de ibadet amaçlı olarak akın eder. Puca adı verilen törenler sırasında Kutsal Diş’in çok sıkı olarak korunduğu oda ziyarete açılır. Tabii ki bir dagoba şeklinde yapılmış altın kutu içinde saklanan dişin kendisini görmek mümkün değildir.