Eksik Dişler, Eksik Gülümsemenize Neden Olmasın!

Diş kayıpları sadece ağız sağlığını etkilemiyor, kötü bir görünüme neden olduğu için, sosyal hayatımızı da olumsuz etkileyebiliyor. Eksik dişler, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını azaltmakla birlikte estetik kayıplara da neden oluyor. Gelişen teknolojilerle beraber günümüzde diş kayıpları implant yöntemiyle kısa sürede tedavi edilebilirken, diğer dişler de böylelikle zarar görmüyor.

İmplantlar paslanmayan özelliğe sahip, vücut dokularıyla en iyi uyumu sağlayan titanyum vidalardır. Tıbbi literatürde implantların vücuda zararlı etkisini veya kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır. Lokal anestezi altında, çene kemiğinde uygun çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak implantlar yerleştirilir ve hasta kesinlikle bu süre içerisinde ağrı hissetmez. İmplant başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri kemik yapısıdır. Kemiğin yoğunluğu ve kemik kalitesi implantın kemikle olan bağlantısını direk etkiliyebilir. Kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri yapılarak, kemik hacmi istenilen boyuta getirilebilir. Ameliyat sonrasında da antibiyotik, ağrı kesici ve şişlik önleyici tabletlerle, dikişler alınana kadarki bir haftalık süreyi çok rahat geçirebilirler. İmplantların kemikle kaynaşması için yaklaşık 3-6 ay beklenmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra bir hafta içinde implant üzeri protezler yapılır.

Sigara kullanımı, implantuygulanımı sonrasında enfeksiyon riskini arttırarak implant kayıplarına neden olabiliyor. Kanlanmayı da bozduğu için sigara içen bireylerde implant tedavisi sonrasındayara iyileşmesi de gecikebilmektedir. Bu nedenle sigara içen bireylerde ilgili bölgenin iyileşebilmesi ve implantların riske girmemesi açısından, en azından birkaç hafta sigaraya ara verilmelidir.

İmplant teknolojilerindeki son gelişmeler diyabetli hastalarda implant tedavisinin başarısını çok yükseltmiştir. Kontrollü diyabet hastalarına da implant yapılabilmekte ve böylece diyabetli hastalarda daha sıklıkla görülen kemik erimelerinin önüne geçilebilmektedir. Diyabet hastalarının damarlarındaki oksijen taşıma kapasitesinin daha düşük olmasına bağlı olarak, yara bölgeleri daha yavaş iyileşebilir. Enfeksiyona yatkınlık nedeniyle implant çevresinin temizliğine dikkat edilmelidir. Tüm bireylerde gerekli ağız bakımı ve düzenli doktor kontrolleri yapıldığı takdirde,implantlar bir ömür boyu kullanılabilir.

Eksik dişler, eksik gülümsemenize neden olmasın. Sağlıkla, engelsiz, doyasıya gülümsemeniz temennimle..