İngiltere’nin en prestijli moda organizasyonlarından MCR Fashion Festivali’de bu yılda ‘’En İyi Moda Tasarımcısı’’ ödülü Türk moda tasarımcısı Zeynep Kartal verildi. Manchester’in moda elçisi olarak yine seçilen Kartal, bu etkinlik kapsamında ünlü sanatçı Barbra Streisand’ında elçisi olduğu “Go For Red Woman’’ platformu ve Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Hastanesi ile beraber tüm dünyada kadınların kalp krizi geçirme riskine dikkat çekerek özel bir defile gerçekleştirdi.Zeynep Kartal’ın tasarımlarını ise mankenler yerine İngiltere’nin sinema yıldızları podyuma taşıdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafındanhem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde her iki dakikada bir kadının yaşamını kalp krizi yüzünden yitirmesine dair yapılan araştırmaların neticesinde kurulan “Go For Red Woman” adlı global platformun ABD Başkanı Navin C Nanda veTürkiye Başkanı Prof. Dr. Nurgül Keser’in liderliğinde projeye destek veren Zeynep Kartal, Manchester’da 30 parçalık kırmızı renkli tasarımların yer aldığı “Go For Red Woman’’ defilesine imza attı.

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemle tanınan moda tasarımcısı Kartal, sunduğu koleksiyonunda kalbin renginden ilham aldı. Defilede mankenler yerine İngiltere’nin ünlü sinema oyuncuları, Kartal’ın tasarımlarını podyumda sergiledi. Kartal’ın sunduğu koleksiyonla bütünleşen mücevherler ise Mimoza by Zeynep Kartal imzasını taşıdı. Defile sonunda ise tanınmış sinema oyuncusu Victoria Ekanoye ve ünlü sunucu Jenny Powell Türk tasarımcı Zeynep Kartal ile beraber podyumda elele yürüdü. Etkinliğe Katie McGlynn, Rhian Sugden, Bhavna Liambachia ve Mike Toolan gibi yıldız isimler katıldı.

Manchester Fashion Festival kapsamındaki düzenlenen defilenin, Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Hastanesi ile ortaklaşa gerçekleşmesi ise geceye farkındalık kattı.Dünyada her iki dakikada bir kadının yaşamını kalp krizi yüzünden yitirmesine karşı düzenlenen defile sonrasında Kartal, geceye katılanlar tarafından alkış yağmuruna tutuldu.