“Wiyuw ile Türkiye’den dünyaya açılan bir marka yarattık”

 

Hollywood starları gibi ağırlanıp kendinizi özel hissedeceğiniz bir seyahat kulağa nasıl geliyor? Doğru duydunuz. Sedan, Jeep ve dahası… 50’yi aşkın lüks araç ile şoförlü şoförsüz olarak kiralanabilen ve tamamen yasal olan rent a car markası Wiyuw, özellikle de İstanbul’da trafik çilesini çekilir hale getirecek bir seyahat deneyimi sunuyor. Üstelik bir Türkiye markası olan Wiyuw globalde de adını bir Türk markası olarak duyuracak projelere imza atıyor…

 

Dilediğiniz A noktasından varacağınız B noktasına kadar size konforlu ve güvenli bir seyahat vadeden yenilikçi bir seyahat sistemi kuran Wiyuw markasının Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Hoşile buluştum.  İstanbul’un trafik keşmekeşine konforuyla meydan okuyan Wiyuw’u kendisinden dinledim: “Wiyuw ile Türkiye’den dünyaya açılan bir marka yarattık…”

 

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Okuyucularımız sizi tanısın isteriz…

1970 doğumluyum. Eski havacı pilotum. Otel yöneticiliğinden tur operatörlüğüne kadar birçok alanda yine faaliyet gösterdim. Çin, Honkong, Fransa, İngiltere, Kanada’da çalıştım. Turizm sektöründe hava, kara, deniz faaliyetlerimize çok geniş ölçüde devam ediyoruz. Son 20 yıldır Kanada Torontu’da yaşıyorum. Volesa adlı Turizm Bakanlığına bağlı danışmanlık şirketim var. Yine GoGo isminde yine bakanlığa bağlı turizm şirketim var. Şimdi de Wiyuw üzerine çalışmaktayız. Dünyadaki ilk Wiyuw’u hizmete sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

“Türkiye’den çıkmış bir marka yaratma hedefiyle tüm ekibi İstanbul’da topladık”

 

Peki Wiyuw nasıl doğdu?

Aslında pazarda ciddi bir açık var. Az gelişmiş ülkelerde taksicilik maalesef büyük sorunlarla yapılıyor ülkemiz de buna dahil. Bizler Kanada’da turizm faaliyetlerine devam ederken Türkiye’de Uber’in faaliyetlerine yasal olmadan devam ettiğini duyduktan sonra araştırmalar yaptık ve bu işi yasallaştıracağımız Wiyuw’un çalışmalarına başladık. Altyapısını Toronto’da kurduk. Milli sermayeli olması açısından ve Türkiye’den çıkmış bir marka olmasını istediğimiz için tüm ekibi İstanbul merkeze getirdik. Ataşehir’de genel müdürlüğümüzü kurup yazılım ekibimizi kendi içimizde yarattık. Dakika/saat üzerinden şoförlü şoförsüz araç kiralama hizmetinin mantığını yakaladık. 

 

Bir anlamda Ar-Ge çalışmalarını da tamamlamış oldunuz yani…

Evet. Bu bizim için yeni bir buluştu aslında. Rent a car şirketleribir ya da iki gün kiralamayı zorunlu tutuyor. Bunun için de ehliyet beyan etmeniz ve araç kullanıyor olmanız gerekiyor. Ama ehliyetiniz yok ve bir misafir ağırlayacaksınız bu nasıl olacak? Sarı taksilerle misafir ağırlanmaz. Biz de burada devreye girdik ve adını bir yıl kadar araştırıp onayladığımız Wiyuw’u ortaya çıkardık.

 

İsmine nasıl karar verdiniz?

Bir yıl içinde onlarca isim ararken eşim Esra, “Aslında ismi biliyorum” dedi. “Sen küçükken  arabaları ‘wiyuw wiyuw’ diye sürdüğünü anlatırdın…”İşte bu diyalog üzerine biz de “Tamam içimize çok sinen bir isim bulduk” dedik.  Wiyuw oldu.

 

‘Way is your way’ sloganı peki…

Wiyuw’un baş ve son harfininW olmasının markada seçicilik, algıda kalıcılık yarattığını gördük. İki W olduğu için üstüste koyduk ve logomuz da böylece ortaya çıktı. Amerika’dan gelen çocukluk arkadaşım,“İsim şahane ama ne anlama geliyor” dedi. “Yol senin yolun” dedim,‘Way is your way’böylece anlamı ve sloganı da ortaya çıkmış oldu. Halka paylaştık yüzde 98’iWiyuw’u seçti. 2 yıllık süreçte ekibimiz Wiyuw’un alt yapısını oluşturdu.

 

Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?

İstanbul Genel Müdürlükte 11 kişiyiz. Francehise ile 25 kişi. Almanya’da bölge müdürlüğümüz açıldı. Fatih Akdeniz, Hakan Şen ve Ramazan Kaplan arkadaşlarımız oldukça başarılı işlerle ekibimizin önemli projelerinde rol alıyorlar. Türkiye’den çıkmış global bir marka olma hedefiyle yola çıktık. Yüzde yüz yasal olmamızın bize verdiği güç ile Wiyuw’un dünyada kabul göreceğine inanmaktayız. Bir yerden bir yere şoförlü-şoförsüz lüks araçlarla gidememenin eksikliğini kapatıyor Wiyuw.

 

“Wiyuw ile engelsiz seyahat tasarladık”

 

Sarı taksilerde kısa mesafe sorunu gibi birçok problemin ardından İstanbullular aslında Uber ile biraz nefes aldırmıştı. Ama yasal değildi ve piyasadan çekilmesiyle de Wiyuw gibi birkaç marka çıktı. Sizi diğerlerinden ayıran neden nedir?Neden insanlar Wiyuw’a öncelik tanımalı?

 

Onların uygulama altyapıları yok öncelikle. Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarından araç çağırma modeliyle çalışıyorlar. Bizim önemli bir mobil uygulama alt yapımız var. Bu büyük bir avantaj ve kişinin ayağına hizmet götürüyoruz. Uber gibi markalarda tek çeşitVito araçlar vardı fakat biz bu sistemin içine dünyada ilk uygulanan sedan, jeep gibi lüks araçlarla engelsiz araçlar ekledik. En önemli farkımız bu. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata karışmasını da sağlıyoruz. Tekerlekli sandalyede bir yakınınız var en fazla apartmanın önüne çıkarabiliyorsunuz.Ama bu kişi İzmir’e Bodrum’a gitmek istiyor ve büyük eziyet çekiyor. Ama biz kapısının önünden araçla alıp istediği yere götürüyoruz.

 

Miss Wiyuw’dan da bahsedelim biraz… Kadın şoförler nasıl bir avantaj sağlıyor?

Gece kaç olursa olsun kendini seyahat ederken güvende hissetmek isteyen kadınlar için kadın şoförlerimizle hizmet veriyoruz. Yine PatWiyuw araçlarımız da var. Küçük büyük farketmez evcil dostlarınızla dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Bizde kaç dakika kullanacaksanız o kadar kiralıyorsunuz. Günlük şart yok. Wiyuw üyesi olarak mobil uygulamamızı indirip, bizim sizi sevdiğimiz kadar sizin de bizi, Wiyuw’u sevmenizi istiyoruz.

 

“Yurtdışı kazançlarımızı Türkiye’ye çekeceğiz”

Dünyada THY, Vestel, Arçelik ve Turkcell dışında bir elin parmaklarını geçmez Türk markası. Ama Amerikalılar geliyor burada Uber gibi sistemler kurup buradan kazandığı parayı yurtdışına kaçırıyor. Bizim en önemli özelliğimiz yüzde 100 yasal olmamız.Bunun önemli yanı paramızın Türkiye’de kalmasını sağlamak. Nakit para aldığımızda şaibeler oluşur denmesin diye sistemimiz nakit para geçmiyor. Nakit para olmadığı yerde vergi de kaçıramazsınız. Paramız olduğu gibi ülkemizde kalıyor. Katar, Kanada Toronta’da da hizmet vereceğiz. Oradaki kazançlarımızı da Türkiye’ye çekeceğiz. Çünkü Türkiye’nin vergiye ihtiyacı var. Ülkemizin geleceği için paramızı ülkemizde tutmalıyız, biz bu bilinçle hareket ediyoruz.